Nebojme sa mať sa dobre a hovoriť o tom

Veľmi dobre si pamätám miesto, na ktorom som sa nachádzala, keď som prvýkrát telefonovala s Mirkou Mahimou Bartošovou.

Nebojme sa mať sa dobre a hovoriť o tom
Mirka Mahima Bartošová (Zdroj: Fotoarchív MMB)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aj jej prístup. Konzultovala som s ňou vtedy moje zdravotné komplikácie. Snažila sa byť nápomocná, povzbudiť. Vedela som o nej, že zásadne zmenila svoj životný štýl. Štandardnú prácu vymenila za povolanie lektorky hormonálnej jogy. Bolo to impulzívne alebo dobre premyslené rozhodnutie? A ako sa jej vďaka nemu dnes žije...? Mirka Mahima Bartošová v rozhovore o vykročení do neznáma s dôverou.

Mirka, čo bolo tým spúšťačom, ktorý Ťa viedol k podaniu výpovede v Tvojom pôvodnom zamestnaní?

Spúťačom bola moja vtedajšia práca. Vlastne nešlo ani o prácu samotnú, ale skôr o medziľudské vzťahy v nej. Toto nezdravé prostredie začalo mať dopad na moje fyzické zdravie. Dobre vieme, že ak zotrvávame v prostredí, ktoré nám príliš nevyhovuje a sme tam dlhšie, ako by sme tam mali byť, má to na nás negatívny dopad. V mojom prípade sa mi zhoršil zrak, veľmi ma boleli oči. Neskôr som si to vysvetlila spôsobom, že som sa pozerala na veci, s ktorými som nesúhlasila.  V tom období som bola vyčerpaná, unavená. Pochopiteľne, toto moje rozpoloženie malo negatívny vplyv aj na môj súkromný život. V takýto situáciách sa môžeme ale aj veľa naučiť. Myslím, že v mojom prípade tomu tak bolo. A za túto skúsenosť som veľmi vďačná. Od určitého momentu som sa teda stala akýmsi pozorovateľom medziľudských vzťahov. Ako fungujú, ako prebiehajú interakcie medzi ľuďmi. Učila som sa, kedy reagovať a kedy nie. Vtedy som dva roky chodila na akadémiu tibetských náuk. Hlavne prvý rok sme sa zaoberali práve otázkou, ako žiť svoj život čo najlepšie. To mi veľmi pomáhalo začať sa pozerať na veci inak a pomaly sa učiť aj reagovať inak v porovnaní s tým, ako som bola zvyknutá. Potom som už len akoby čakala na príležitosť odísť. A keď bola moja lekcia zavŕšená, odišla som.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobre vieme, že ak zotrvávame v prostredí, ktoré nám príliš nevyhovuje a sme tam dlhšie, ako by sme tam mali byť, má to na nás negatívny dopad.

To samotné podanie výpovede. Bolo to impulzívne gesto alebo dobre premyslené rozhodnutie?

Veľmi som túžila odísť, no nevedela som, čo budem robiť. V práci ma držali pomyselné istoty. Poznáme to asi všetci...Stabilné zamestnanie, stabilný príjem. Mentálne som však už akoby bola jednou nohou vonku. Chystala som sa na svoju prvú dlhšiu, trojtýždňovú cestu, po Nepále. Počas nej som sa modlila, aby sa situácia vyriešila v môj prospech. A keď som sa vrátila, bolo mi oznámené, že firma sa chystá redukovať stavy. Rozžiarili sa mi očká... Ja som pôvodne nemala byť medzi dotknutými osobami, ale po mojej, nazvime to intervencii, ma zaradili na zoznam. Prepustenie pre mňa znamenalo aj vyplatenie odstupného. Teda pre mňa najlepšia možná forma odchodu. Išla som vybuchnúť od šťastia. Zároveň som si uvedomovala, že moje prežívanie nie je úplne v poriadku voči ostatným kolegom a kolegyniam, zroneným z výpovedí. Ja som ale svoju radosť už nedokázala skrývať... Bola som veľmi rada, že toto rozhodnutie, i životnú etapu mám už za sebou. Správne načasované, vymodlené, vymantrované...

