Kultúrny život je pre obyvateľov mesta a mestských častí dôležitý aspekt. Rozvoj kultúry mesta a mestských častí musí byť plánovaný a dlhodobý. Aké sú plány magistrátu hlavného mesta a mestskej časti Bratislava-Petržalka na rok 2024?
Na Bratislavskom kultúrnom fóre 14. novembra predstavil magistrát svoje plány v oblasti kultúry na rok 2024. Cieľom je spraviť kultúru mesta decentralizovanú, komunitnú a dostupnejšiu.
Koncepcia kultúry mesta Bratislava do roku 2029, alias „Dekáda pre kultúru“ je strategický dokument, ktorý určuje ciele mesta v tejto oblasti. Definuje aktuálny stav a problémy a konkrétne riešenia, ktoré môžu zlepšiť kultúrny život v našom hlavnom meste.
Dokument sa zameriava na 4 kategória: Kultúrny a komunitný život, Kultúrne dedičstvo, Kreatívny potenciál a Kapacity a kvalita inštitúcii. V každej oblasti je definovaných viacero kritických hrozieb. Dokument udáva cieľ mesta v riešení daných situácii.
Dekáda pre kultúru 2024
Cieľom magistrátu na rok 2024 je vytvoriť lepšie podmienky pre komunitnú kultúru. V rámci toho vznikol projekt Open call od Bratislavského kultúrno informačného strediska (BKIS). Ide o portál na ktorom môžu organizátori podujatí požiadať o technickú, materiálnu či marketingovú pomoc s prípravou podujatia, alebo získať priestor, ktorý má BKIS v správe. Aktuálne ponúka projekt 2 interiérové priestory (koncertná sieň Klarisky a priestory na Bielej 6) a 1 exterierový (Sad Janka Kráľa).
BKIS ďalej pracuje na projekte Pekné miesta, ktorý obyvateľom ukáže nové a nepoznané miesta vhodné na kultúrne podujatia. Systém je aktuálne v príprave a bude ponúkať exteriérové priestory (ambíciou BKIS je postupne dopĺňať aj interiéri). Projekt by mal byť spustení v roku 2024 v pilotnej mestskej časti Karlová Ves
Vďaka tomuto projektu môžu všetci aktéri kultúry v hlavnom meste dostať podporu od magistrátu. Táto pomoc je určená pre nezriaďovanú kultúru, ale môžu o ňu požiadať aj zriaďované organizácie.
Ďalej sa chce magistrát v najbližšom roku venovať renovácii svojich kultúrnych inštitúcii. Podľa dostupných informácií plánujú podať žiadosť o mimorozpočtové zdroje na obnovu divadla P. O. Hviezdoslava.

Prioritou mesta je vypracovanie dôležitých dokumentov. Jedným z nich je audit národných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve hlavného mesta SR. Cieľom dokumentu je zmapovanie a vyhodnotenie stavu. Následne sa môže s dokumentom ďalej pracovať na obnove. Ďalej pripravuje magistrát manuál pre umiestňovanie diel vo verejnom priestore. Cieľom je zadefinovať pravidlá pre zlepšenie vizuálu verejných priestorov.
Medzi diskutovanými témami na konferencii Bratislavské kultúrne fórum bol aj mestský archív. Ten dlhodobo sídli v nevhodných podmienkach bývalej materskej školy v Petržalke. Cieľom hlavného mesta je v roku 2024 nájsť vhodné nové priestory a archív premiestniť.
V rámci predstavenia plánu pre nasledujúci rok poukázala vedúca oddelenia kultúry aj na už fungujúce projekty, ktoré budú ďalej rozvíjať. Jedným z nich je aj webový portál umenie mesta, ktorý mapuje umelecké diela vo verejnom priestore. Súčasťou projektu je interaktívna mapa a odborný výskum (z čoho je dielo vytvorené, aká technológia bola použitá, rok výroby/osadenia, zisťovanie autora a pod.). Tieto informácie sú aktuálne dostupné vo 8 mestský častiach. V roku 2024 plánuje galéria mesta Bratislava rozširovať svoju databázu do ďalších.
Kultúra v Petržalke
Petržalka je najväčšia mestská časť v Bratislave. Žije v nej približne 110 000 obyvateľov. Kultúrny život v nej zabezpečujú okrem nezriaďovaných organizácii aj 2 zriaďované organizácie – Miestna knižnica Petržalka a Kultúrne zariadenia Petržalky. Väčšina obyvateľov však aj tak často využíva na kultúrny život iné mestské časti. Cieľom mestskej časti by preto malo byť definovanie rizík a navrhnúť riešenia na riešenie aj tejto situácie.
Na komisii kultúry mestskej časti Bratislava-Petržalka bol predložený návrh na predĺženie termínu vypracovania koncepcie kultúry, ktorá končí 31.12.2023. Podľa slov zástupkyne starostu Ivety Jančokovej nie je koncepcia ani v príprave. To aj napriek ročnému upozorňovaniu poslancov na poddimenzovanie kultúrneho oddelenia MČ, ktoré v aktuálnej dobe zastrešujú 2 osoby: Zástupkyňa starostu Jančoková a zástupca prendostu Matúš Súlovec.
