Problémom je to, ako vnímame politiku:
1. ako oblasť záujmov
2. ako systém hodnôt, za ktoré sa oplatí bojovať
3. aj tak si urobia páni, čo sa im zachce.
USA je krajina, ktorá má svoje záujmy. Vojenské, politické a ekonomické. Jednou z úloh americkej administratívy je ochrana svojich občanov pred prípadnými hrozbami. Americká administratíva si na základe jej dostupných informácii vyhodnotila, že na zabezpečenie zodpovednosti a ochrany amerických občanov treba postaviť radarovú základňu. USA sa rozhodlo takto riešiť predpokladanú situáciu - rozhodli sapre tento variant. A padlo rozhodnutie, že sa to bude týkať územiaČeskej republiky a Poľska.
Aj Slovenská republika má svoje záujmy. Chceme, aby nas neohrozovali teroristi a mali sme sa bezpečne. A máme predstavy a riešenia, ako by sme urobili a aké opatrenia by sme prijali.
A história ... Na území bývalého Československa sme mali prítomnosť sovietskych vojsk. A mnoho ľudí to negatívne ovplyvnilo.
Ale moderné hrozby po rozpade Sovieskeho zväzu sa nepýtajú, aká je naša história ale ako reagovať na prípadné hrozby. Keby sme mali čarovný prútik, tak by sme s ním mohli čarovať a nemusieť písať a dumať na tým, ale realita je inakšia. Treba reagovať na akutálne hrozby a použiť sa z minulosti, aby sme neopakovali rovnaké chyby.
P.S: Akú úlohu by mali mať USA, či majú hrať úlohu policajta zeme alebo sa starať len o seba, prečo uznali Kosovo a prečo sú v Iraku a z akých dôvbodov je téma na inakši blog. Nie tento.