O čo ide strane Demokrati? Má tvár osobností, ktoré ju založili? Správy z médií sú zatiaľ rozporuplné...
Pozrime sa na jej zrod. Zaiste so mnou súhlasíte, že jej vznik vyprovokoval Richard Sulík. Od jeho varovných slov, že strana SaS vystúpi z vlády, pokiaľ sa nezrealizujú nevyhnutné zmeny, uplynulo celých deväť mesiacov. A práve v deň mesačného splnu, na pravé poludnie, v čase, keď sa nové lúči so starým, Eduard Heger na svojom verejnom vystúpení ohlásil vznik nového politického subjektu. Politickej strany "Demokrati".
Tým sa potvrdzuje, že obaja, tak Eduard Heger ako aj Richard Sulík, potrebujú k práci produktívne a teda tvorivé prostredie. Kým Heger je vytrvalý a zotrvačný – typický znak pre konzervatívne myslenie, stavia na dialógu a istotu, pričom sa vyhýba ostrým súbojom. Naproti tomu Richard Sulík je známy silou svojej vôle a koncentrácie, ako aj rýchlym myslením, čo ho ženie do okamžitých riešení. Preto sa mu niet čomu čudovať, že jeho nespokojnosť so situáciou v koalícii a nevôľa iných ju riešiť, vedie napokon k jeho vzbure. Mediálne nazvanej aj ako „povalenie vlády“. Tak Radičovej – pre jej neustále menenie dohodnutých spoločných riešení na úrovni vlády, tak Hegerovej – pre jeho váhavosť riešiť situáciu na vládnej úrovni z dôvodu uprednostnenia realizácie Plánu obnovy financovanej zo zdrojov EÚ.
Investičné nároky Slovenska sú neodškriepiteľné veľké. Smerujú do budúcnosti. Ale ľudia vnímajú skôr dnešnú realitu a túto aj hodnotia. Negatívne. Pre krízy - Corona ako aj energetickú, ale aj pre deformované prostredie vzniknuté v dôsledku Hegerom pomenovanej „útočnej politiky“. Tá existovala aj v minulosti, no v súčasnosti sa však deje pri zdvihnutej opone, často pri zmätenom vnímaní toho, čo sa „tam hore“, medzi politickými aktérmi, deje.
Zmätok v myslení ľudí prehĺbili aj médiá, ktoré niekedy príliš rýchle došli k záverom šitým „horúcou ihlou“. K týmto záverom možno zaradiť aj prehlásenie, že „Sulík povalil ďalšiu vládu“, čo znie tragicky. Pritom jeho ďalší krok – návrh septembrového termínu parlamentných volieb, vytvoril predpoklad pre dovŕšenie procesu zmien, ktoré už „viseli v lufte“.
„Pôrod“ novej politickej strany Demokrati je jednou z týchto zmien. Že je dôležitá a významná, potvrdzuje aj môj pohľad do astrologickej mandaly (základná matica správania sa, využíval ju aj švajčiarsky psychológ K.Jung, pričom o jej informácie sa opieral aj francúzsky prezident Mitterrand).
Demokrati je konzervatívna strana uznávajúca staré európske hodnoty, či už starogrétsku filozofiu, rímske právo i kresťanstvo. Tým sa Demokrati zaraďujú do skupiny európskych kresťansko -demokratických politických strán. Je to konzervatívna politická strana, avšak otvorená zmenám či novým riešeniam. Preto by jej mala patriť aj európska modrá farba.
Demokrati kresťanskou demokratickou a teda konzervatívnou stranou 21.storočia. Na rozdiel od KDH. Ako sa na konzervatívcov patrí, aj Demokrati budú pristupovať ku všetkému s veľkou vážnosťou, konať premyslene a uvážene, svoje ciele plniť s veľkou vytrvalosťou a zodpovednosťou. Tá je základným motívom novej strany, ktorej sú vlastné hodnoty ako „vlastenectvo“ či „rodina“. Prácu pre štát považujú doslova za službu.
