Prečo niektorí itečkári zarábajú viac ako prezident

Písmo: A- | A+

Žiadne tajomstvo. Slovenské platy v oblasti informačných technológií sú jedny z najvyšších. Pravidelne nás o tom informuje štatistický úrad, univerzity naháňajúce študentov a inzeráty na pracovných portáloch.

V máloktorom odvetví sa odborník uplatní za hranicami tak ľahko ako v IT. Mladík či dievčinka jednoducho kliknú na inzerát, odpovedia a odcestujú. Jazyk si zväčša osvojovali s odborným štúdiom, čo je základný predpoklad. A hneď robia za plat, ktorý prevyšuje medializovaný plat slovenského prezidenta. Odborníci na informačné technológie, telekomunikácie, sieťové riešenia a bezpečnosť chýbajú v celom svete.

Ani itečkári však nie sú všetci z jedného vreca. Hoci takmer každý z nich musel viac alebo menej zvládnuť odbornú problematiku a nemčinu či angličtinu. Čítať nejakú dokumentáciu. Odborné príručky, návody a helpy. Vypočuť si tutoriály, prednášky, prípadové štúdie a technické tipy.

Dobrý informatik musí ukázať, že niečo dokáže. Napísať fungujúci program. Implementovať a spravovať informačný system. Administrovať ho za prevádzky, riešiť požiadavky užívateľov, aby poskytoval služby, ktoré sa od neho očakávajú. Práve to sú skúšky zdatnosti itečkára. Vytvárajú jeho renomé. No a potom je tu ešte vyššia úroveň. Schopnosť prísť s novými, šikovnými a invenčnými nápadmi. Realizovať ich zavčasu, keď prinášajú konkurenčnú výhodu. Ukázať pripravenosť tvoriť, budovať moderné architektúry a meniť zabehané postupy. Napriek všetkému som totiž pevne presvedčený, že hlavná úloha IT je umožniť činnosti s vyššou produktivitou a efektívnejšie. Šetriť čas a peniaze, alebo pustiť sa do rádovo ťažších úloh.

Čo všetko na to treba? Vedomosti a určité schopnosti väčšina odborníkov má. Menej ich už má skutočnú pripravenosť pre inovácie, kreativitu pre uskutočňovanie nových nápadov a projektov kombinovanú so zdravou tvrdohlavosťou a odhodlanosťou ísť za svojím cieľom. Práve takíto informatici sú tí, čo sa uplatnili doma alebo za hranicami, a majú aj nadprezidentské platy. Hoci väčšina má skôr pekne nadstrelený nadpriemer a poskytujú najmä spoľahlivú prevádzku IT systémov.

Jeden môj známy v rozhovore na túto tému (nie platu, skôr pracovnej náplne) sám seba označil za "robotníka IT". Prišlo mi ho trochu ľúto. Je zmierený s tým, že nikdy nebude skutočným inovátorom ani tvorcom vízií. Spoľahlivý pracovník s veľmi slušným platom a dlhodobo svetlou budúcnosťou. To áno, ale rutina bez dobrodružstva hľadania nových ciest ma nikdy nelákala.

Verím, že čo najviac našich informatikov si vyberie tú ťažšiu cestu. Nevyšliapanú, ale na konci s kráľovskými platmi, ktoré im budú závidieť všetci slovenskí maloverci a závistlivci. Dá sa to. Poznám veľa úspešných prípadov. A vždy ma poteší, keď sa dozviem o ďalšom. Navzdory nežičlivcom, alebo práve kvôli nim. Slovensko totiž nie je, a nemusí byť, len automobilová montážna linka. Hocako pekne montáž či krajšie výroba áut v politickej agende môže vyzerať, práve IT oblasť je budúcnosť s ozajstnou technologickou a znalostnou pridanou hodnotou.

 

Skryť Zatvoriť reklamu