Nevzdávajte to s nápadmi. Ani my to nevzdáme

Písmo: A- | A+

Uplynulý rok nám dal nádej, že naša krajina môže už v blízkej budúcnosti profitovať zo znalostí a produktivity v znalostnej ekonomike. Malý prísľub, že talentovaní, vzdelaní, schopní jedinci naplnia svoje nápady, myšlienky a uplatnia tvorivý potenciál. Uvediem jednoduchý príklad. Na veľtrhu Práca a kariéra 2014 v Trnave som si vypočul prezentáciu zástupcov nemeckého koncernu ZF Slovakia. Zaujal ma najmä fakt, že v trnavskom závode úspešne neprebieha len výroba, ale zapájajú sa aj do konštrukcie a vývoja nových výrobkov. Keď som sa spýtal, ako sa im podarilo dostať takúto príležitosť, dostal som jednoduchú odpoveď. Dali nám prvú zákazku na skúšku a na základe dobrého výsledku ďalšie a ďalšie.

Ak nezlyháte v skúške v praxi, dostanete ďalšiu príležitosť. Dobré nápady sú kľúčové pre inovácie. Ale nefungujú bez poctivého detailného rozpracovania, bez dlhých hodín a dní práce tímov, ktoré spolupracujú, aby z myšlienky vytavili výsledok.

Tak to je aj v spoločnosti, kde pracujem – v SWANe. Získali sme licenciu na mobilného operátora, čím sme chceli rozšíriť portfólio telekomunikačných služieb. Videli sme za tým možnosť ponúknuť služby jednoduchšie, prehľadnejšie a inak. Dni a týždne sme rozpracovávali zámer, stavali sieť, oživovali technológie, zvládali sme nové úlohy na všetkých frontoch. Na konci roka mali byť nové služby s ambíciou poskytnúť ich lepšie a za výhodnejších podmienok. Nevyšlo to. A nezlyhali sme my. Veľkým chlapcom sa podarilo pozdržať naše zámery. No nie zastaviť, dosiahli len, že príležitosť sa presunula do tohto roka. Zafungovali staré veci, (troj)monopolné myslenie a prístupy, ochranárske lobby, niekedy až detsky smiešne, ale mediálne podporené, obštrukcie, slabučká vymožiteľnosť práva a neschopnosť regulátora regulovať. Javy, ktoré som poznal z konca minulého storočia a hľadal by som ich skôr na smetisku dejín.

Tento rok teda nech je rokom príležitostí. Budeme sa svojho plánu držať. Fungujúce veci urobíme nanovo, lepšie, modernejšie a jednoduchšie. Tak, aby používateľ nemusel v hneve študovať návody a podmienky napísané drobnými písmenami. V telekomunikáciách to predstavuje možnosť bohatšej komunikácie bez komplikácií, obmedzení, sankcií a zmluvných pokút. Jednoducho lepšiu komunikáciu. Verím, že sa nám tento zámer podarí naplniť.

Skryť Zatvoriť reklamu