Zdravotná anamnéza našich verejnoprávnych médií

V decembri sa v Ľubľane stretli predstavitelia médií verejnej služby a vyslali do Bratislavy milý signál, odporúčania, ako by sme mali zaobchádzať s STV a SRo a čo by nám mali STV a SRo mali poskytovať. Predpokladám, že si to málokto aj zo zainteresovaných prečítal, nakoniec sú to napospol známe veci, ale v období, kedy SRo nemá z politických príčin schválený vyrovnaný rozpočet a STV bude mať o chvíľu už tretieho generálneho riaditeľa za dva a pol roka, je poučné si tento „paper“ prečítať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Bod číslo jedna – „State control broadcasting should not be permitted.“ - štátom kontrolované verejnoprávne média by nemali byť dovolené, znie priam otrocký preklad. Tento bod evidentne nespĺňame. Podľa najnovších mediálnych zákonov, ktoré koalícia v parlamente odhlasovala, ideme opačnou cestou.  Nová daň z elektriny, ktorú zaviedol minister kultúry Maďarič, síce spĺňa požiadavku nezávislosti, ale keďže nenaplnil a nenaplní prehnané očakávania výberu peňazí, zákon je nám nanič. Plán Maďariča, aby s ním verejnoprávne médiá každý rok podpisovali zmluvu o dofinancovaní STV a SRo a plnili zároveň jeho podmienky, čo majú vysielať,  sa volá – ovládnutie verejnoprávnych médií. Ja si myslím, ako hovoria na Morave: „panáčku, tudy cesta nevede“  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bod číslo dva doslovne hovorí – „Manipulation under political influance is not acceptable“, čo znamená, že politická manipulácia s informáciami je v Európe neprípustná. Proti všeobecnému presvedčeniu si myslím, že hlavný politický vplyv na STV a SRo neprichádza cez ich financovanie, ale cez spôsob vytvárania televíznej a rozhlasovej rady, ktoré volia generálnych riaditeľov a médiá kontrolujú. Všetci túžime po kompetentných, nezávislých a hrdých osobnostiach, ktoré by sa postavili na čelo STV. Ale voliť takúto osobnosť majú kandidáti organizácií ako Zväz rybárov alebo Ľadových medveďov, ktorí otáčajú svoje hlavičky na koaličných poslancov z parlamentu ako slnečnice a bez ich podlievania a hnojenia neurobia nič. Kým nebudeme v parlamente schopní prijať nové podmienky vytvárania Rád tak, aby tam sedeli jasne identifikovateľní zástupcovia prezidenta, parlamentných politických strán a profesných združení z oblasti médií, požiadavka z Ľubľane o „editorialy independent public service broadcasting“ je na Slovensku nereálna.  

SkryťVypnúť reklamu

V bode tri je najdôležitejšia poznámka, aby si novinári, ktorí pracujú v médiách verejnej služby, sami vypracovali také „guidelines“ pre svoju prácu, ktoré by im dovolili rozširovať investigatívnu žurnalistiku a bojovať proti „korupcii, extrémizmu a nepotizmu“ v našej vlasti. To znamená, aby nečakali, aké podmienky im určia politici, alebo Radou dosadení riaditelia, ale aby ukázali svoju profesionálnu pozíciu, ktorú budú musieť politici, občania i nátlakové skupiny rešpektovať. Nech využijú svoju popularitu a celebritné postavenie na sebaozdravovací proces. To si samozrejme vyžaduje solidaritu nielen medzi novinármi a pracovníkmi STV a SRo, ale aj širokú podporu všetkých novinárov. A to by sa, podľa Ľubľane, mali uchádzať o svoje miesta v médiách verejnej služby na základe verejných tendrov. Vedia si to predstaviť?

SkryťVypnúť reklamu

Občanom už potom zostáva len kliknúť si občas na web stránky STV a SRo a skontrolovať, ako čerpajú peniaze, ako spolupracujú so zahraničnými médiami a či sú lídrami modernizácie a digitalizácie na mediálnom trhu. Bohužiaľ, musím konštatovať, že na nevľúdnom a až pochmúrnom obraze médií verejnej služby na Slovensku je to naopak. A predsa som našla v ľubľanskej správe jednu humornú pasáž. Konferencia odporúča, ba priam zdôrazňuje, že len duálny systém verejných a súkromných vysielateľov je základným elementom demokracie. Kedy tento poznatok prejde do krvi aj u našich susedov, Rakúšanov,  ktorých si niektorí naši neinformovaní odborníci berú za vzor, neviem, ale zasmiala som sa srdečne, keď som si prečítala, že konferenciu veľmi podporovala Austrian Development Agency.

Magdaléna Vášáryová

Magdaléna Vášáryová

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Každých sedem rokov prehodnocujem priority môjho života. Terajšou mojou prioritou je pomoc slovenskej kultúre. V parlamente, v mojej politickej strane SDKÚ-DS, v treťom sektore, medzi pracovníkmi kultúry a umelcami a vo verejnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu