
Volebné moratórium by malo teoreticky slúžiť k tomu, aby ľudia mali čas pokojne si premyslieť, či pôjdu vôbec voliť a keď áno, tak koho alebo akú politickú stranu. Média by sa mali venovať v tomto čase inakším problémom, než predstavovaním kandidátov, prípadne volebných programov politických strán, ktoré sa účastnia volieb. Ale prax je odlišná. Prečo?
Na jednej strane sú to média, ktoré sa správajú tak, ako to vidíme v praxi. Média sú súkromné spoločnosti, ktorých cieľom je na jednej strane dosahovať zisk pre svojich majiteľov a na druhej strane ovplyvňujú, niekedy manipulujú myslenie daného okruhu čitateľov. Neviem, prečo porušujú zákon, ale viem, že tým si skôr škodia - aspoň u mňa. Ako môžu byť advokátom náš občanov - aspoň, tak to deklarujú, keď sa im to hodí - a keď majú určité veci zákonom zakázané, tak si ho veselo porušujú. Očakávajú od politikov vysoký štandard a sami ho nie vždy dodržiavajú. Na všetkých rovnaký meter - tak znie veta, ktorú často používajú. A niekedy vodu kážu a víno pijú.
Na druhej strane - politické strany alebo kandidáti na rôzne volené funkcie. Vedia, že tých posledných 48 hodín pred voľbami sú veľmi kritických. Množstvo ľudí sa rozhoduje v posledných dňoch a niektorí až pri vstupe do volebnej miestnosti - tú to tzv. nerozhodnutí voliči. A o týchto ide, niekedy môžu rozhodnúť, či kandidát postúpi do ďalšieho kola alebo získa ďalšie kreslo v parlamente. A na túto možnu situáciu reagujú politici.
Na tretej strane sme to my, poslúcháči, čitatelia alebo diváci, ktorí často kupujeme takéto noviny, počúvame informácie z rozhlasu a pozeráme na určité relácie počas volebného morátoria. Občas sme tak početní, že sa sme veľkým lákadlom pre média, aby porušili zákon. A keď bude najhoršie, tak povedia, že toto číslo/relácia bolo ohromne čítané/sledovaná.
Na záver: Podľa mňa táto situácia je dlhodobo neudržateľná. Chceme mať volebné morátorium, keď áno, v akej dĺžke a čo bude zakázané a čo povolené. A potom danú právnu úpravu akceptujme a buďme alergickí, keď niekto poruší túto novú právnu definíciu volebného moratória, na ktorej sme sa zhodli.