Skvelé. Projekty implementované cez ministerstvá členských krajín je potrebné spolufinancovať len do výšky 5%, čo je výborný podiel, cca 25% ide zo štátneho rozpočtu a 70% z prostriedkov EÚ. Výzva je štedrá – na projekty trvajúce maximálne dva roky môžete dostať od jedného do desiatich miliónov slovenských korún. Žiadateľ musí mať v predmete činnosti sociálne, zdravotné služby alebo vzdelávanie.
Keďže pôsobíme v oblasti vzdelávania subjektov, poskytujúcich sociálne služby už 10 rokov, už som v duchu počítala, koľko neštátnych subjektov, poskytujúcich tieto služby na pôde všetkých siedmich krajov bude možné za dva roky vzdelať konečne tak, ako je treba. Nielen práca s klientom, ľudské práva a obhajovanie práv cieľových skupín, ale aj príprava projektov, time management, získavanie finančných prostriedkov. Koľko stoviek ľudí by za ten čas by mohlo dostať nové zručnosti, vymeniť si skúsenosti, lepšie riadiť svoju organizáciu. Bol by v tom čert, keby sme nenapísali dobrý projekt, skoro všetky VUC, schvaľujúce činnosť takýchto organizácií nás poznajú, hlavne z výsledkov absolventov našich kurzov, nadviazať spoluprácu by nemal byť problém. Dokonca aj samosprávy môžu byť partnermi projektu, a zúčastniť sa vzdelávania. Super.
Posťahovali sme si príslušné materiály a zahĺbili sa do štúdia aj dvestostranových príručiek k vypracovaniu projektu, Samotná prihláška nevyzerá zložito, do Bruselu boli náročnejšie, len treba v každej vete zohľadniť presne požiadavky grantového kola, podmienky publicity a podobne.
Stále mi ale pípalo v hlave malé červené svetielko. Niečo nesedelo okolo partnerstva a cieľovej skupiny. Ako to myslia, že vzdelávať sa musia zamestnanci žiadateľa. My sme len dvaja, no dobre, sme síce sami lektori, ale vzdelávať sa môžeme, nie je problém. Že to majú byť zamestnanci pracujúci na dohodu alebo pracovnú zmluvu, to by šlo. Spomínali sa tam síce niekde aj dobrovoľníci, ale to sa ešte ujasní. Tak som sa rozhodla, že si to ozrejmím priamo na SIA, aby som hneď na začiatku osnovy projektu neurobila chybu.
A skutočne tam bol zakopaný pes. A ešte aké psisko!Zmluvu o partnerstve totiž treba mať podpísanú najneskôr pri podpise zmluvy o grant. Nedalo mi pokoja, ako môžem mať zmluvy o partnerstve podpísané so 60timi alebo aj viac organizáciami, ktoré chcem vzdelávať. Slečna na druhej strane telefónu ma ubezpečila, že musím. Je to len pre žiadateľa a partnerov. Na moju poznámku, že sa mi to zdá nezmyselné, ma prepla na svoju skúsenejšiu kolegyňu alebo šéfku. A už to išlo.
