Školné na väčšine kurzov pre študentov s krajín EU je okolo 1 700libier ročne s výnimkou medicíny. Táto suma je však hradená štátnouvzdelávacou agentúrou SAAS. To znamená že študent školné neplatí, ale žiadaagentúru o preplatenie štúdia. Táto suma je nenávratná a nemá ničspoločné so študentskou pôžičkou. Študent nie je povinný ju uhradiť aniv prípade že štúdium nedokončí.
Napriek tomu že štúdium je bezplatné, náklady na život v Británii súniekoľkokrát vyššie ako na Slovensku. Minimálna suma potrebná na prežitiepredstavuje okolo 5000 libier ročne vrátane cestovania na Slovensko. Tí čopracovali alebo pracujú v Británii však vedia že možností zamestnať sa jetu taktiež viac. Študent má možnosť nájsť si prácu na polovičný úväzok (parttime) a pracovať popri štúdiu ako barman, čašník, predavač,vyhadzovač...čokoľvek, záleží len na angličtine a šikovnosti. Dvadsať hodín týždenne v pohode postačí na pokrytienákladov na život.
Okrem toho, takmer každá univerzita alebo college ponúka finančnú pomoc voforme štipendií. The University of Aberdeen napríklad ponúka štipendium (vovýške 1000 libier) pre študentov soštátov východnej Európy. Oveľa viac (cca 3000) dostávajú študenti na kurzochangličtiny ktoré sú dostupné pre každého. Tieto kurzy sú dobrou prípravou nauniverzitu. Je to pohoda, rok študujete angličtinu a ešte vám za to aj platia!!!
Štúdium v Škótsku nie je o tom mať bohatých rodičov (čoho somsám dôkazom) ale o tom dokázať sa o seba postarať a zariadiť siživot sám. Slováci sme šikovný národ a v zahraničí sa nestratíme, noveľmi ma mrzí keď vidím, koľko mladých ľudí odchádza 'vonku za prácou'.Práca za minimálnu mzdu nie je investícia do budúcnosti. Vstup do EU nám dalmožnosť získať kvalitné a dostupné vzdelanie v zahraničí. Tak prečoto nevyužiť?