Horúco vám je? Trpia aj vaše počítače, servery a mobily

Písmo: A- | A+

Nevyspatí zamestnanci chodia do práce odtrpieť si pracovnú dobu a ak sa aj dostanete podvečer na kúpalisko, hrozí vám tam skôr úpal, ako osvieženie. Technika nerepce, ale to neznamená, že sa má lepšie.

Niekde skracujú zamestnávatelia pracovný čas, pitný režim je už nutnosť. Výkony a produktivita idú prudko dolu, horúčava takmer paralyzuje chod firiem a negatívne vplýva na celú ekonomiku. V čase, ktorý sa nazýva uhorková sezóna, uhorky pomaly nebudú rásť, lebo ich nie je čím polievať. A aj najväčší fanúšikovia horúcich letných dní si dnes už len vrúcne želajú ochladenie.

Môže skolabovať náš informačný systém? Podniková, alebo nebodaj mobilná sieť ? Bankové aplikácie, ktoré využívam ? A ako horúčava vplýva na bezpečnosť ? Prehreje sa smartfón v taške na kúpalisku? Dá sa v horúčave “odpáliť” notebook ? Prehriať chladič, alebo dokonca vznietiť auto ? Možno také, či podobné myšlienky vás napadnú, keď sa do vás v práci opiera slnko celou svojou intenzitou tropických horúčav. A odpoveď je jednoduchá – čo sa môže, to sa aj občas stane (!?)

Chladenie a vhodné tepelné prevádzkové podmienky sú pre fungovanie IT nutnosťou aj pri menších horúčavách. Nárast vonkajšej teploty je záťažou na chladiace systémy v datacentrách aj starších serverovniach, no procesory a napájacie zdroje v serveroch nevedia o tom, že by mali zvolniť. Spracovávajú totiž požiadavky používateľov tak, ako prichádzajú, zapisujú dáta do informačných systémov a databáz, pripravujú aktualizácie a zostavy presne, ako sa to od nich žiada. Vhodný monitoring na blížiace sa prevádzkové nebezpečenstvo včas upozorní, ale to len vtedy, ak je k dispozícii.

Stačí malá nedôslednosť, šetrenie na nesprávnom mieste, zastaralá technika, odloženie modernizácie na neskoršie, rozhodnutie v zmysle “nie sme v Afrike, také teplo u nás nikdy nebude” a rastúci tepelný výkon procesorových, výkonových a pamäťových modulov bez dostatočného chladenia skončí v lepšom prípade výpadkom celého informačného systému. Že ste to už zaregistrovali aj v správach? No v tom horšom prípade prehriate komponenty zhoria a nedostatočne zálohované dáta sú možno nenávratne preč. Dobré sú vtedy akékoľvek servisné náhradné diely a aspoň staršie zálohy údajov…

P.S.: Najhoršie je, že vysoké horúčavy často striedajú prudké búrky, záplavy, blesky a výpadky napájania a tak občas systémy, čo horúčavy prežili, utrpia neskôr počas nich. Technici, čo ich prevádzkujú, občas nevedia, kam skočiť skôr. A že uhorková sezóna …

Skryť Zatvoriť reklamu