„Ale vy zle chápete celú grantovú schému. Kritizovali nás, že nedávame peniaze neziskovkám, tak sme vypísali výzvu. Ale keďže niektoré neziskovky majú len štyroch alebo piatich zamestnancov, dali sme tam aj tie samosprávy. Ale vzdelávať sa majú predovšetkým neziskovky, samosprávy im majú pri tom iba pomáhať.“
„Prosím vás, a načo je jednej neziskovke o štyroch zamestnancoch desať miliónov korún na ich vzdelávanie????“
„Ale veď môžu žiadať len o jeden milión, nemusia o desať!“„Dobre, ale keď teda chceme robiť projekt pre viaceré, musíme mať všetkých ako partnerov?“„Áno, samozrejme“
„No, viete, ale zdá sa mi to trochu nezmyselné, žiadať o partnerstvo všetky organizácie, ktoré pôsobia v sociálnej sfére.“„Ale vy musíte predovšetkým svojich zamestnancov vzdelávať!“
Po vysvetlení, že chceme predovšetkým ako vzdelávacia organizácia ponúknuť svoj projekt iným neziskovkám sa dozvedám konečný verdikt: „Ale vy nemôžete žiadať o grant vôbec!“ „Prosím? A prečo?“ „Lebo to musí žiadať len tá organizácia, ktorá chce vzdelávať svojich zamestnancov. Vy môžete nanajvýš byť dodávateľom.“
To už som bola patrične vytočená. „Nehnevajte sa, ale to je pekný nezmysel. Neviem, aký prieskum ste robili, že práve toto neziskovky potrebujú, ale to je veľmi zvláštnym spôsobom postavené.“„To je váš subjektívny názor“ znela už povýšenecká odpoveď„Viete, ale ja pracujem v tomto sektore už 12 rokov a dovolím si tvrdiť, že mám dosť dobrý prehľad.“„Ale neziskoviek je na Slovensku 32 000, takže váš názor ma nezaujíma.“ Koniec.
Možno som sa v tom rozhovore veľmi nevyznamenala, zato ministerstvo sa vyznamenalo statočne.Kto bude mať teda skutočný prínos z grantovej schémy? Počítajte:Expert, ktorý bude vzdelávanie viesť, môže dostať honorár a ž vo výške 10 - násobku priemernej mesačnej mzdy. Experti a biznisové vzdelávacie organizácie sa majú na čo tešiť. Urobia kurz pre pár desiatok neziskovákov, zoberú svojich 200 000 a padla. Dokonca stačí aj jedna desiatka neziskovákov. Účastníci vzdelávania dostanú náhradu mzdy za dni, kedy sa budú vzdelávať, čo bude rozhodne oveľa smiešnejšia suma, a na svoje si prídu najmä kongresové centrá a hotely. V konečnom dôsledku teda financie získajú najmä súkromné inštitúcie.
A kto bude môcť byť žiadateľom? Medzi prvými FAQ odpoveďami nájdeme ďalšiu zaujímavosť. Schéma je síce určená pre MVO pôsobiace na území všetkých krajov, okrem bratislavského, žiadateľom ale môže byť organizácia so sídlom v Bratislave, ak má pobočky v iných krajoch. Financie teda dostanú predovšetkým organizácie, sídliace v Bratislave, majúce nejakých tých pár desiatok zamestnancov. A budú mať len jeden problém: ako minúť milióny na expertov - samozrejme, zase z Bratislavy, lebo tí sú bezkonkurenčne najlepší. Nebudem si volať niekoho, koho nepoznám, to dá rozum.
Organizácie ako Červený kríž, Zväz telesne postihnutých, Katolícka charita a podobne teda majú svoju šancu. Jediná chyba týchto organizácií je tá, že sú tak prepojené na štátny rozpočet a dotácie, že je len veľmi málo podnetov a kritiky, ktoré na vládu kedy smerovali a budú smerovať. Pri tých desiatkach rokov činnosti by sa totiž už museli mať u nás postihnutí ako vo Švédsku, keby si robili svoju prácu tak, ako majú. Ministerskí úradníci museli poriadne rozmýšľať, ako zaobaliť celú výzvu, aby si mohli urobiť fajočku v okienku: granty pre MVO, ale tak, aby z toho tie MVOčky veľa nemali. Najmä nie ti, ktoré by mohli potom, keď vybudujú svoje kapacity a ľudské zdroje, naozaj profesionálne slúžiť svojej cieľovej skupine a nebodaj aj niečo žiadať a dosiahnuť pri obhajobe ich záujmov. Dávanie, ale rukou, ktorá drží dar v pästi pevne zovretý.
Perlička nakoniec: MVO nemôže byť účastníkov výberového konania, teda ani dodávateľom pre akýkoľvek projekt, pretože dodávateľské vzťahy tu podliehajú verejnému obstarávaniu. Prísnejšiemu, než miliardové zakázky ministerstiev. Pochybenie sa trestá nepreplatením grantu.