Nádej však zostáva v návrhoch poslancov a v diskusiách, ktoré prebiehali v rámci celého roku 2023. Mestská časť môže v roku 2024 pracovať na viacerých projektoch v oblasti kultúry, ktoré zlepšia prístup a kvalitu kultúrnych podujatí, ako aj celého kultúrneho života obyvateľov mestskej časti.
Na decembrovom miestnom zastupiteľstve budú poslanci schvaľovať nový zoznam pamätihodností mestskej časti. S týmto dokumentom sa spája viacero investičných návrhov, ktoré môže mestská časť v rámci roku 2024 naplniť. Medzi ne patrí napríklad označenie umeleckých diel vo verejnom priestore s QR kódom odkazujúcim na webový portám umenie mesta. Taktiež sa diskutovalo o digitalizácii starých kroník, alebo o vydaní zoznamu pamätihodností ako knižnú publikáciu.
Zriaďovaná kultúra mestskej časti v zastúpení Kultúrnych zariadení Petržalka a Miestnej knižnice Petržalka upozorňovala pri príprave plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mestskej časti do roku 2029 (PHSR) aj na problém s evidenciou nezriaďovanej kultúry. Mestská časť by preto mohla v roku 2024 pripraviť evidenciu nezriaďovaných kultúrnych organizácii pôsobiacich na území mestskej časti. Takáto databáza by mohla v budúcnosti pomôcť s adresnejšou pomocou, prípadne pri hľadaní partnerov na organizovanie podujatí.
Ďalším koncepčným návrhom vyplývajúcim z PHSR je zvýšenie komunitných aktivít v mestskej časti. Petržalka je bohužiaľ dlhodobo označovaná ako miesto iba na prespatie. Podpora nezriaďovanej kultúry v oblasti komunitných podujatí, ktoré by zvýšili angažovanosť viacerých obyvateľov je preto nevyhnutná. Túto situáciu by mohla riešiť napríklad platforma na žiadanie hnuteľného a nehnuteľného majetku mestskej časti ako nefinančnú podporu pri organizácii podujatí. Mestská časť totiž vlastní všetok potrebný mobiliár, pričom je minimálne využívaný. Aktuálne mestská časť oficiálne ponúka iba možnosť finančnej podpory prostredníctvom dotácii.
Veľkým problémom mestskej časti je vysoká energetická náročnosť budov kultúrnych organizácii. Tie musia z tohto dôvodu vynakladať veľkú časť svojho rozpočtu práve na energie. Jednorazové vysoké investície môžu vo veľkej miere znížiť pravidelné ročné náklady a teda môžu mať rýchlu návratnosť. Napríklad výmena divadelného osvetlenia v DK Zrkadlový háj za LED technológiu v hodnote 200 000€ môže ušetriť približne 25 000€ ročne. To znamená návratnosť do 8 rokov. Takéto investície môžu zvýšiť technickú kvalitu kultúrnych podujatí a ušetriť financie mestskej časti. Zároveň môžu byť tieto ušetrené financie použité na kvalitnejšie a dostupnejšie kultúrne podujatia pre všetkých.
Ďalej je dôležité určiť efektivitu jednotlivých pobočiek organizácii v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti. Kultúrne zariadenia Petržalky operujú v 3 priestoroch. Miestna knižnica v 9 priestoroch. Na túto skutočnosť reflektuje aj koncepcia rozvoja miestnej knižnice, ktorá si dáva za cieľ vytvoriť analýzu efektivity jednotlivých pobočiek. V prípade ak sa zistí, že priestorové rozloženie na území Petržalky, alebo iný aspekt sú nedostačujúce, je potrebné pristúpiť k optimalizácii, ktorá zlepší dostupnosť kultúry v mestskej časti. Ide o jednoduchý krok, ktorý môže ušetriť financie a zefektívniť Petržalskú zriaďovanú kultúru.
Mestská časť má pripravenú koncepciu komunikácie. Tá bola predložená v prvom polroku 2023. Je však dôležité taktiež zadefinovať, ako bude mestská časť pristupovať k propagácii podujatí. Tiež je potrebné si určiť, aké audiovizuálne projekty plánuje mestská časť realizovať. Aktuálne ide o 2 – podcast Z Petržalskej obývačky a informatívna relácia Petržalský kompas. Po vzore magistrátu by mohla mestská časť pripravovať audiovizuálne programy zamerané na históriu mestskej časti, diskusie s poslancami, propagáciu podujatí, propagáciu investičných zámerov a pod.
Verím, že sa hlavnému mestu podarí splniť všetky priority, ktoré má naplánované na nasledujúce roky. Pri mestskej časti Petržalka som pesimistickejší. Aktuálne neexistuje žiadna konkrétna vízia na papieri. A teda nikto nevie, čo môžeme očakávať.