A v oblasti informačných technológií (IT), kde trvale chýbajú tisíce kvalifikovaných pracovníkov, to asi bude dôležité.
Takže, čo ítéčkárov motivuje?
Peniaze.
Asi nič prekvapivé – veď ako sa hovorí: „Aj pri IT odmeňovaní ide o peniaze až na prvom mieste.“ Príjem býva vo forme platu, osobného ohodnotenia, výkonnostnej zložky, prémií, bonusov, či cieľových a projektových odmien, prípadne funkčných príplatkov alebo priamo individuálna odmena viazaná na dosiahnuté hospodárske výsledky. Dobrý a spravodlivý systém nie je ľahké vymyslieť. No nie je to zďaleka jediný motivačný faktor.
Projekty.
Ítečkári sú zväčša mimoriadne ambiciózni ľudia, ktorým profesionálna hrdosť káže, aby si vyberali náročné projekty, ktoré im umožňujú profesionálne napredovať. Majú záujem o projekty, ktoré sa im doslova páčia – cítia sa v technickej, technologickej a architektonickej oblasti "doma", ale súčasne tam vidia aj kus výzvy vyskúšať a dokázať aj niečo nové.
Ocenenie.
Odborníci z IT sú nielen kockaté hlavy, ale aj normálni ľudia. A normálny človek vždy, keď vykoná kus práce dobre, očakáva pochvalu a uznanie. Že od koho? No, rôzne – od šéfa, šéfa svojho šéfa, zákazníka, kolegov, kolektívu, či komunity. Áno, viem – to také obyčajné úprimné nepeňažné ocenenie výsledku je veľakrát silne zaznávané, nazývané ako „Pochvala pred nastúpenou jednotkou“, či „Odfotografovanie pred naštartovanou vetrieskou“, ale je často dôležitejšie, ako ironicky komentujeme.
Benefity.
Tvorivosť a inovácie v IT sú kľúčové. Športové, kultúrne podujatia, vzdelávanie, voľnočasové aktivity, stravovanie, služby na pracovisku, nadštandardná zdravotná starostlivosť, politika v oblasti využívania motorových vozidiel, výpočtovej techniky a telekomunikačných služieb, voľný pracovný čas, dodatková dovolenka, platená dovolenka pri ochorení a mnoho ďalších výhod dnes pracovníci už považujú za samozrejmosť a dôležitosť im priznávajú najmä vtedy, ak by o niektorú z výhod mali prísť.
Vyváženosť.
Pravý ítéčkár je pre svoju prácu poriadne zapálený a dokáže o jej aspektoch vášnivo a obsiahlo diskutovať. A vážna kríza vzniká, ako náhle sa jeho život v trojuholníku práca-rodina/priatelia-koníčky/záujmy dostane do nerovnováhy. Jedná vtedy skratovo, zrazu sa zo šikovného odborníka stáva zlomená bytosť bez iskry. Preto som sa vždy citlivo zaujímal u svojich podriadených aj o súkromie a rodinu, ako aj o ich koníčky a záujmy – a povzbudzoval som ich v ich rozvoji.
Šport a koníčky.
Spomenul som ich síce už dvakrát, a napriek tomu ich uvádzam ešte raz – samostatne. Nielen preto, že mnohí IT odborníci sú vášniví a dobrí športovci, ale aj preto, že táto sedavá práca si priam vyžaduje aj chvíle, keď sa telo hýbe, myseľ zresetuje a adrenalín vybehne aj z iného dôvodu, ako je blížiaci sa projektový míľnik. Rovnako pôsobia nešportové koníčky – nech je to historický šerm, letecké modelárstvo, spoločenské tance, alebo zberateľstvo. Zamestnávajú myseľ inou ako IT agendou, a to je občas naozaj treba.
Nuž, dalo by sa písať ďalej.
Ale uzavriem tému súčasnou – úsmevnou – situáciou. Sťahovali sme sa celá firma do nových priestorov a v takých situáciách treba rozhodnúť, kto bude sedieť kde. Nuž a jeden z kolegov – vynikajúci odborník a jedna z najlepších hláv vo firme – dlhodobo rozvíja hobby v podobe stavby a počítačového riadenia vláčikov. Vybrali sme mu teda pracovisko s výhľadom na železničnú stanicu v susedstve, odkiaľ môže denne vypraviť hneď niekoľko vlakových súprav do Rakúska. Verím, že aj takáto malá motivácia funguje ... :-)