SkryťVypnúť reklamu

Išla som vybuchnúť od šťastia.

Keď si odchádzala z firmy, mala si predstavu, čo Ťa bude živiť?

Nemala som vôbec žiadnu predstavu. Bolo celkom desivé vstúpiť do neznáma a odovzdať sa. Ale vedela som, že rozhodnutie odísť zo zamestnania bolo dobrým rozhodnutím. Verila som, že nejaké dvere sa mi otvoria. Nevedela som však aké. Mala som ale jasný zámer. Chcela som robiť niečo, čo ma bude baviť a napĺňať. A v zásade bolo jedno, čo to bude. Chcela som byť tiež dobre ohodnotená a mať dostatok voľného času. Lebo dovolenka v práci mi, popravde, nikdy nestačila. (Smiech.)

Obrázok blogu
(zdroj: Fotoarchív MMB)

Späť k našim pomyselnej istote, ako si ju nazvala. Stabilný príjem. Z čoho si žila?

SkryťVypnúť reklamu

Po pár mesiacoch som začala robiť hypotekárnu poradkyňu. Presvedčila ma jedna moja známa, ktorú som si vážila. Tiež pracovala ako poradkyňa. V mojich očiach túto prácu robila inak ako väčšina poradcov a poradkýň, ktorých som ja poznala. Tiež som dostala ponuku precvičovať jogu. Dovtedy som ju cvičila len tak pre radosť. Postupne sa tieto moje dva svety, dve zamestnania začali biť. Bolo pre mňa náročné prepínať z uvoľneného jogového nastavenia do striktných čísel. Videla som zmysel v komunikácii s klientami a klientkami, v tom, čo som pre nich robila. Na druhej strane som vnímala, že práca hypotekárnej poradkyne ma akoby vnútorne sťahovala, vytvárala vo mne napätie. Asi po pol roku aktívnej činnosti som sa s tým rozhodla skoncovať. Venovala som sa už len joge. Ponúk na lektorovanie  jogy pribúdalo. Nezarobila som veľa, ale dokázala som sa uživiť. A mala som čas aj na meditácie dvakrát denne. V tom období som bola ešte stále otvorená. Nebola som nastavená spôsobom, že iba joga bude mojim povolaním. Neskôr, po dvoch, možno po troch rokoch, presne si to časovo už nepamätám, prišla hormonálna joga. A to bol pre mňa naozaj zlom.

SkryťVypnúť reklamu

Zažívala si chvíle, kedy si si hovorila toto je ono?

Zaujímavé bolo, že ja som to tak cítila od prvého momentu. Akoby som bola lektorkou hormonálnej jogy odjakživa. To isté mi potvrdila moja kamarátka, ktorá bola na mojom prvom kurze. Povedala mi, že keby nevedela, myslela by si, že to je možno môj stý kurz. Všetko do seba zapadalo.

Čo bolo pre Teba na začiatku najťažšie na povolaní „na voľnej nohe“?

Začali sa vyplavovať moje existenčné strachy. Človek nikdy nevie, čo bude... A áno, bolo to hlavne o financiách. Všetci máme svoje finančné záväzky, splátky. V tom období som žila so svojím priateľom, on ma dosť podržal. S financiami to ale vtedy bolo naozaj na hrane.

Problémom bola i skutočnosť, že som nevedela, čo budem robiť. Návrat do klasického zamestnania som ale nezvažovala. Vedela som, že toto už nie. Sloboda pre mňa vždy bola a aj je, nesmierne dôležitá. Už vtedy bola vo mne silne zakorenená a ja som vedela, že o ňu nechcem prísť.

Obrázok blogu
(zdroj: Fotoarchív MMB)

Vedela si si nastaviť ceny, finančne ohodnotiť svoje hodiny?

Ceny na trhu, v jogových štúdiách sú dané. Keď som si prenajímala štúdio, pýtala som si jednoducho priemernú cenu za hodinu na trhu. Nebolo to teda nič ťažké. Cenotvorba pri hormonálnej joge bola na začiatku tiež jednoduchá, pretože boli k dispozícii základné odporúčania od jej autorky. Na Slovensku sa v čase, keď som ja začínala, hormonálna joga ešte necvičila. V Čechách však už bola pekne rozbehnutá. Ja som teda nadviazala na nich aj v cenotvorbe.

