Ekonomickí utečenci

V Holandských podmienkach sa ľudia zvyčajne sťahujú do iného mesta kvôli láske alebo rodine. Ale ak sa pozrieme na východ Slovenska, dôvod na presťahovanie je v mnohých prípadoch finančný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

O súboji medzi veľkými mestami som písala v predchádzajúcom blogu.

To, že som doma v Holandsku vyrastala v "treťom meste", v Haagu, má možno tú výhodu, že ma nikdy nepoznačila súťaživosť medzi Amsterdamom a Rotterdamom. Miesto toho, keď som chcela ísť von do dobrého klubu, jednoducho som večer nasadla na vlak do Rotterdamu. Alebo, keď som chcela vidieť dobrú výstavu, šla som na deň vlakom do Amsterdamu. (Ale, a to sa vo mne ozýva lokálpatriot, nič sa nevyrovnalo dňu na pláži...:)

Žijúc na Slovensku je moja skúsenosť iná. Dve veci robia v tomto rozdiel medzi Slovenskom a Holandskom: Vzdialenosť/infraštruktúra a peniaze. Ísť na party do Košíc znamená stráviť celý deň vo vlaku tam a celý deň vo vlaku spať. Aby som uviedla príklad: tento týždeň bude v Košiciach skvelý street art festival, ale žiaden z mojich priateľov sa ku mne nepridá, aby tam šiel na víkend.

V Holandských podmienkach sa ľudia zvyčajne sťahujú do iného mesta kvôli láske alebo rodine. Ale ak sa pozrieme na východ Slovenska, dôvod na presťahovanie je v mnohých prípadoch finančný. Pre mňa sa to zdá byť, že ľudia z Košíc sa v skutočnosti nechcú sťahovať preč z ich milovaného mesta, ale je prakticky nemožné - zvlášť pre mladých vzdelaných ľudí - aby ostali. Stávajú sa tak akýmisi "ekonomickými utečencami" z východu, ktorí odchádzajú nie pre lásku, ale pre peniaze. A všetci vieme, že peniaze nie sú dobré východiskom pre zdravý vzťah.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale, možno je to úplne inak, ako som tu napísala! Chcem poznať aj názor ľudí, ktorých priamo nepoznám, preto sa touto cestou obraciam na vás: pošlite mi svoj text - essay, krátku úvahu na tému vzťah medzi Košicami a Bratislavou z vášho pohľadu alebo skúsenosti.

čítajte na mojom blogu, ako funguje súťaž.

illah van oijen

illah van oijen

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Illah van Oijen, 1981, Den Haag.byva v Bratislave od 2005Súťaž krátkych textov o vzťahu Bratislavy a Košíc podporili: Zoznam autorových rubrík:  BratislavaKošiceSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu