IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Štvrtá časť – dekáda až podnes

Šinkansen zrýchľuje. Čoraz viacej. Áno, myslím ten Telco Šinkansen z môjho prvého blogu v prvej polovici dekády. A je to definitívne ITCOM Šinkansen.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Telekomunikačné služby sú dnes poskytované na IT infraštruktúre a IT využíva telekomunikačné technológie vo všetkých svojich činnostiach. Najčastejším súčasným sloganom odvetvia je Bigger, Faster, More powerful!

Situácia v druhej dekáde tohto storočia na každom kroku dokazuje, že obe odvetvia sú čoraz viac prepojené a hranice medzi nimi sa zmazávajú. Stále nájdete telco inžinierov aj ítečkárske pozície, ale keď pozriete do ich pracovných náplní, nájdete v nich celý rad zhodných činností.

Trendy globálne, služby lokálne

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ITCOM konvergencia je len jeden z globálnych trendov, ktoré sa Slovensku nevyhýbajú. Patria k nim aj startupy, inovácie, automatizácia, robotizácia, umelá inteligencia, autonómne systémy, technológie pre zdieľanú ekonomiku, Internet vecí a mnohé ďalšie. O tom, ako sa na Slovensku uplatňujú, svedčia najmä fakty.

Ak zosumarizujeme výsledky a ocenenia z profesijne najreprezentatívnejšieho podujatia IT Gala za posledných päť rokov, dostaneme veľavravnú mozaiku:

V roku 2015 sa stal IT Osobnosťou Michal Truban zo spoločnosti Websupport, ktorý medzičasom prestúpil do politiky (podľa mňa na vlastnú škodu). Innovatrics venujúca sa biometrii sa stala IT Firmou, Sygic Car Navigation IT Projektom a 24x7 online ePobočka Všeobecnej zdravotnej poisťovne zasa IT Produktom roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Pani Mária Bieliková, dekanka FIIT na STU, pedagogička a vedkyňa, sa stala IT Osobnosťou za rok 2016 (*), spoločnosť Sygic, vďaka svojim úspechom a inováciám s technológiami pre navigácie bola IT Firma roka. Ocenenie IT Projekt porota udelila akademickej vysokorýchlostnej sieti SANET a titul IT Produkt získal biometrický MyPicture od Innovatrics.

Michal Štencl zo Sygicu získal titul IT Osobnosť za rok 2017, IT Projektom roka sa pochválilo zasa komerčné 4K vysielanie v digitálnej televízii na optických i bezdrôtových sieťach OTT. Cenu IT Produkt si odniesol Minit od spoločnosti Minit, umožňujúci automatickú analýzu, audit a optimalizáciu procesov. IT Firmou sa stal ESET s úspešným portfóliom antivírusových a bezpečnostných riešení a služieb na viacerých trhoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale poďme ďalej – v roku 2018 bol za IT Osobnosť zvolený Gabriel Galgóci zo slovenského zastúpenia globálnej spoločnosti AT&T, biometrická identifikácia klienta banky – FaBiS (Facial Biometry Service) od Softecu a Tatra banky – si odniesla titul IT Projekt roka. IT Produkt komisia udelila riešeniu Komunikačná technológia STEMI s využitím v medicíne od spoločnosti STEMI Global a titul IT Firma zasa spoločnosti Profesia.

A tento rok

Titul IT Osobnosť roka 2019 získal vedec, vývojár a biznismen Radoslav Danilák zo spoločnosti Tachyum. Jeho príbeh, 120 patentov, uplatnenie množstva vyvinutých najmodernejších polovodičových obvodov a život na striedačku v Prešove a Kalifornii je skutočne impozantný. IT Projektom sa stala služba Bikesharing – verejný bicykel od spoločnosti Antik, IT Produktom Minit od rovnomennej spoločnosti pre inovatívny spôsob analýzy, mapovania a zefektívňovania procesov spoločnosti. Novú kategóriu IT NEO pre úspešné inovácie vyhrala spoločnosť CapturingReality s unikátnou technológiou pre vytváranie 3D modelov z fotografií a laserových skenov a IT Firmou sa opakovane stala spoločnosť Profesia.sk. Už minulý rok, keď toto ocenenie získala, zažila konzervatívna IT obec šok. HR portál, akokoľvek populárny, narušil hegemóniu operátorov a integrátorov, ktorí sa roky pomeriavali finančným objem a neskôr sociálnou zodpovednosťou.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: Stano Verešvársky)

Sme dobrí, dobrí, či zlí?