Na prvý pohľad sa zdá byť idylické byť sama sebe paňou. Ale aké sú podľa Teba najväčšie úskalia?

Je dôležité vykročiť. Keď som začala robiť hormonálnu jogu, záujem bol obrovský, za čo som bola veľmi vďačná. Keď ku mne príde klientka na kurz, vníma len tie odučené hodiny. Nie je to však iba o nich. To ľudia, ktorí robia sami na seba veľmi dobre vedia. Keď máte firmu, musíte sa o ňu starať. Treba sa venovať rôznym aktivitám. Od účtovníctva až po reklamu, treba zaplatiť nájomné. Náročná je aj administratíva. Väčšina ľudí má otázky, je potrebné s nimi telefonovať, mailovať. A všetky tieto činnosti som zastrešovala ja. Teda v tomto smere to bolo veľmi náročné. Ale bola som veľmi entuziastická, lebo hormonálna joga v tom čase výrazne pomáhala nielen iným ženám, ale i mne samej. Energia, ktorú som vynakladala sa mi naozaj krásne vracala.

Dnes sa teda ešte stále venuješ lektorovaniu hormonálnej jogy?

Ja som sa vlastne už posunula od hormonálnej jogy inam. Pred viac ako tromi rokmi som na Srí Lanke založila ajúrvédsky rezort. Najkôr som tam iba pár rokov robila jogové pobyty v spojení s ajúrvedou. A potom prišiel podnet zvonku. Čo keby sme založili malé ajúrvedské centrum? U mňa je to vždy tak, že nápad niečo zmeniť je mi podsunutý zvonku. Čakám na podnet a keď príde preciťujem, či s ním rezonujem, či ma k sebe priťahuje. A niekedy je túžba taká silná, že sa ani nedá inak, len ju nasledovať. Rovnaké to bolo aj s napísaním mojej knihy. Začiatky pri centre boli ťažšie ako pri hormonálnej joge. Lebo hneď po založení rezortu vypukla pandémia korony. Všetko bolo pripravené, no stalo sa... Ani neviem ako, ale ustáli sme to. V súčanosti nie sme malý, ale veľký ajúrvédsky rezort, ktorému sa venujem väčšinu roka. A založenie rezortu ma vlastne prepája aj s mojou predchádzajúcou prácou. Jeho zariaďovanie, dolaďovanie ma baví. Podobne ako v predchádzajúcej práci budujem prevádzku. Tentoraz však svoju. A sprevádzam ľudí pri liečení. Naučila som sa neodpovedať učebnicovo. Ale podľa toho, čo cítim, že by konkrétnej klientke alebo klientovi mohlo pomôcť. Niekedy cítim, že nemám hovoriť nič, lebo si tým má prejsť sama. Inokedy mám zase potrebu vysvetľovať detailnejšie.

Celé znenie rozhovoru s Mirkou si môžete prečítať ma mojom blogu Žiť inak: https://www.zitinak.sk/nebojme-sa-mat-sa-dobre-a-hovorit-o-tom/

Veronika Mešková

Veronika Mešková

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  69x

Myslím si, že by sme nemali plytvať slovami. Hlavne tými dôležitými, aby sa nám nezunovali.Keď však píšem, stručnosť je cieľ, ktorý úspešne míňam. :-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 671x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 109x
  • Prečítané: 2 244x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 345x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 972x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 193x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 075x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Danko zavetril príležitosť zaujať rušením transakčnej dane. Jeho návrh nie je bez šance
Taraba nevidí dôvod odškodňovať veľké farmy, Kaliňák spomínal referendum o výdavkoch na obranu
Trump už nahneval aj Američanov. V Spojených štátoch sa konala vlna protestov
Kto by sa mal báť o prácu? Povolania s rutinnými úlohami zasiahne umelá inteligencia najvýraznejšie
reklama
SkryťZatvoriť reklamu