IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Druhá časť, roky deväťdesiate

Písmo: A- | A+

Presný názov je - Slobodné roky deväťdesiate. Po 89. zažili priam explozívny rozvoj aj informačné technológie a k tomu sa rýchlo pridali telekomunikácie.

Kedysi pomerne striktne oddelené technické odvetvia vytvorili priestor pre nové odvetvie s vlastnými trendmi a pravidlami.

Prvé ponovembrové roky

Boli poznačené obrovským nadšením, túžbou dostať sa k počítačom, ďalším technickým prostriedkom a profesionálnemu programovému vybaveniu. Dovtedajší zdroj túžob – vlastné pécéčko – postupne nahrádzali ucelené technické riešenia, veľké systémy a prvé podnikové siete. Na opísanie vtedajšieho IT boomu nestačia ani mnohé prídavné mená. Všetci nakupovali počítače a príslušenstvo, a tak vznikali desiatky IT firiem, ktoré sa zaoberali dodávkami či inštaláciou riešení. Odvetvie najviac ťahali bankové domy, ale aj väčšie a menšie firmy a štátne podniky, ktoré modernizovali a investovali do IT vybavenia.

Doba fialových sák a bielych ponožiek

Na IT výstave COFAX sa všetci predbiehali v tvorivosti, nikto tam nechcel chýbať a stánky a expozície súťažili v marketingovej originalite. Podobne to bolo na FINEXe v Banskej Bystrici, možno s trochu väčšou konzervatívnosťou vlastnou finančníkom. A keďže sa celá ekonomika otvorila, aj jednotlivci chceli vyzerať ako profesionáli zo Západu. Oblečení v pestrých sakách, často pastelových farieb a károvaných vzorov, dopĺňali imidž decentnými kufríkmi a mokasínami s bielymi ponožkami. Svet sa nám otvoril a IT bola oblasť, ktorá všetky technické aj módne trendy okamžite absorbovala. Určite to spôsobil fakt, že počas týchto rokov mnohé firmy veľmi slušne prosperovali, ítečkári a obchodníci pekne zarábali, až to vyzeralo na trvalú a večnú prosperitu.

Aj opticky bolo zrazu IT odborníkov nepomerne viac. Ich rady posilnili pedagógovia zo stredných škôl aj univerzít, akademici, rýchlo rekvalifikovaní špecialisti, nadšenci, poľnohospodári, psychológovia, filozofi, ale aj privatizéri väčšieho či menšieho rangu. 

Obrázok blogu
(zdroj: Stano Verešvársky)

Marže ako nikdy predtým a ani nikdy potom

Ale nič nie je navždy, ani tá prosperita. V deväťdesiatych rokoch slovenskému IT trhu dominovali najmä slovenské firmy dovážajúce IT technológie a riešenia, kde vlastnú pridanú hodnotu poskytovali skôr výnimočne. Systémová integrácia a vlastný vývoj nepredstavovali také vysoké a rýchle príjmy, a teda sa im venoval len zlomok komunity. Zato obchodné marže boli v rozmedzí 50 – 100 % a viac, avšak všetky služby – inštalácia, oživenie, technická podpora a servis – boli zahrnuté v cene. Mnohé firmy boli v balíku, ale len málo z nich hospodárilo prezieravo a plánovali svoj rast a budúcnosť na základe premyslených plánov. Preto aj mnohé z tých, čo zažiarili, neskôr z trhu rovnako rýchlo aj zmizli. Majitelia sa odviezli v drahých autách do ešte drahších víl, o ktoré mnohí neskôr pre dlhy prišli. Majitelia IT firiem mali v tom čase vlastné lietadlá, jachty, vily v letoviskách, umelecké originály, vlastnili športové kluby a dostihové kone – čiže čokoľvek, po čom im srdce zapišťalo a bankový účet dovolil. Spomínam si na konateľa známej firmy, ktorému policajti pre šoférovanie pod vplyvom alkoholu vzali vodičák, a tak s obľubou lietal na obchodné rokovania vlastným športovým lietadlom. Tam ho nikto fúkať nenútil... Ale aj sa táto zlatá doba  rýchlo skončila.

Zakáblovali sme krajinu

Doba, keď počítačové systémy a podnikové siete boli výsadou len najväčších, plánovite riadených podnikov, sa prehupla do trendu, keď vlastný IT systém a sieť si obstarala takmer každá (aj malá) firma. Nebudem opisovať architektúry a typy sietí a systémov – mnohé dnes už neexistujú. Stačí skonštatovať, že za túto neuveriteľne dynamickú dekádu sa v riešeniach presadili menej dokonalé, ale široko dostupné technológie na báze IP protokolu, ktorý priniesol rozvoj internetových sietí a služieb.

Na vrcholy, kopce, na polia, do dedín aj do miest – vysielače a základňové stanice

Stihli sme to na Slovensku do konca storočia! Sieť NMT (Nordic Mobile Telephone) vystaval prvý mobilný operátor ešte na začiatku dekády a už na konci deväťdesiatych rokov medzi sebou súperili dve siete GSM (Global System for Mobile Communications). Sedemkilovú tehlu, ktorou bol mobilný, teda skôr prenosný telefón, nahradili sklápacie modely z bondoviek a prvá SMS správa bola obmedzená na 160 znakov. Operátori a regulátori vtedy rozmýšľali, koľko znakov povoliť a „čo asi tak si budú ľudia písať cez telefóny“. Netušili, aký úspech jednoduchá esemeska prinesie a neskôr sa usadí aj na pevných linkách. Spolu s rýchlym rozvojom internetu sa tak začala parádna jazda rozvoja mobility a celého info-komunikačného odvetvia.

ITCOM odvetvie sa v „deväťdesiatkach“ rozvíjalo skutočne rýchlo – niekedy zo dňa na deň. V ďalších rokoch sa na našom trhu objavovalo aj čoraz viac nadnárodných firiem, globálnych poskytovateľov a zastúpení, pobočiek či servisných centier výrobcov. Dominancia slovenských firiem v značnej miere ustúpila, ale nie turbulencie a zmeny v tejto oblasti.

Nuž ale o tom, čo všetko priniesol internet a ako praskla .com bublina, zasa v ďalšej časti…

Skryť Zatvoriť reklamu