„Vlastenectvo“ pritom chápu ako rovnocenné zaradenie Slovenska medzi členov EÚ a „rodinu“ ako základný článok spoločnosti. Možno sa budeme musieť naučiť hľadieť na politikov tejto politickej strany v prvom rade ako na „štátnikov“ – plne si vedomých úloh, ktoré štát má voči svojim občanom plniť. Verme preto Eduardovi Hegerovi, že svojim voličom chce garantovať právo na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť, sociálne zabezpečenie, ba aj na ochranu a bezpečnosť. To sú oblasti, do ktorých Demokrati budú mať vždy čo povedať bez ohľadu na to, či budú v opozícii alebo koalícii.
Pre ich konzervatívny prístup k hodnotám, napriek ich otvorenosti k zmenám, nemôžeme od „Demokratov“ očakávať rýchle rozhodovanie. Každý krok budú zvažovať, prehodnocovať a prihliadať na dodržiavanie historicky uznávaných etických hodnôt a princípov, či už v oblasti sociálnej, kultúrnej, ale aj osobnej, teda ľudskej.
Preto je dôležité sledovať, kto ďalší sa k Demokratom pripojí. Astrologická mandala upozorňuje na veľké nebezpečenstvo. Je ním egoizmus, ktorý je pre niektorých základným motívom ich politických snažení. Pokiaľ by sa ego typy dostali medzi „Demokratov“ , dôjde k sebazničeniu tejto politickej strany!
Ak sa vzťah planét prejaví v projekcii (vo vonkajšom okolí), je možné očakávať, že Demokrati sa budú musieť naučiť odvracať „útočnú politiku“ ego typov z iných politických strán, ktorí sa budú snažiť o ich zničenie. V minulosti početné podobné situácie dokázala vyriešiť strana Sloboda a solidarita, takže je predpoklad, že to zvládnu aj Demokrati (ako aj iné perspektívne nové politické strany).
Úlohou Demokratov je „služba spoločnosti“ s rešpektovaním vysokých etických hodnôt. Práve etické hodnoty sa v posledných desaťročiach z našej konzumnej spoločnosti vo veľkom rozsahu vytratili. Lásku sme prestali vnímať predovšetkým ako „pozornosť a podporu venovanú iným“, či opomenuli vytvoriť slobodný priestor aj iným. Koľkí zabudli na rešpekt a úctu...
Eduard Heger sa v RTVS Rádio Slovensko sa 11.3.2023 vyjadril: „Je to strana na viacero desaťročí“. Postavenie planét v Astro mandale tento výrok potvrdzuje. Demokratom praje Slnko a poskytuje im pevné miesto na zemi na veľmi dlhé obdobie. Ak sa nespreveria vlastným hodnotám, majú predpoklad zaujať v rámci Slovenska podobné pozície, ako majú nemecké CDU i CSU. Preto by mali iné politické strany (najmä KDH), ktoré zvažujú spojenie či prepojenie s Demokratmi – už vzhľadom na svoju vlastnú budúcnosť, zvážiť prelínanie vzájomných politických cieľov a prehodnotiť svoje doterajšie historické pôsobenie. Ináč si niekto privolá pre seba katastrofu.
Vznikom novej strany, ktorej tvár v jej plnej podobe zazrieme s veľkou pravdepodobnosťou až v druhej polovici júna, dostanú voliči ďalšiu serióznu ponuku pre očakávané septembrové parlamentné voľby. Budú náročné pre všetkých – tak pre politické strany, tak pre voličov. Rozhodujúci pritom bude volebný program, ktorý by po období pandémie a energetickej krízy by mal obsahovať konkrétne ciele, pre voličov podložené zrozumiteľnými (politickými) ekonomickými teóriami a nie ako doposiaľ - populizmom (s výnimkou výnimočných strán uplatňujúcich tieto teórie vo svojich legislatívnych návrhoch alebo v stanoviskách k štátnemu rozpočtu).
Nám, voličom, sú vrátane Demokratov známe všetky typy rozhodujúcich politických strán i demokracií (sociálna demokracia, kresťanská demokracia, liberálna demokracia, národná demokracia) , ktoré môžu zásadným spôsobom zmeniť charakter budúceho parlamentu. Zostáva len dúfať, že sme sa poučili z histórie, že sme porozumeli geografickému významu zaradenia Slovenska v európskych štruktúrach, že máme chuť a vôľu byť aj Európanmi rešpektujúcimi všetky pozitívne hodnoty, ktoré Európa v rámci svojich vojen a kríz uchovala pre budúce generácie.