Tak nás – ítečkárov, pán prezident pokarhal. Dobre, možno sa niečo zmení v tomto štáte

Písmo: A- | A+

Pán prezident bol sklamaný, keď hovoril o informatizácii. A to sa ešte nesťahoval :-) To vám je, priatelia, iná odysea. Aj keď neviem, či hanbiť sa majú dodávatelia IT.

Za posledných desať rokov som sa sťahoval dvakrát. Oba razy to poriadne bolelo. Nie fakt, že sa človek sťahuje do lepšieho, priestrannejšieho bývania – to je predsa cieľom. Všetky ostatné okolnosti boli zlé, až hrozné. Dva razy som sa stal bezdomovcom v rodinnom dome. Dom neskolaudovaný, moja pôvodná adresa už neplatila, lebo to malo už nového majiteľa a obyvateľa. Nová adresa ešte pár mesiacov nemohla platiť.

A to som človek, ktorý si všetko podrobne plánuje a necháva rezervy pre prípad, že by voľačo… Nie, nebudem vás unavovať témou kolaudácia a akú zbierku potvrdení, povolení, schválení, dokumentov potrebujete, aby sa vašou žiadosťou vôbec začali úrady zaoberať.

Dnes žijeme v digitálnej dobe. V časoch internetu a elektronickej komunikácie, kedy očakávate, že veľa úkonov voči orgánom, úradom a organizáciám urobíte elektronicky. A veci sa hýbu vpred – no v mojom prípade až finále – keď som mal všetky kolaudačné úkony, pridelenie súpisného čísla a povolenia za sebou – požiadal som o nový občiansky preukaz s čipom a zaručeným elektronickým podpisom. Aby som v budúcnosti čo najmenej musel opakovať tie nekonečné obchádzania úradov a vybavovanie svojich žiadostí v úradných hodinách. Celé to naposledy trvalo len štyri mesiace a moja bezdomovecká epizóda sa skončila…

Ale koniec tohoto príbehu to nie je. V rodinnom dome sme totiž vybudovali aj prevádzku pre živnosť mojej manželky. Ale zámer – v auguste zavrieť starú prevádzku a v októbri otvoriť novú, bol neopodstatnene optimistický. Otvorila zasa až v auguste - o rok. To, že musí aj bez príjmu platiť odvody, sociálku a nemocenskú, nikoho nezaujíma. Veď si môže život ešte viac skomplikovať a pozastaviť živnosť. Úrady sú tu predsa pre nás, nie?!

Obrázok blogu

Keďže máme aj deti – študentov s vlastným OP, aj ich som nahnal na úrad, aby si zmenili trvalé bydlisko. Ale po roku som zistil, že to nepomohlo. Pre priznanie rodinného príspevku som odniesol potvrdenie už na nový obvod, príslušný aktuálnemu trvalému bydlisku. Tam sa ma však spýtali – A požiadali ste o zmenu? No jednoducho požiadať Ministerstvo vnútra o zmenu bydliska nestačí. Je to iné ministerstvo a predpoklad, že by si ministerstvá registre už prepojili, je zasa len kus ničím neopodstatneného optimizmu.

Záver: Ale to stále ešte nie je bodka za príbehom. Nielen orgány štátnej správy nemajú prepojené registre a informačné systémy. Nové trvalé bydlisko som síce mal, aj moderný občiansky preukaz. Predvídavo som si na pošte na pol roka presmeroval doručovanie pošty a intenzívne som komunikoval s bankami, poisťovňami, elektrárňami, vodárňami, plynárňami a mnohými ďalšími subjektmi, aby si vo svojich informačných systémoch zmenili moju korešpondenčnú adresu. Úspešnosť sa ukázala na úrovni tak 80%. Vyúčtovania v utility spoločnostiach mi zaslali na starú adresu a keďže som ich včas nezaplatil, takmer ma vypli.

Takže, pán prezident, súhlasím s Vami. V oblasti informačných systémov a e-governmentu je ešte čo robiť. A ak do toho treba zapojiť aj orgány činné v trestnom konaní, asi nikto nemá lepšie možnosti ako vy?

Skryť Zatvoriť reklamu