Byť jedným z najmladších ministrov neznamená, že je niekto vo všetkom „naj“. Skorý vekový nástup do ministerskej pozície však môže byť dobrým odrazovým mostíkom prevziať vedenie strany. Sociálnych demokratov. Strany, ktorá si môže sadnúť s podobnými v Európe za jeden stôl. Nielen pre svoje slovné prehlásenia, ale aj pre svoje činy.
V súčasnosti to však na Slovensku vyzerá ináč.
Kým národne orientovaný Fico uprednostňuje čierno-biele videnie, európsky orientovaný Pellegríni prifarbuje čierno-biely obraz do ružova. Jeho temperamentný minister vnútra dokonca do krvavo červena! A to hneď po vymenovaní do funkcie, v čase, keď vláda ešte nepredložila svoje Programové vyhlásenie vlády na schválenie parlamentu! Teda ešte v čase, keď občania ešte nevedeli na čom všetkom sa zhodli v podstate rôzne politické strany terajšej koalície. Nemali by v takých prípadoch konať ľudia zodpovední za dodržiavanie ústavnej demokracie?
Súdiac podľa odoziev spoločnosti možno usudzovať, že nový minister vnútra privčas siahol do odbornej (nepolitickej) sféry a to rovno reštriktívnymi opatreniami! Navyše v čase, keď sa ešte nevie, či býkom v aréne nebude on sám! Náznaky nových zmien ešte nezaručujú, že doterajšie nezhody v bezpečnostných zložkách (vojna policajtov) vrátane prokuratúry a súdnictva nebudú pokračovať.
Okrem obáv z migrácie (trápi celý svet) 21.storočie s rozvojom IT technológií políciu stavia pred úplne kvalitatívne iné úlohy, ktoré polícia doposiaľ nedokázala zvládnuť. Vyžadujú totiž špičkových profesionálov nielen pre oblasť kyberkriminality, ale aj pre hospodársku/ekonomickú kriminalitu, ktorá bezprostredne súvisí s obrovskou mierou korupcie. Spolu s tým sa vyžaduje nový systém medzirezortnej spolupráce. Sme na to pripravení?
Hovorí sa, že šaty robia človeka. Aj ja som kedysi ako podnikateľka v cestovnom ruchu sa rozhodla pre „uniformy“. Pretože moje podriadené nechápali, že do Hotela Forum Bratislava (pôvodné pomenovanie) sa nechodí vybavovať pracovné záležitosti v cyklistických nohaviciach. Jadrom rozhodnutia však bol zámer, aby sa zamestnanci naučili vnímať hotelové štandardy, bez ktorých nie sú schopní daný hotel ponúkať na predaj! Uniforma slúžila teda ako motivačný nástroj na zvýšenie kvality vykonávanej práce!
Image je dôležitým faktorom. Dôležitejším je know-how danej organizácie, vrátane polície. Výsledok práce policajtov predsa nezávisí od príkazov! Tak, ako všade - od tvorivej práce, od schopnosti myslenia, predvídania, vnímania atď. V závislosti od charakteru jednotlivých policajných odborov!
Slovensko trápi celý komplex problémov. Jednoducho aj preto, že náš štát nie je odrezaný od sveta. Hra na "národnú nôtu" nás však nezachráni. Oslabí tých občanov Slovenska, ktorí a akéhosi vnútorného strachu sa uťahujú do seba samých, následkom čoho je aj fakt, že sa prestávajú cítiť Európanmi! Byť Európanom je predsa ten istý záväzok ako byť členom národa žijúceho v Európe! Samozrejme, že v rámci toho vznikajú konflikty, ktoré treba riešiť, ale tie sú podobné tým medzi vlastným egom a záujmami spoločnosti žijúcej v SR! Ak si tieto vzťahy neuvedomíme, vážne sa naruší pocit bezpečnosti jednotlivých občanov či celých skupín. Následne polícia tento problém nevyrieši, hoci napr. by postavila vysoký plot okolo celého Slovenska (ako kedysi v časoch ČSSR).
Polícia má plno nezodpovedaných otázok z minulosti. Tie sa nedajú zhodiť zo stola jedným šmahom ruky. To sa možno dalo kedysi. Spoločnosť vhupla do 21.storočia. V dôsledku toho sa ľudské vedomie dostalo na vyššiu špirálu rozvoja. Aj niektoré udalosti vo svete potvrdzujú, že cesty späť už niet. To nás, vrátane bezpečnostných zložiek, vedie k novým prístupom, k novým typom riešení. Vrátane polície.
Temperamentný minister vnútra sa má teda nad čím zamýšľať. Ako na to. Pre jeho razantnosť sa mu ponúka možnosť stať sa budúcim predsedom strany, ktorú vo vláde zastupuje, alebo zničiť vyhliadky terajšieho predsedu strany Hlas na nový post prezidenta (klebetia o tom média). Pellegríni ručí za európsky typ sociálnej demokracie. Pre Slovensko by bola ohromná škoda, keby táto samu seba zničila.