Pokora je pojem, s ktorým pracuje Biblia. Podľa profesora Jan Hellera „Písmo nepopisuje pokoru jako statický pojem, jeho obsah a strukturu, nýbrž líčí děj častý v lidském životě, jak na člověka doléhá lidská bída a jak je s ní třeba zápasit. V tomto zápase pak má pokora závažné místo."[1]
„Na základě poznání vlastního hříchu anebo s tímto poznáním nerozlučne souvisí"[2] vzniká pokora podľa Biblického slovníka. Podľa Slovníka biblickej teologie je pokora „v prvé řadě skromností, v protikladu k marnivosti a ješitnosti."[3] Pre J. B. Součka pokora je „středem křesťanské mravnosti."[4] Človek sa má vzdať akéhokoľvek nároku uplatniť niečo pre seba. Má uznať, že aj jeho blížni má svoje miesto pod slnkom. Podľa Součka len z pokory môže plynúť jednota. Predpokladom pre to, aby sa to mohlo uskutočniť, je brať ohľad na druhého a ochota sa dohodnúť.
Podľa profesora Hellera sa pokorný človek vyznačuje štyrmi znakmi na základe rozboru Žalmu 131 a sú to: 1. Nemá domýšľavé srdce a všetko prijíma od Boha. 2. Nezdvíha oči voči Bohu ani proti svojim blížnym a nežije svojou pýchou. 3. Nederie sa vpred a nevyhľadáva slávu. 4. Nechce sa zmocniť toho, čo ho presahovať.[5]
Biblický slovník chápe negatívne pýchu. „Neposlušnost a pýcha, jež si přisvojuje slávu a čest, příslušnou jedině Bohu, je podstatou hříchu. Pýcha je přímou vzporou proti Boží svatosti a jeho svrchovanosti."[6] Dôvod, ktorý spôsobil pád človeka, je jeho pýcha. „Pred pádom sa srdce človeka povyšuje, ale slávu predchádza pokora." (Prís 18,12)
Prorok Sofoniáš v 2, 3 hovorí: „Hľadajte Hospodina, všetci pokorní zeme, ktorí plníte Jeho nariadenia, hľadajte spravodlivosť, hľadajte pokoru, azda sa ukryjete v deň hnevu Hospodinovho." Pýcha Izraela a uctievanie iných bohov podľa názoru proroka privolalo Boží hnev a jediná cesta, ako tomu zabrániť, je pokora a navrátenie sa na cestu služby Bohu. Dôsledkom ich vzbury voči Bohu bude ich smrť.
Človeku môže jeho povýšenosť tak stúpnuť do hlavy, že sa jeho hlava obrazne dotýka až nebies.[7] Chce byť ako Boh, ktorý sám rozhoduje o tom, čo je dobré a zlé. Nasleduje príklad Lucifera, ktorý kvôli tomu padol z nebies. Podľa Prísloví však nestrhne len sám seba do záhuby, ale aj svoje okolie. Stáva sa z neho svojvoľníkom, ktorý svoju pýchu a násilné činy vystavuje svetu na obdiv. Myslí si, že všetkému rozumie a považuje sa za stred sveta.
Kniha Prísloví na mnohých miestach varuje pred pýchou, ktorú pokladá za predstupeň drzosti voči Bohu, ktorej nič nie je sväté. Pisateľ knihy Jób pripomína svojim čitateľom, že Hospodin je vladárom nad národmi. On má všetko vo svojich rukách. Pred ním sa každý raz bude musieť pokloniť, čo je na zemi aj na nebi a nikto si sám nemôže svoju dušu zachrániť.[8]
Pokoru vníma kniha Prísloví ako žiaducu vlastnosť človeka. „Odmenou za pokoru a bázeň pred Hospodinom je bohatstvo, sláva a život." (Prís 22, 4) Nie je daromné poslúchať Boha a jeho prikázania. Podľa Príslovia 29,23 pýcha len znižuje človeka, ale pokorný duchom budú mať česť a v 11, 2 vníma pýchu a hanbu ako spojené nádoby, je medzi nimi vzájomný vzťah, ale medzi pokornými sa nachádza múdrosť, ktorú dáva Hospodin. Podľa Prísloví 8, 13 bázeň pred Bohom znamená nenávidieť zlo a vyhýbať sa štyrom veciam, ktoré považuje za zlé. Sú to pýcha, namyslenosť, zlý spôsob života a prevrátené reči.
V Novom zákone je kľúčový verš Matúš 11, 19, kde Ježiš žiada, aby si jeho nasledovníci na seba zobrali svoj kríž a nasledovali ho, lebo je tichý a pokorného srdca. Apoštol Pavol v liste Kolosenským 3, 12 radí svojím spolubratom vo viere, aby si obliekli na seba viacero vlastností a medzi nimi aj pokoru. V liste Filipským radí, aby v hneve určité veci nekonali, aby to potom neľutovali a zároveň im hovorí, aby „v pokore iných pokladajte za hodnejších než seba". Druhých ľudí máme pokladať za dôležitých vo svojom živote a brať na nich ohľad a počítať s nimi v našich životných plánoch.
[1] Heller, J.: Pokora http://salve.op.cz
[2] Novotný, F.: Biblický slovník , díl 1. A - R, str. 672
[3] Léon-Dufour, X. a kol.: Slovník biblické teologie, str. 340
[4] Souček, J.: Epištola Pavlova Filipským, str. 43
[5] Heller,J.: Pokora. http://salve.op.cz
[6] Novotný, F.: Biblický slovník , díl 1. A - R, str. 768
[7] Jób 20,6
[8] Jób 22, 29 - 30