Sú ‘teroristi’ z Guantanama nebezpeční? .týždeň a jeho 'experti'

Niekoľko dní po tom, čo Slovensko prijalo troch väzňov z Guantanáma, .týždeň na svojej internetovej stránke uverejnil rozhovor so samozvaným odborníkom na terorizmus, politiológom Univerzity Komenskeho, Jozefom Klavcom (www.tyzden.sk), v ktorom nás ubezpečil o tom že k nám posielajú skutočných teroristov (pretože iní na Guantanáme nikdy neboli), ktorí ani zďaleka nie sú nevinní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Pán Klavec v rozhovore vehementne odmieta akékoľvek pochybnosti o vine zajatcov na Guantaname: "Táraninny a nezmysly, na Guantaname nie sú a neboli nevinní ľudia, všetci ktorí v tomto detenčnom tábore boli zachytení, tak mali svoj podiel viny. Všetci dobre vedeli do čoho idú, len nie každý sa dostal do tej skupiny aktívnych teroristov…"

A čo teda podľa neho títo ‘teroristi’ robili? "Zabezpečenie logistiky akcií, cez, ja neviem, šoférov, sprostredkovateľov finančných tokov na zakúpenie alebo udržiavanie zbrojných systémov v dobrom stave…" Na to, že pán Klavec v Afganistane nikdy nebol sú jeho informácie veľmi detailné. Určite by sa snimi mal podeliť s Američanmi, ktrorý majú s dokazovaním viny problem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán Klavec v rozhovore neuvádza o aké dôkazy sa jeho tvrdenia opierajú. Naopak, existujú dôkazy o tom, že väčšina väzňov z Guantanama je nevinných. Lawrence Wilkerson, zástupca (Chief of staff) bývalého Bushovho ministra zahraničných vecí, Colina Powella, potvrdil že Američania mali informácie o tom, že väčšina zadržaných je nevinných (www.foxnews.com). Wilkerson opisuje pragmatický prístup Američanov. Na vine či nevine v podstate nezáležalo, Američania jednoducho brali každého na koho narazili vo viere, že získajú dôležité informácie. Avšak mnohí zadržaní neboli napojení na Al-Kaidu alebo Taliban, a teda nepredstavovali hrozbu pre USA. Jednoducho mali smolu, že boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Od otvorenia bolo na Guantaname väznených približne 800 ľudí. Iba u malej časti z nich bolo preukázané napojenie na Taliban alebo Al-Kaidu. Väčšina zadržaných bola prepustená bez obvinenia. Medzi inými aj traja Briti: Rhuhel Ahmed, Asif Iqbal and Shafiq Rasul. Tí boli po prílete do Británie prepustení na slobodu v priebehu 24 hodín. Na základe ich príbehu bol natočený dokument ‘The Road To Guantanamo‘ (www.imdb.com). Mladí Briti opisujú dva a pol roka trvajúce väznenie a agresívne správanie Amerických vojakov, ktorí ich pokladali za nebezpečných teroristov. Napriek tomu že autenticita dokumentu bola napadnutá, vrelo ho doporučujem najmä ĺuďom, ktorí ešťe stále zarito veria čiernobielej rozprávke o zlých islamských teroristoch a vojakoch ktorý nás majú pred nimi ochrániť. Slovami G.W.Busha: "the ones at Guantanamo Bay are killers. They don't share the same values we share...These are bad people." (ukážka z filmu www.youtube.com)

SkryťVypnúť reklamu


Ďalším známym prípadom je uväznenie kameramana televízie Al-Jazeera Samiho al-Hajja, ktorý strávil v zajatí viac ako šesť rokov bez toho aby bolo voči nemu vznesené obvinenie. Dôvodom bolo presvedčenie Američanov, že Al-Jazeera vyvolávala anti-americký sentiment a bola prepojená na Al-Kaidu.

Voči zadržaným, u ktorých sa dokázalo prepojenie na Al-Kaidu (niekoľko desiatok) boli vznesené obvinenia. Tí ostatní zostávajú na Guantaname, pretože USA sa (celkom oprávnene) obáva, že po prepustení by mohli byť naverbovaní Islamskými teroristami. Týka sa to najmä väzňov z Jemenu. Práve preto hľadajú Američania vhodné krajiny, ktoré sú ochotné väzňov prijať.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti zostáva na Guantaname menej než 200 väzňov (news.bbc.co.uk). Väčšine z nich nebola dokázaná vina a čaká sa na ich presun z Guantanama. Pán Klavec by si mal dávať pozor na to, čo nazýva 'táraninami'. Aj v prípade väzňov z Guantanama platí prezumpcia neviny. To, že sa niekto nachádzal v čase Amerického útoku v Afganistane z neho ešte nerobí teroristu, a ak si to pán Klavec a ďalší, medzi inými aj František Šebej (www.tyzden.sk), napriek tomu myslia, mali by svoje ‘odborné’ názory podložiť dôkazmi.

Adam Vargic

Adam Vargic

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nie je mi všetko jedno... Zoznam autorových rubrík:  ZahraničieUniverzitaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu