O lacných dovozových vínach sa toho už toľko porozprávalo, toľko popísalo, no a ja som ešte žiadne také lacné nepil. Teda lacné importované. K lacnému vínu sa obyčajne hodí aj lacnejšie jedlo, tak som k tomu pripravil obyčajné špagety zapekané s nakrájanými paradajkami.
Plný zvedavosti som otvoril vcelku peknú fľašu, akostné podľa etikety (na 100% stolové podľa našej normy), ocenil som prírodný korok, v lacnom víne skutočná rarita. Korok síce nebol najkvalitnejší, ale bol tam. Nalial som sebe aj členom rodiny, reku, nevychliapem celú fľašu sám! Farba pekná, tmavá, však je z Čile, nie? Zakrútim s vínkom v pohári a ovanie ma jemnulinká ovocná aróma s nádychom čiernych ríbezlí. Pustím kvapku na jazyk a prvý dojem je nad očakávanie. Otec uznanlivo kýva hlavou. Sme milo prekvapení! Samozrejme, vínečko je ľahulinké a riedke, skoro žiadne telo, ale pije sa príjemne. K nenáročným cestovinám ako stvorené. Zhltnem trochu špagiet, debatujeme, a ja si opäť upíjam. A opäť som prekvapený, tentokrát už nie veľmi príjemne. Víno akoby uletelo! Už nevonia, chuť je akási prázdna, po ovocnosti ani chýru. Márne ho váľam po jazyku, až neslušne "sŕkam". Ostala len tá pekná farba a špagety s paradajkami (len tak mimochodom - jednoduché, ale skvelé!!!). Nakoniec sme fľašu dopili dvaja s otcom a zhodli sme sa v jednom:
Je dobré, že Slovač má možnosť si kúpiť lacné a menej kvalitné víno (i keď sa určite nájdu výnimky). Lebo len ten, kto ochutnal menej príjemné moky, dokáže naozaj oceniť moky lahodné. Môj názor je taký, že je určite lepšie piť lacný Cabetnet z Čile, ako smradľavú vodku bohvie odkiaľ.
Neodpustím si jednu pre nás už menej lichotivú vetu. Pravda je aj to, že lacný Cabernet z Čile je oveľa pitelnejší ako lacný Cabernet zo Slovenska. A to platí pre všetky lacné slovenské vína. My sme totiž odkázaní na kvalitu! Na zdravie!