Zatiaľ čo Robert Fico podával demisiu, ministri podpisovali biznis pre „našich ľudí“

Štvrtok 15. marca podal Robert Fico pod tlakom verejnosti demisiu. V ten istý deň uzatvoril Zbor väzenskej a justičnej stráže zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému v hodnote viac ako 8,5 milióna eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Do verejného obstarávania sa zapojili tri spoločnosti: ADOTEL-HEX zo Žiliny a spoločnosti Bonul s.r.oVEL Security a.s. (predtým BMN Security) z nitrianskeho okresu. Víťazom verejného obstarávania sa stala práve spoločnosť VEL Security, ktorá bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul, kam Robert Fico chodí na večierky zamestnancov.

Podobný scenár sme už v minulosti pri týchto firmách videli. Ešte na jeseň roku 2015 priniesli médiá informáciu o tendri na zabezpečenie fyzickej bezpečnosti pracovísk Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Víťaznou firmou sa stal práve Bonul. Ako druhá v poradí skončila spoločnosť BMN Security, rozdiel v ponukách oboch firiem pritom mal byť len pár tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne dopadlo aj verejné obstarávanie na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny v hodnote 1,2 milióna. Vyhrala spoločnosť BMN Security pred Bonulom.

V súvislosti s tendrom priniesli viaceré médiá aj informáciu o podozreniach, že BMN Security a Bonul v súťaži postupovali spolu. Ako v článku uvádza denník SME, „BMN Security v konzorciu s Unitec Holding urobila v ponuke pre štátnu poisťovňu rovnakú matematickú chybu ako víťazný Bonul. Vyplýva to zo zápisnice z vyhodnocovania ponúk“.

Podozrení z prepojení Bonulu a BMN Security (dnes VEL Security) je viac. Zaujímavá je napríklad zmluva o zabezpečení strážnej služby medzi BMN Security a Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorá obsahuje dokumenty - smernicu o výkone strážnej služby BMN Security, na ktorých ale zostala hlavička Bonulu. (v dokumente str. 20 a ďalej). V dozornej rade VEL Security od roku 2016 dodnes figuruje Marcela Medeková. Osoba s rovnakým menom a priezviskom bola ešte v roku 2015 uvádzaná na faktúre pre Sociálnu poisťovňu za strážne služby od spoločnosti BONUL ako vystavovateľ z ekonomického oddelenia firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Osoby v BMN Security

Spojenie medzi BMN Security a Bonulom bolo médiami spomínané viackrát. Majiteľkou BMN Security bola do januára 2012 dcéra Miroslava Bodora Miriam Gombíková (za slobodna Bodorová). Od júna 2017 je Miriam Gombíková spoločne s Miroslavom Bodorom konateľkou spoločnosti Bonul. Miroslav Bodor začal kedysi podnikať ako živnostník a jeho podnik mal v názve práve BMN Security.

Firma BMN Security prešla po odchode Miriam Gombíkovej začiatkom roka 2012 viacerými zmenami. Spoločníkom sa stal Marek Ciprian z Nitry, spoločnosť zmenila sídlo a od decembra 2015 aj názov na VEL Security a od októbra 2016 aj právnu formu na akciovú spoločnosť. Dnes je predsedom predstavenstva Marek Ciprian, ktorý má byť oficiálne aj majiteľom akcií spolu s Andreou Ciprianovou.

SkryťVypnúť reklamu

Osoba Cipriana sa spomína aj v súvislosti s Slovenským pozemkovým fondom, kedy sa jeho firma mala dostať k lukratívnym pozemkom vo Vysokých Tatrách. Podľa informácií Hospodárskych novín, „spoločnosť TMDE získala cez reštitúciu lukratívny trojhektárový pozemok pri golfovom ihrisku v Tatranskej Lomnici a ďalších 166-tisíc štvorcových metrov v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Ide o najväčší prevod štátnych pozemkov pod Tatrami od roku 2010, keď sa prevalila kauza Veľký Slavkov.“

Nedávno vyšli vo viacerých médiách články o aktivitách nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bodora a jemu blízkych ľudí, o ktorých písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Najvýraznejšie a najznámejšie sú aktivity jeho firmy Bonul s.r.o. – okrem iného pozoruhodná úspešnosť firmy pri štátnych zákazkách v réžií nominantov strany Smer. No zdá sa, že skupina tohto podnikateľa a okruh spriaznených firiem je oveľa širší. Po vražde Jána Kuciaka sme žiadali, aby polícia objektívne preverila a vyšetrila všetky kauzy, o ktorých Ján Kuciak písal, vrátane tých, ktoré sa týkajú nitrianskeho podnikateľa. No ťažko uveriť tomu, že naozaj príde spravodlivosť, ak policajný prezident T. Gašpar je rodina s nitrianskym oligarchom. Jedným zo znakov ukradnutého štátu je aj to, že polícia nie je slobodná. 

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu