Kto zajtra zastaví šafárenie zdravotných poisťovní?

Pamätáme si plamenné reči exministra z KDH o zlých vzbúrených lekároch. A jeho dojatie, keĎ dobrým sestričkám ako odmenu za ich trpezlivé 9-mesačné rokovania pripravil vyše 100 miliónov € na 24-percentné zvýšenie ich platov. Kde sú tie Uhliarikove milióny dnes, keď ich treba sestrám vyplatiť? Predsa stále doma v bezpečí - v zdravotných poisťovniach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Niet 100 miliónov, ktoré vraj ušetril skvelou liekovou politikou, niet naviac 20 miliónov v štátnej poisťovni za chorejších pacientov, ani medializovaných miliónových úspor na prevádzke zdravotných poisťovní...

Zajtra vládny poslanec predloží 2 opatrenia na rýchle zvýšenie disponibilných zdrojov v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni VšZP, ktoré následne môže ministerstvo žiadať použiť na úhradu skutočnej zdravotnej starostlivosti - napr. zvýšených platov lekárov a sestier.

Možností na takéto rýchle navýšenie zdrojov je však viac: už od 1.6.12 mala novela zákona zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou obmedziť prevádzkové náklady zdravotných poisťovní. Tie sú dnes limitované až do výšky 2,9 % (+ mierne navýšenie nepriamo úmerné počtu poistencov ZP) sumy všetkého vybratého zdravotného poistenia pre každú z 3 poisťovní. Tento základný koeficient vlani navrhlo Uhliarikovo ministerstvo znížiť na 2,6%. Úspory mali byť za zostávajúci polrok 5,5 milióna €, za celý budúci rok vyše 11,4 miliónov €.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto prostriedky by poisťovniam ostali na uhrádzanie skutočnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov. V štátnej VšZP by ministerstvo mohlo efektívne pôsobiť na prednostné použitie týchto peňazí napr. na úhradu zvýšenia platov lekárov a sestier.

Samozrejme všetky poisťovne sa vzbúrili a unisono žiadali ponechať základný koeficient 2,9% napriek tomu, že ho vlani ani nevládali vyčerpať! A tak novela zapadla prachom a z vybratého poistného 3,7 mld € si poisťovne naďalej legitímne vychutnávajú miliónové prevádzkové útraty 130 miliónov €, ktoré si rozdeľujú takto:

VšZP: 3,36%= 81,4 M €

Dôvera: 3,72%= 37,8 M €

Union: 4,33%= 10,6 M €.

Nájde sa jediný poslanec, ktorý ZAJTRA predloží do parlamentu tento návrh na zníženie koeficientu? Ak áno, jeho návrh:

  • poslanci prerokujú v prvom čítaní už na najbližšej schôdzi parlamentu 2.5.12,
  • na júnovej môže byť definitívne schválený a
  • po podpísaní prezidentom môže začať platiť už od 1.7.2O12- čiže len s mesačným sklzom oproti pôvodnému zombie návrhu.

Odváži sa niekto siahnuť zdravotným poisťovniam na vrabčie prevádzkové náklady, alebo ostaneme pri strechových plánoch na holubäcie zrušenie ich zisku?

P.S. Toto bolo len zahrievacie predjedlo k ďalším hrdinstvám miništranta PENTy a chránenca premiérky i prezidenta, ktorý si už za zdecimovanie verejného zdravotníctva odsedáva 4-ročný trest v najvyššej nápravnej skupine na hradnom vrchu v parlamente ... s asistentom, notebookom a s oficiálnym mesačným príjmom vyše 5.300 € ...

Vanda Rybanská

Vanda Rybanská

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajná 3D matka. Bola som šéfredaktorkou obecného spravodaja a protikorupčnou občianskou aktivistkou v samospráve. Nezávislou obecnou poslankyňou. Spoluzakladateľkou ZOMOS. Lobistkou v parlamente. Kandidátkou do parlamentu za OĽaNO v 2012. Asistentkou predsedu Igora Matoviča. Ako 47. kandidujem za OĽaNO zas. Zoznam autorových rubrík:  zdravotníctvoVláda občanovsamosprávaPolitičky, politici a politikaSpoločnosťNedeľné čítanieViera a RKCMédiávoľby NR SR 2O12

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu