Slovenský rozhlas má nové koncertné krídlo – Lukasz Krupiński exceloval v Chopinovi

Jedným z prvých klaviristov, ktorí si v Slovenskom rozhlase mohli vyskúšať nové koncertné krídlo zn. Steinway & Sons., bol Poliak Lukasz Krupiński. Koncert 23. 11. 2018 dirigoval Daniel Raiskin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
SOSR, Daniel Raiskin
SOSR, Daniel Raiskin (zdroj: Ľubomír Pidaný, archív RTVS)

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu jubiluje. V budúcom roku oslávi 90 rokov svojej existencie, počas ktorej sa podpísal pod tisícky nahrávok a v mnohých historických obdobiach bol jediným nositeľom profesionálneho hudobného umenia.

Nie každý vie, aký veľký rozdiel je medzi živým koncertným telesom a orchestrom, povereným predovšetkým nahrávkami v štúdiu. SOSR je popri svojej rozhlasovej nahrávacej aktivite trvale prítomný aj na koncertnom pódiu, predovšetkým vo svojej vlastnej sále - koncertnom štúdiu, ale aj na celom Slovensku a v zahraničí. Dramaturgia sezóny 2018/2019 je sľubná a s napätím sledujem, čo prinesie jeho nový šéfdirigent, klavirista a dirigent Peter Valentovič, známy aj ako trvalý umelecký partner Edity Gruberovej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruský dirigent Daniel Raiskin už stál na pódiu v Bratislave, a to v Slovenskej filharmónii a s jej orchestrom absolvoval aj koncertné turné po Japonsku. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu ho pozval dirigovať tretí abonentný koncert. Dobrý a pravdepodobne príjemný partner, ako bolo možné vidieť na usmievajúcich sa hráčoch, kompetentný, v sólovom koncerte hľadajúci dokonalý súzvuk so sólistom a v orchestrálnych dielach predostierajúci jasnú koncepciu.

SOSR, Lukasz Krupiňski
SOSR, Lukasz Krupiňski (zdroj: Ľubomír Pidaný, archív RTVS)

V tradičnej dramaturgickej zostave predohra – koncert - symfónia bol autorom prvého ponúknutého diela Poliak Henryk Górecki, pôvodne avantgardista, neskôr predstaviteľ postmoderny, ktorej stelesnením bola jeho 3. symfónia, obľúbená ako príklad návratu k harmónii v obodbí postmoderny. Na rozhlasovom koncerte zazneli podobné ľúbivé kompozície Tri skladby v starom štýle. Ako úvod k Chopinovi prijateľná voľba.

SkryťVypnúť reklamu

Jadrom programu bol Koncert pre klavír a orchester f mol, op. 21 z pera 19-ročného poľského tvorcu, romantického génia Fryderyka Chopina. Po otcovi Francúz, po matke Poliak, zanechal Chopin tvorbu, ktorá je zakotvená v slovanstve a v tradícii západnej Európy. Sú to neprekonateľné klavírne veľdiela, rozsahom často drobné perličky, ktoré sú v repertoári všetkých klaviristov sveta. To, čo je na Chopinovi obdivuhodné, sú tisíce nápadov, krásnych melódí a dokonalých spracovaní. Iný romantik, Ferenc Liszt, nikdy nešetril chválou jeho diela a skladateľských zručností. Z dvoch klavírnych koncertov si Poliak Lukasz Krupiński, vybral druhý koncert, pôvodne napísaný ako prvý (oba koncerty vznikli v tesnej časovej blízkosti a sú si aj poetikou podobné). Pod rukami citlivého a na výraz sústredeného klaviristu, ktorého skvelá technika priam predurčuje na interpretáciu diel Fryderyka Chopina, sa vynárala riava perleťových pasáži, nešlo však o samoúčelnú virtuozitu. Jeho Chopin bol tanečný a aj poetický, tak, ako si to jednotlivé časti vyžadovali. A tak malo koncertné krídlo vodiča, ktorý citlivo zabehával čerstvučký motor z Hamburgu. 25-ročný klavirista Łukasz Krupiňski je laureátom medzinárodných súťaží v San Marine, Bolzane, Aachene a na najvýznamnejšej chopinovskej súťaži sveta, Medzinárodnej súťaži Fryderyka Chopina vo Varšave, skončil na dôstojnom 2. mieste (v roku 2015). Pochvalné slovo si zaslúži aj podpora dirigenta, ktorý využil všetky orchestrálne vstupy a sprievod na dokreslenie hudobného oblúka diela a hráči sa mu vynikajúco poddávali.

SkryťVypnúť reklamu

Profesionálne vedenie orchestra som ocenila aj v nie často hrávanej Symfónii č. 2 c mol, op. 17, tzv. „Maloruskej“, Petra ľjiča Čajkovského. Svetový Rus zanechal spolu 6 symfónií, hrávajú sa hlavne 4., 5. a 6. symfónia. 2. symfónia vznikla na Ukrajine v obci Kamenka, kde žila skladateľova sestra a kde sa autor zoznámil s peknými ukrajinskými pesňami, ktoré v diele cituje. Jeho cieľom bolo hlavne vyskúšať si tvorbu 4. časťovej symfónie a že sa mu to podarilo lepšie ako v predošlom diele, o tom svedčí obdiv ďalších ruských skladateľov (nie však západne orientovanej tzv. Mocnej hŕstky).

Koncert vysielal Slovenský rozhlas priamym prenosom, poslucháči mali bonus v podobe rozhovorov s dirigentom a klaviristom a návštevníci koncertu nenahraditeľný zážitok zo živej hudby a v prestávke z prehliadky výstav vo foyer. Na margo konštelácie priestoru foyer Slovenského rozhlasu iba toľko, že niekedy je menej viac – spojenie tematicky i žánrovo a výtvarne rôznych a na rôznych úrovniach koncipovaných výstav, ani ich výtvarnú inštaláciu, nepovažujem za šťastné. Dokonca chýbali na podstavcoch sochy (asi z bezpečnostných dôvodov). Vyzdvihujem však prístupné ceny lístkov a takmer stopercentnú vyťaženosť sály.

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu