Najväčšie rady boli tradične – popri bufetoch na výstavisku – pri stánkoch s možnosťou odskúšať si virtuálnu realitu naživo. Práve som sa vymotal z tlačenice okolo retro telefónu v novom šate NOKIA 3310, ktorý ma nezaujal natoľko ako novinky Nokia 3 a Nokia 6, keď mi pani pri susednom stánku strčila do rúk VR set s otázkou – „Chcete vyskúšať?“
Zážitok to bol sugestívny. Balansoval som chvíľami na rímse mrakodrapu, preskakoval zo strechy na strechu, s pouličným gangom som sa pustil do nebezpečnej šarvátky v uliciach mesta a mladá kráska mi nečakane vtisla do tváre bozk. Prenasledovaný som sa odvážne zošmykol do podzemných priestorov, aby som sa nakoniec ocitol v špinavej kúpeľni, kde som si nad zakrvaveným umývadlom prikladal elektrickú vŕtačku k spánkom ...
Dosť!
Zložil som prístroj z očí, a tak neviem, ako príbeh skončil. Okolo mňa žiarili stánky MWC a pomyslel som si, že mladí, šikovní ľudia určite využijú technologické možnosti oveľa pozitívnejšie a tvorivejšie... Vŕtačkou do hlavy!? Tak sa tam vedomosti predsa nedostávajú(!?)
Virtuálna realita dokáže vytvoriť poriadne sugestívny a takmer realistický pocit. Poďme však na obe výstaviská - Fira Gran Via a Fira Montjuic. Bolo nás 108 000 profesionálov z 208 krajín a viac ako 2 300 vystavovateľov.

Na každom kroku lákali nové smartfóny, tablety, nositeľné technológie, roboty, sieťové inovácie s prívlastkom 5G a nespočítateľné množstvo aplikácií a ucelených riešení. Koncepty pre autonómne riadené connected cars priniesli na výstavisko aj výrobcov vozidiel, smart cities ukazovali mestá blízkej budúcnosti prešpikované technológiami a umelá inteligencia vystupovala nielen v podobe robotov a dronov. Jednoducho technológie novej generácie a na nich založené aplikácie sa pevne udomácnili vo väčšine oblastí nášho života. Ak o tom pochybujete, len pozrite do svojho mobilu, aké aplikácie tam máte – zábava, bankovníctvo, hudba, filmy, fotky a videá, navigácia, obchod, cestovanie, zdravie, vzdelávanie a výuka, ale aj pracovné nástroje pre spracovanie informácií a komunikáciu.
Mimochodom, smartfóny a iné zariadenia. Nie je mojou ambíciou púšťať sa do rozsiahlejších recenzií. Na MWC 2017 bola najväčšia tlačenica okolo noviniek ako Sony XPERIA XZ so 4K rozlíšením, alebo ZTE AXON 7 s možnosťou fotiť 3D fotky, Motorola MOTO G5, LG G6 s duálnymi kamerami pre kvalitnejšie fotky, alebo HUAWEI P10 so zabudovanými Leica objektívmi. Samsung odložil svoju inováciu na neskôr a Apple už tradične MWC ignoruje. Napriek tomu vidieť a skúšať bolo čo, a všetko človek nemohol stihnúť.
Viacvrstevnosť podujatia dopĺňali GSMA Innovation City, ale aj The Youth Mobile Festival, ktorý pritiahol viac ako 11.000 mladých ľudí, najmä z Katalánska, zaujímajúcich sa o kariéru v technológiách, vede a inováciách (tomu sa povie skutočná podpora startapov, nie?)! Podujatie nezabudlo ani na ženy – program Women4Tech predstavuje globálnu platformu pre zvýšenie možností ich začlenenia v odvetví. A samozrejmosťou bola konferencia s prominentnými vystupujúcimi, vízie ponúkajúce prednášky a množstvo ďalších sprievodných podujatí.
P.S. 1: Na výstavisku som si všimol, že ani roboti nie sú neomylní.
P.S. 2: V uliciach Barcelony na prelome februára a marca ste si konanie MWC 2017 nemohli nevšimnúť.
P.S. 3: Rovnako ako všadeprítomný futbalový tím FC Barcelona.
