Predstavujem si sám seba, ako by som to vnímal, ak by som mal za mladi možnosť pôsobiť v západnom svete na špičkovej univerzite, vedeckom pracovisku či vo firme a dostal by som sa tam. Ako veľmi by ma asi zaujímali nabubrené smiešne ponuky politikov s výzvami na návrat na Slovensko!?
Považujem Slovensko za krajinu, ktorá by mohla byť slušná a perspektívna. Hodná toho, aby ju mladí talentovaní a vzdelaní Slováci a Slovenky pevne spájali so svojou budúcnosťou. A nebodaj uprednostnili slovenské univerzity pred pôsobením na Oxforde, Harvarde, Stanforde, MIT, Sorbonne či v Heidelbergu. Alebo zamestnanie na Slovensku pred ponukami firiem ako Amazon, Apple, Google, Intel, Microsoft, Oracle, Dell či SAP. Viem, vyznieva to skutočne groteskne.

Veď Slovensko by také v najodvážnejších predstavách možno mohlo byť. Ale nie je.
Čo už by dnes mladých vedcov, odborníkov a technikov malo prilákať späť, keď na vlastnej koži zistia, že odborná práca a ich osobný rozvoj môžu prebiehať v tých najlepších a skutočne motivujúcich podmienkach? Že sa dokážu presadiť v konkurencii medzi najlepšími, dosahovať výsledky na prestížnych vedeckých pracoviskách, uplatniť nápady a založiť start-upy s globálnym pôsobením?
V tejto súťaži naše malé Slovensko vyznieva – pre väčších optimistov eufemicky povedané – autenticky a malebne ako skanzen.
Akú naozajstnú (nie tú politikmi maľovanú!) budúcnosť majú u nás veda, výskum, inovácie, start-upy, technika, informatika a nové trendy? Nuž, domnievam sa, že ťažkú.
To iba v skanzene je dlhodobo základná vymožiteľnosť práva mizerná a o tvorivosti a invencii rozhodujú suchí úradníci. To iba v skanzene sa žije v prostredí, kde ak sa začnete príliš pýtať, zaručene narazíte na záujmy mocných.
Nápady presahujúce montážnu linku a odfajknuté číslo na úrade práce tu prežívajú najmä vďaka mimoriadnej snahe zanietencov. A tí ťažko môžu čakať inú podporu ako nejakú formu byrokratického šikanovania.
A napriek tomu všetkému stále verím v zmenu. Veď kto, ak nie tí najschopnejší by mali byť nositeľmi a realizátormi zmeny na Slovensku? Slušné Slovensko potrebuje niečo úplne iné ako handrkovanie sa okolo minimálnej mzdy.
Moderná krajina potrebuje mladých vzdelaných, odhodlaných a nezaťažených ľudí, ktorí sa nemienia zmieriť so súčasným stavom. Ľudí, ktorí sa nechcú zmieriť s faktom, že najlepšie sa môžu uplatniť v zahraničí. Nikto z nás totiž neprežije so smutným konštatovaním, že táto krajina nie je pre mladých. Aj keby to mala byť iba parafráza filmového názvu.