A tak tam máme najväčšiu a vládnu stredo-pravú EPP (Európska ľudová strana), ktorá objíma najväčší počet europoslancov, 13 eurokomisárov, 73 politických strán zo 40 krajín - zo Slovenska: KDH, SDKú, SMK (po 2 europoslanci) . V týchto dňoch sa konal jej kongres a voľby v Bukurešti. Naše médiá nám LEN milostivo oznámili, že jediný slovenský kandidát podpredseda NR SR, predseda KDH Ján Figeľ z KDH nebol zvolený. A žiadne čísla :( Keďže tento spolok posledných 15 rokov oficiálne ovláda EÚ - teda aj nás- pochytila ma zvedavosť ako to v tej EPP chodí. Výsledky môjho pátrania možno poučia aj vás.
Volil sa pokladník a 10 podpredsedov, Slovensko doteraz vo vedení zastúpené nebolo- naopak ako podpredseda končí a nekandiduje napr. známy maďarský premiér Viktor Orbán. Medzi 14 kandidátmi mal byť napr. český minister Rakúšan Karel Schwarzenberg, predseda vládnych TOP 09.
"Väčšie šance majú veľké krajiny, “ povedal pred voľbou náš dodnes? platený ex-eurokomisár s tým, že menší by sa mali dohodnúť. Figeľ tvrdil, že dôveru a povzbudenia ku kandidatúre mu vyjadrili mnohí partneri, vrátane predsedu EPP Wilfrieda Martensa."
A to už je niečo - veď belgický expremiér W. Martens (76) je expert - zrejme doživotný: predsedom EPP je od r. 1992 - teda dlhšie ako existuje novodobé Slovensko. S 91% hlasmi sa opäť stal predsedom na ďalšie 3 roky. Podľa rumunskej tlače to nie je až také prekvapujúce. Bol jediným kandidátom.
"EPP nie je byrokratická, ale dynamická politická štruktúra" vysvetlil J. Figeľ. No zjavne. Aj generálneho tajomníka si staro-nový predseda vybral staro-nového. Budúcnosť je tiež klasicky jasná: "Môj nový mandát bude čeliť mnohým výzvam, ale predovšetkým bude sústredený na prípravu a spustenie kampane EPP pre eurovoľby v r. 2O14", ZDôRAZNIL belgický politik po znovuzvolení." Politik - je podcenenie, boli to slová štátnika.
O tom ako dopadli "dohody menších" svedčí výsledková listina 10 víťazných podpredsedov:
Anca Boagiu (274 zo 602) - hostiteľské Rumunsko
Lucinda Creighton,
Michel Barnie,
Peter Hintze,
Antonio Tajani,
Johannes Hahnes,
Corien Wortmann Kool,
Mario David,
Jacek Saryusz Wolski- Poľsko?
Tobias Billstrom
Those that ran but were not elected were:
Jan Figel (Slovakia) - podporený predsedom Martensom
Rumiana Jeleva (Bulgaria) 266 zo 602 - favoritka predsedu Martensa (76)
and Giutare Narkeviciute (Lithuania).
(z nich si možno pamätáte - už bývalú podpredsedníčku EPP - bulharskú exministerku zahraničia Rumjanu Želevu, ktorú ako kandidátku na eurokomisárku výberová komisia "ugrilovala" ako nekompetentnú. (Bývalí ministri zahraničia sú už zrejme takí ;) Jej súčasná kandidatúra na znovu-podpredsedníčku bola veľkým prekvapením - aj keď na nej trval predseda Martens.)
"...aby rozhodnutia v EÚ boli viac ovplyvňované aj hlasom a záujmami Slovenska, kresťanskej demokracie a stredopravých strán,“ odôvodňoval profesionálny exkomisár Figeľ svoju nomináciu z KDH. Bohužiaľ, takže najbližšie 3 roky EÚ nebude viac ovplyvňovaná hlasom a záujmami Slovenska, ani kresťanskej demokracie.
Ďalším kandidátom KDH na vysokú reprezentatívnu funkciu je Pavol Hrušovský. Zvolíme ho? Ale to až o rok ...
Dovtedy ešte môžeme pomeditovať, ako je možné, že obyčajný lekár z Vysokej Nízkej, ktorý zďaleka nepoberá apanáž profi-europolitika vyše 11 tisíc €, si práve v týchto dňoch v prestížnom Štrasburgu dokázal získať dôveru 477 hlasov z 519 (= 92% = viac ako Martens) a stať sa podpredsedom Európskej federácie zamestnaných lekárov? Žeby to bolo výsledkami?