Čo teda dodať? Veď prijatie nového jazykového zákona buď bolo dohodnuté ako prianie SNS v koalícii, alebo si ho vymyslel Marek Maďarič v snahe odlákať voličov SNS do Smeru. Oboje je možné a pravdepodobné.
Ako spravodajkyňa tohto zákona som zblízka pozorovala poslednú fázu jeho vzniku. Do NR SR prišiel ako nekompromisný zákon, pripravený nahnevanými, ktorí si chcú udrieť. Text napríklad nerešpektoval už prijaté zákony. Ministerstvo kultúry chcelo kontrolovať ešte aj texty na tovaroch v obchodoch. Dvomi pracovníkmi?! Po prvom čítaní začali ustupovať. Tlaky na zmeny museli byť veľmi silné. Ja som v prvom čítaní dokonca ocenila, že zákon dokazuje, že sme sa zbavili „stáročného" strachu z češtiny a označili sme ju za zrozumiteľný jazyk. A ako dlho sme s ňou bojovali a ako sme sa báli. Môj obdiv však trval len do momentu, keď som sa pred druhým čítaním v NR SR dozvedela o sile tlakov českej a iných ambasád na zmiernenie vyjadrení v zákone. Opravujem teda svoj názor: „češtiny sa Maďarič and company stále boja, ale už si to nemôžu dovoliť dať do zákona". Zrejme tým nezískajú nových voličov a nie sú schopní ustáť intervencie zo zahraničia.
Väčšina komentárov k zákonu sa samozrejme venovala obmedzeniam pre jednu jedinú národnostnú menšinu na Slovensku - Maďarov. Málokto sa venoval policajnému paragrafu 9 čl. 1 - o dohľade. Nedozviete sa z neho, kto bude jazykovým policajtom, ako budú nastavené ich podmienky, ako dvaja ľudia, ktorých má prijať MK SR, budú schopní kontrolovať všetko to, čo zákon predpokladá. Z toho vyplýva jedna jediná vec. Tí dvaja si budú vyberať a niekto bude udávať. Tohto budú šikanovať a tohto nie. Niekomu naparia pokutu a niekomu nie. Udavači budú odmeňovaní.
Chcem vás len ubezpečiť, že zákon o štátnom jazyku nemá nič spoločné so slovenčinou, ale s mocou. S chuťou odreagovať sa. Ukázať, kto tu je pánom nad nami všetkými. A slovenskí jazykovedci? - spýtate sa. Tí do toho nebudú mať čo „kecať".
Možno vás zbytočne upozorňujem na Maďaričovu policajnú úderku. S najväčšou pravdepodobnosťou nezačne ani fungovať. Nefungovala v roku 1995, a to sa kvôli slovenčine na námestí SNP hladovalo! Prečo by mala fungovať v roku 2009?
Ale pár zakomplexovaných dušičiek sa možno chytí do siete. Len tá naša slovenčina je v tom nevinne. Nehaňme ju za tento zákon