Áno, parafrázujem text od Elánu z doby, keď ešte nepovažoval za najzábavnejšiu tému zastrašovanie investigatívnych novinárov striekacou pištoľou. Ale otázku myslím aj vážne – sú vyššie uvedené výsledky reprezentatívne a adekvátne pre päťmiliónové Slovensko a invenciu jeho odborníkov?

Aj áno, aj by mohli byť ešte o kus lepšie, ak by Slovensko bolo aspoň trochu tým Švajčiarskom, ako politici občas blúznia, zámerne manipulujú či klamú.

Mobilita v online službách úspešnejšia ako mobilita pracovnej sily

Nuž ale, aby som začal rekapitulovať. Posledná dekáda nám priniesla aj nové LTE siete 4. a 4,5. generácie, rozvoj mobilných služieb nevídanej kvality a rýchlostí a diskusie o 5G sieťach. Napodiv, k trom mobilným operátorom, rozdeľujúcim si roky trh a tržby, pribudol štvrtý s príznačným názvom 4KA.

Prinieslo to PPD, čiže pozitívny prepad cien v prospech zákazníka, a dovolím si tvrdiť, že aj zásadne nové produkty a služby. Postupne miznú biele a sivé miesta na mape internetovej, mobilnej a dátovej dostupnosti Slovenska. Čo považujem určite za jednu z výrazne pozitívnych zmien.

Doma je ťažko byť prorokom

Úspešné slovenské príbehy, realizované nápady, služby a inovácie sa na Slovensku, napriek všetkým administratívnym prekážkam, rozvíjajú. Príslovečná slovenská závisť a neprajnosť ich často spája so snahou o moc a politické zmeny. Akoby pre Slovensko, ekonomicko-právne prostredie, v ktorom podnikajú, neboli nevyhnutné(!?) Viaceré nápady zasa doma nenašli uplatnenie, zato v Silicon Valley, Londýne či inde vo svete nájdete celý rad technologických startupov so slovenskými koreňmi. Ale inak je všetko v poriadku – populisticky sa s obľubou tvárime, že inovácie u nás priam inštitucionálne podporujeme.

Aj elektronizácia služieb – nielen e-government, v oveľa väčšej miere bankovníctvo, poisťovníctvo, energetika, služby, cestovný ruch a obchod dávno pochopili, ako elektronizácia šetrí náklady a ponúka novú kvalitu, efektivitu a produktivitu služieb. Malé šikovné IT a internet platformy a riešenia napredujú bez ohľadu na to, či majú oficiálnu podporu, alebo nie. Rovnako elektromobilita, robotizácia, uplatnenie umelej inteligencie, nastupujúce projekty s využitím Internetu vecí nečakajú na komplexné rozvojové a schválené koncepcie či programy.

A do toho všetkého sa nám posledné mesiace mieša zviditeľnená masívna morálna a etická devastácia politického systému, prokuratúry, súdnictva a vlastne mnohých úradov, ktoré o niečom (najčastejšie o eurofondových financiách) rozhodujú.

Po tridsiatich rokoch (IT) slobody

Jeden fakt je podľa môjho názoru neodškriepiteľný – moderné informačné a telekomunikačné technológie sú pre celú spoločnosť tým najlepším nástrojom, ako zverejňovaním informácií online kontrolovať konanie volených zástupcov ľudu kedykoľvek a v čomkoľvek – aj s vyvodením potrebných dôsledkov pri pochybeniach.

Preto som presvedčený, že tak, ako sú tieto technológie dnes, budú aj v budúcnosti – najmä dobrým a výkonným pomocníkom a sluhom, ale nie naším pánom!

(*) Autor mal tú česť, že bol v rokoch 2014 a 2016 v užšej nominácii IT Osobnosť roka

Stano Verešvársky

Stano Verešvársky

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Roky praxe v IT a telekomunikačných firmách mi dali úžasné zistenie: „Počítače a technologické trendy sú rovnako zaujímavé a vzrušujúce, ako ľudia, ktorých pri nich stretnete (!?)“Spolu sú killerská kombinácia. Nedá mi o tom nepísať. Príbehy som mal vždy rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu