Alternatívne operačné systémy

Písmo: A- | A+

Článok, ktorý tu uverejňujem je skôr technickým zamyslením sa alebo aj oboznamením sa s históriou systémov. Uvediem v skratke informácie o GNU/Linuxe, vysvetlím čo je distribúcia Linuxu, ďalej ...

Článok, ktorý tu uverejňujem je skôr technickým zamyslením sa alebo aj oboznamením sa s históriou systémov. Uvediem v skratke informácie o GNU/Linuxe, vysvetlím čo je distribúcia Linuxu, ďalej zmienka o systéme ktorý sa už vyvíja cez 10 rokov z nazvom ReactOS ("free windows compatible"), operačný systém Minix3 a tiež niečo o švedskom Syllable OS.

Najznámejším voľným operačným systémom v dnešnej dobe - teda zástancom Open Source je systém GNU/Linux. Vytvoril ho fínsky študent IT Linus Torvalds, ktorý nebol celkom spokojný zo systémom Minix, na ktorom prebiehala výuka. Bol si vedomy kvalít Minixu a preto vytvoril klon, ktorý dal na vtedajšiu sieť - dneska by sme to mohli nazvať internet. Zo svojim povestným citátom: "nie je to nič ťažké - je to len operačný systém" odštartoval dlhú cestu, ktorá zmenila doterajšie vnímanie softvéru. A prečo? Pretože Linux bol vypustený ako voľne šíriteľný - v tej dobe ešte málo známy pojem ale pritom ľahko pochopiteľný - teda voľnosť šírenia, modifikácie a stále free čo zaručuje GNU licencia. Bolo to len jadro. Netrvalo dlho a ľudia si Linux stiahli skompilovali a niektory distribuovali vlastné verzie obalené roznym voľným softvérom, zväčša pod GNU licenciou a preto začali vznikať balíky linuxu, dnes nazývane distribuciami. Odtial pochádza slovná skratka GNU+Linux teda GNU/Linux. Jednou z najstarších distribúcii, ktorá ešte existuje je Slackware Linux. Ďalšou tuším uvoľnenou v roku 1993 bol Debian, ktorý je asi najlepším serverovým OS a tiaž dnes dostupným na 21 CD médiach pre 11 rôznych architektúr. Pri Debiane sa ešte zastavím a spomeniem slepú uličku vývoja, ktorým je Hurd.

Anglické slovo freedom znamená voľnosť. Voľným je aj ReactOS operačný systém, ktorý sa snaží vytvoriť kompatibilný systém s Windows NT prináša nozaj voľnosť, ktorá v tomto systéme chýba. Jedná sa o systém ktorý je momentálne v alfa štád ua teda nie je vhodný na bežné nasadenie. Už teraz je dostupný na CD ako Live a Install .


Ak máte radi voľne šíriteľný softvér a hľadáte niečo nové tak možno vás zaujme Haiku R1 operačný systém. Haiku nie je Linux a nie je ani Unix - je to voľne šíriteľný systém, ktorého cieľom je vytvoriť free verziu populárneho multimedialneho, žiaľ dnes už nevyvijajúceho sa operačného systému BeOS R5. BeOS mal množstvo priaznivcou, ba bol legendou - všetci ho poznajú podľa jendoduchej grafiky a žltých okien. Ovšem BeOS má aj iné kvality a to plne grafický systém, spustenie za pás sekúnd, či mikrokernelové jadro, vďaka čomu ste mohli reštartovať zvuk či nastavenia bez restartu PC. BeOS ma pokračovateľa v podobe Zeta OS, ovšem tá je dosť drahá a preto free alternatívou je teda Haiku. Názov Haiku je v japončine krátka niekoľko slabiková báseň s témou prírody - hlavnou inšpiráciou boli práve hlášky Haiku, ktoré vypisoval internetový browser NetPositive keď nenašiel web stránku. Bližšie informácie na našich stránkach.

Ďalším operačným systémom - tentokrát s Fínska, o ktrom vás chcem oboznámiť je Minix, ktorý je tiež Open Source, Unix-like operačný systém. Vytvoril ho vysokoľkolský učiteľ Andrew Tanenbaum pre výuku základov Unix-u pre svojich študentov. Minix bol inšpiráciou pre finského študenta Linusa Torvaldsa ktorý podľa neho vytvoril operačný systém Linux . Zdrojové kódy Minixu boli uverejnené v knihe: "Operating Systems: Design and Implementation" od Andrew Tanenbaum, ktorá sa zaraduje medzi klasickú technickú literatúru. Linux a Minix sú voľné a k tomu aj unixové operačné systémy, ale su veľmi rozdielne. Veľkou prednosťou Minix-u je to že je postavený na mikrojádre, narozdiel od Linuxu, ktorý je Monolit. Rozdiel je teda v tom, že v minixe je malé jadro a nad nim bežia tzv. servery (napr. File Server, Virtual Filesystem Server) oproti Linuxu ktory to ma všetko nedelitelne v jadre "na pevno". Výhoda? Ak spadne v Minixe server napr. Filesystem ten staci len restartovat a všetko beží ďalej ale Linux padne a vypíše "Kernel Panic" a môžete reštartovať celé PC. V roku 2005 bol Minix vypustený pod BSD licenciou ako Minix3.


Na severe ešte ostaneme a pozrieme sa na Nórsky operačný systém s názvom Syllable OS. Jedná sa o voľne licencovaný pod GNU licenciou operačný systém. Hlavným cieľom je udržať pokračovanie systému AtheOS, z ktorého Syllable vychádza. Aktuálna verzia 0.6.2 prináša vynovený vzhľad (fonty, ikonky a nové pozadia). Taktiež sa pracuje na viacjazyčnej podpore. Najväčšou výhodou Syllable je podpora multiprocesingu a podpora NTFS filesystému. V tomto operačnom systéme sa dá už normálne pracovať aj keď stabilita nieje na tom najlepšie.

Sú aj iné operačné systémy ako Vysopsys, SkyOS ale tie nezaznamenali až taký "ošiaľ" a sú zväčša neznáme. Sem tam sa pritrafí že príde nejaký ale to väčšinou nestojí za veľa, pretože maju malo driverov a nie je preň dostatok softvéru.


A aby to nebolo také suché pridávam aj zopár obrázkov a odkazov odkiaľ si môžete tieto systémy stiahnúť.


Linux:
www.kernel.org

Minix:
www.minix3.org

React Operating System:
www.reactos.org

Syllable:
www.syllable.org


Skryť Zatvoriť reklamu