Stabat mater v Slovenskej filharmónii

V Slovenskej filharmónii znelo k Veľkej noci a k Roku českej hudby oratórium Stabat mater Antonína Dvořáka.

Stabat mater v Slovenskej filharmónii
Veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie, dirigent Ondrej Olos (Zdroj: Alexander Trizuljak)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Navštívila som druhý z dvojice abonentných koncertov 28. marca.

Abonenti zažili sviatočný titul, vynikajúco korešpondujúci s najväčším kresťanským sviatkom Veľkou nocou v podaní kľúčových telies - Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru. Pod výborný výkon zboru sa podpísal zbormajster Jan Rozehnal, taktovku držal slovenský dirigent Ondrej Olos. Obaja umelci spätí s českou kultúrou vzbudzovali nádej, že to bude mimoriadny koncert. A nielen oni – aj špičkoví speváci, ktorí sa ujali sólových partov: sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Jana Kurucová, tenorista Pavol Bršlík a basista David Szendiuch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V západoeurópskej hudbe siahali skladatelia po náboženských textoch, aby vyjadrili duchovnú podstatu hlavných kresťanských sviatkov. Hudobné dejiny dokumentujú rad oratórií k Veľkej noci, skomponovaných na stredovekú sekvenciu Stabat mater dolorosa (Stála matka bolestivá).

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ondrej Olos,
Eva Hornyáková, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a David Szendiuch
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ondrej Olos, Eva Hornyáková, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a David Szendiuch  (zdroj: Alexander Trizuljak)

Stabat Mater je báseň františkánskeho mnícha Jacopone da Todiho z 13. storočia, vykresľujúca utrpenie Kristovej matky, stojacej pod krížom, na ktorom zomiera jej syn. Nárek nad smrťou Krista z pohľadu trpiacej matky je blízky celému ľudstvu. Pre ten „ľudský“ rozmer bola sekvencia niekoľko storočí cirkvou zakázaná. Sekvencia je však aj náboženským vyjadrením dojatia a prežívania duchovného obsahu – zomrel Boží syn. Najznámejšie oratóriá Stabat mater vzišli z pera skladateľov Palestrinu, Pergolesiho, Haydna, Rossiniho, Verdiho a Dvořáka.   

SkryťVypnúť reklamu

V Redute znelo slávne Stabat mater, op. 58 Antonína Dvořáka. Jeho premiéra sa uskutočnila v roku 1880 v Prahe, o dva roky znelo v Budapešti a v roku 1883 s veľkým úspechom v londýnskej Royal Albert Hall. Ním sa začala skladateľova medzinárodná kariéra.

Je to vzácne dielo, hlboké a dojímavé, súvisí so stratou skladateľových troch detí. Podľa Dvořákových životopiscov sa však autor dielom zaoberal už pred ich smrťou. Bôľ a nostalgia sú citeľné v každej z jeho 10 častí. Hudba je láskavá, melódie jednoduché, priamočiare a nesmierne sugestívne, podporené krásnou harmóniou a farebným inštrumentárom. Čistá, hlboká romantika. Celým dielom preniká silná viera v Boha. Prejavuje sa jednoduchou a vznešenou dikciou a vyvrcholením v pokoji a v durovej tónine, plnej nádeje.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ondrej Olos, Eva Hornyáková, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a David Szendiuch
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ondrej Olos, Eva Hornyáková, Jana Kurucová, Pavol Bršlík a David Szendiuch (zdroj: Alexander Trizuljak)

Slovenský dirigent Ondrej Olos pôsobí v Janáčkovej opere v Brne. Na dennej báze prichádza do styku s českou hudbou, je veľmi muzikálny a spoľahlivý. V Stabat mater nechal vyznieť veľký zvuk orchestra a zboru, vsadil na dramatickosť diela a sprostredkoval aj jeho plastickosť a nežnosť. V niektorých exponovaných partiách však telesá prekrývali sólistov.

Sólistické kvarteto kultivovane kreovalo svoje vstupy, sólové, či v dvojiciach alebo štvorici a aj so zborom. Sopranistka Eva Hornyáková cizelovala frázy a stupňovala dynamiku tak, aby vyzneli dramatické vrcholy. Pozoruhodné boli hlavne jej nežné pianissimá. Darilo sa mezzosopranistke Jane Kurucovej, pekné bolo jej sólo Inflammatus et accensus. Kurucovej hlas stmavol a nadobudol nosnosť. (Škoda, že v bulletine nebol aktualizovaný jej životopis).

SkryťVypnúť reklamu

Aj hlas Pavla Bršlíka dozrel do dramatickejšej podoby, nadobúda guľatejší výraz a tmavšiu farbu. Nastupoval s vervou. Nielen sólo v 1. časti Stabat mater, ale aj v 6. časti Fac me vere tecum flere, kde sa pridáva mužský zbor, sa jeho blyštiaci sa tenor priam zaskvel (text tejto časti sekvencie v bulletine bol z pôvodnej, nie Dvořákom použitého textu).

Ondrej Olos
Ondrej Olos  (zdroj: Alexander Trizuljak)

Basista David Szendiuch mal elegantný, jemný, veľmi vyrovnaný výraz. Vo 4. časti pôvabne spieval sólo Fac, ut ardeat cor meum.

Vstupy zboru boli svietivé, nosné a sugestívne. Krásna bola úvodná časť Stabat mater, Eja, Mater, fons amoris v pôsobivom pochode s orchestrom, Tui nati vulnerati, a capella Virgo virginum, ale najmä záverečné Quando corpus morietur – orchester, zbor i sólisti excelovali a aj dramatické poňatie dirigenta Olosa tu dostalo priestor a vyvrcholenie.

Dielo, ktoré pôsobí vľúdne a pokojne, rozvinie sa do pokory a oddanej viery v Boha a život. Radostné Amen v súzvuku orchestra, zboru a sólistov bolo vydarenou záverečnej apoteózou.

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ondrej Olos, Jan Rozehnal, Eva Hornyáková, Jana Kurucová,.Pavol Bršlík a David Szendiuch
Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor, Ondrej Olos, Jan Rozehnal, Eva Hornyáková, Jana Kurucová,.Pavol Bršlík a David Szendiuch (zdroj: Alexander Trizuljak)

 

 

 

Viera Polakovičová

Viera Polakovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Som muzikologička, kritička a diplomatka. 25 rokov som pôsobila na rôznych postoch v kultúrnej diplomacii a predtým na manažérskych postoch v oblasti hudby. Budem sa venovať reflexii umeleckého a kultúrneho diania, aj vývoju kultúrnej politiky a stavu kultúrnej dimenzie diplomacie, a to všetko v kontexte s dianím v zahraničí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

140 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu