Cisár Tiberius menoval v roku 25 n.l. Pontia Pilata za správcu Judee. Nastúpil po Gratusovi, ktorý vládol nad Judeou 11 rokov. Pilát prišiel z Cezarei do Jeruzalema do Zimnej štvrti s oddielom v noci. Tento oddiel mal na štítoch vyobrazeného Caesara. Predchádzajúci správcovia obrazy zakrývali, aby nepohoršili Židov, ktorí majú zakázané zobrazovať osoby. Obrazy nechal vystavovať. Keď sa to dozvedeli Židia, vypravila sa veľká skupina ľudí do Cézarei, aby boli obrazy presunuté niekde inde. Pripojil sa aj ľud z vidieka. Pilát to nechcel urobiť, vyhováral sa, že by to bola urážka Cézara. Keď Pilát odmietol ich prosbe vyhovieť, tak päť dní a nocí zostali bez pohnutia. Na siedmy deň ozbrojil svoje vojsko zbraňami v tichosti a nastúpil na súdnu stolicu na štadióne, kde predtým ukryl svojich ľudí. Zavolal ich na štadión a vyhrážal sa im masakrom, keď nepôjdu pokojne domov. Dal znamenie vojakov, tí ich obkľúčili a vytiahli svoje meče. Židia ale padli na zem, sklonili svoje krky a volali, že radšej zomrú, akoby mali porušiť zákon. Keď videl ich neochvejnosť, ihneď rozkázal, aby boli obrazy prenesené z Jeruzalema do Cézarei.
Pilát uzavrel chrámový poklad a z jeho peňazí postavil vodovod, ktorý prinášal vodu zo 200 štádii vzdialeného prameňa.1 Keď sa dozvedeli Židia, zhromaždili sa a hlasito kričali. Poslal početný oddiel vojakov odetých v židovských šatách, aby ich rozohnal. Oni to však odmietli odísť a urážali ho. Dal znamenie svojim vojakom a tí ich bili a mnoho ich vďaka tomu zomrelo.
Josephus Flavius sa v súvislosti s Pilátom zmieňuje aj o Ježišovi:„V té době žil Ježíš, moudrý muž, lze-li jej nazývat mužem. Vykonával totiž podivuhodné skutky, byl učitelem lidí, kteří radostně přijímali pravdu, a získal na svou stranu mnoho Židů i mnohé z pohanů. On byl Kristus2. A ačkoli na udání našich předních mužů jej Pilát odsoudil k ukřižování, ti, kteří si jej dříve zamilovali, od toho neupustili. Opět živý se jim totiž ukázal třetího dne, když božští proroci o něm toto i mnoho jiných věcí předpověděli. A ani dnes ještě nezmizelo pokolení křesťanů, kteří se tak po něm nazvali.3"
Nemenový muž, ktorý si nerobil starosti so lžami, požiadal Samaritánov, aby mohol vystúpiť na horu Gerizim, aby mohol vidieť na vlastné oči posvätné nádoby, ktoré tam údajne pochoval Mojžiš. Keď sa dozvedeli Samaritáni, tak vzali zbrane, zhromaždili sa v meste Tirataba a veľké množstvo ľudí išlo horu. Pilát však zablokoval jedinú prístupovú cestu z hory pomocou jazdectva, aby sa nemohli stretnúť s mužom. Mnoho ľudí vzal do väzenia, hlavného vodcu dal popraviť, zvyšok ľudí sa rozutekalo. Ako reakciu na túto udalosť, vysoká rada Samaritánov poslala sťažnosť Vitelliusovi, správcovi Sýrie. Sťažovali sa na Pilátovu nespravodlivosť. Vitellius akceptoval ich sťažnosť a poslal Piláta do Ríma, aby sa pred cisárom zodpovedal zo svojich činov. Skôr však ako Pilát došiel do Ríma, Tiberius zomrel (37 po Kr.). Vo funkcii správcu ho nahradil Marcellus (36 po Kr.)4.
Literatúra:
Josephus Flavius: Válka židovská. Praha 1965
Josephus Flavius: Jüdische Altertümer. II. Band. Berlin - Wien 1923
1 Vodovod viedol zo vzdialenosti 400 štádií.
2t.j. Mesiáš
3Neznámá evangelia. Novozákonní apokryfy I., Vyšehrad 2001, str. 396
4Pilát bol vo funkcii 10 rokov.