Mali by ste vedieť, ak štát z vašich daní platí právnikovi 540 eur za hodinu

Predstavte si, že štát založí firmu A. Má v nej 100 percent. Firma A založí firmu B a má v nej tiež 100 percent. Firma A spolu s firmou B majú firmu C. Koľko je vo firme C verejných zdrojov? Súčasné zákony sa tvária, že žiadne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Firma C, hoci hospodári s verejným majetkom nie je povinná zverejňovať podľa infozákona vôbec nič. Príklad nie je vymyslený, takýchto firiem, ktoré vlastní štát a sú mimo verejnej kontroly je mnoho. Zoberme si napríklad Slovenskú záručnú a rozvojovú banku, a. s., ktorú založilo Ministerstvo financií. Slovenská záručná a rozvojová banka založila zas firmu B, ktorá sa nazýva SZRB Asset Management, a.s. Slovenská záručná a rozvojová banka a SZRB Asset Management vlastnia spoločne „eseročku“ Slovenský záručný a rozvojový fond. O hospodárení tejto obchodnej spoločnosti, ktorú vlastní štát nevieme vôbec nič. Zopár informácií máme z obdobia, kedy túto firmu ako organizačný nástroj využíval Európsky investičný fond založený Európskou investičnou bankou (a štátna SZRB v nej mala len symbolický podiel). Tak napríklad vieme, že v tom čase Slovenský záručný a rozvojový fond platil za hodinu právnych služieb 180 – 540 EUR (strana 6). Zaujímalo by ma, koľko platí za právne služby dnes, no SZRF nie je povinná osoba a nadarmo by som sa vypytovala podľa infozákona.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takisto by ma zaujímalo, ako napríklad stráži naše peniaze v dozornej rade firmy Slovak Investment Holding, a. s. bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis. Slovak Investment Holding tiež plne vlastní Slovenská záručná a rozvojová banka a tú zasa Ministerstvo financií, no o tom, ako nakladá s verejnými zdrojmi sa veľa nedozvieme. Alebo koľko platí Národný centrálny depozitár cenných papierov za prenájom svojich kancelárií na Trnavskej ceste. Na stránke nezverejňujú o svojom hospodárení vôbec nič.

To isté sa týka iných rezortov. V súčasnosti sa chystá obrovský nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice, ktorý bude zastrešovať Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s. Táto firma je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), ktorá vlastní 51 percentný podiel a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 percent akcií spoločnosti. A JAVYS zasa stopercentne vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Do parlamentu predkladáme novelu infozákona, kde rozširujeme okruh povinných osôb, ktoré sú napojené na verejné zdroje. Pretože ak spoločnosť hospodári s verejnými zdrojmi, ľudia by mali mať právo vedieť, na čo míňa spoločnosť peniaze, koľko dáva svojim šéfom, prípadne za čo nakupuje právne služby. Nezávisle na tom, či je to dcéra, vnučka, alebo pravnučka povinnej osoby.

Okrem tohto problému sme pri rôznych kauzách narazili aj na to, že povinné osoby (štát, mestá alebo obce) nezverejňujú zmluvy, tak ako by mali, respektíve veľmi často obchádzajú zverejňovanie príloh. No v prílohách sú mnohokrát ukryté najdôležitejšie informácie, ako napríklad cenová štruktúra, popis zákazky alebo nakupovaného tovaru (napríklad tu). Verejná kontrola a porovnávanie cien nie je možná bez zverejnenia príloh.

SkryťVypnúť reklamu

Systematické sprístupnenie informácií a otvorené vládnutie je jedným zo základných predpokladov odstránenia korupcie.

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu