Čo má spoločné susedova koza a Silicon Valley? Na Slovensku veľa

Písmo: A- | A+

Som vyštudovaný mikroelektronik. Učili ma navrhovať elektronické a mikroelektronické integrované prvky a obvody a kým som prešiel do biznisu, pôsobil som aj vo vývoji. A Silicon Valley bolo v našich končinách známe už v 80-tych rokoch. Predstavovalo Mekku výroby polovodičových súčiastok, ktoré priniesli prudký rozvoj informačných a telekomunikačných technológií. Ale inak bola táto časť Kalifornie v rozdelenom svete dostupná asi ako najbližšia hviezdna sústava Alfa Centauri. Tam by som sa asi dostal ľahšie.

Keď som koncom 90-tych rokov prvýkrát Silicon Valley navštívil, ohromila ma koncentrácia svetových značiek a firiem, ale aj startupov z oblasti IT, telekomunikácií, výskumu a vývoja. A poopravil som si predstavu, že v Silicon Valley veľa kremíka, či piesočných údolí človek nenájde. V ďalších rokoch som sa do Kalifornie dostal aspoň raz ročne, navštívil som viacero firiem a odborných podujatí. A neraz mi myšlienky zabehli k diskusiám a plánom o vybudovaní slovenského Silicon Valley.

Ale je to reálne? Dosť dlho nám nahovárali, že sa „dá rozkázať dažďu aj vetru“ a niektorým to aj zostalo. Nuž, ak by sme to merali šikovnosťou, tvorivosťou, odbornou zdatnosťou a schopnosťami našich ľudí, odpovedal by som - možno aj áno.

Na Slovensku máme zatiaľ úspešný projekt IT Valley Košice a viacero ambicióznych plánov ako Eurovalley, CEPIT a vedecké parky na pôde univerzít. Realita je však taká, že mnohé plány sa rozvíjajú len na papieri a dlhodobo nám najlepší vedci, výskumníci, vývojári a odborníci utekajú za lepšími podmienkami do zahraničia. Utekajú a aj sa úspešne presadzujú, čo aspoň trochu teší. No Slovensko so svojimi priemyselnými parkami zostáva len lacnou montážnou dielňou. Politici pred kamerami strihajú pásky v pobočkách zahraničných firiem, kde je pridaná hodnota práce nízka a žiadny priestor pre výskum a vývoj. A potom sa zasa pri nejakej významnej príležitosti nadýchneme zhlboka a predstavíme svetu nový úžasný zámer pre podporu vedy, výskumu a rozvoja rozvinutých technológií. Škoda len, že po aplauze sa toho už veľa neudeje a tak mnohí najlepší zamieria niekam, kde si talent a vedomosti cenia viac, a dávajú mu aj skutočnú príležitosť.

Treba si však uvedomiť, že ambiciózne plány sa pokúšajú naplniť – a často oveľa premyslenejšie a cieľavedomejšie – v rôznych krajinách a regiónoch sveta. Známe sú viaceré európske projekty, ako Silicon Docks v Dubline, Tech City v Londýne, Brain Port v Eindhovene, Founders House v Kodani, Kista v Štokholme, Etna Valley na Sicílii pri Catanii, VTT Technical Research Centre v Oulu, Skolkovo Innovation Center pri Moskve, či Jihomoravské inovační centrum v Brne. A takisto projekty ako Silicon Harbour a Cyber Port v Hong-Kongu, Electronics City v Bangalore, HITEC City Hyderabad, Hi-Tech Park v Šanghaji, Québec Metro High Tech Park, Saigon Hi-Tech Park a ďalšie oblasti v USA ako Denver Tech Center, Illinois Technology and Research Corridor, Golden Corridor Chicago a projekty Silicon Prairie. A to sú len niektoré z mnohých.

Ale aby som to nemaľoval zbytočne na čierno. Aj keď vezmem do úvahy povestnú slovenskú prajnosť a žičlivosť zakódovanú v princípe susedovej kozy, verím, že aspoň tie zámery s vedeckými parkami na pôde univerzít a životaschopné programy na pôde Slovenskej akadémie vied by mohli fungovať. A možno si začneme viac vážiť múdrych, šikovných, a pracovitých ľudí. Kľudne môžu byť mladí, netradične inovatívni a bez zbierky metálov doma v skrini. :)

Skryť Zatvoriť reklamu