Ako je to s bezbariérovým bývaním v Spišskej Novej Vsi

Písmo: A- | A+

Bezbariérové bývanie by malo byť na Slovensku už samozrejmosťou. Žiaľ v našom meste je takýchto bytov veľmi málo.

V dnešnej dobe by mala väčšina miest disponovať bezbariérovými bytmi. Bohužiaľ sú niekoľkokrát drahšie ako bežný byt. Priblížme si ako by mal bezbariérový byt vyzerať .

Upravte vchod do bytu

Kúpte si byt na prízemí. Inštalácia rôznych rámp je finančne náročná a pri mnohých bytovkách nie je ani možná. Preto pri kúpe bytu dbajte na to, aby prístup doň bol bezproblémový, prípadne sa dal ľahko vyriešiť k vašej spokojnosti

Ako budete variť?

Ďalším veľmi dôležitým krokom je úprava kuchyne. Zvoľte si správnu výšku a šírku kuchynskej linky, vytvorte si dostatočný priestor na pohyb okolo nej.

Vo všetkých miestnostiach je potrebné odstrániť z dvier prahy; je možné ich nahradiť prípadne prahmi magnetickými alebo so skosenými nábehmi Takisto kľučky na dverách a oknách umiestniť čo najnižšie pre pohodlný dosah. Veľkou výhodou je, keď má byt okná s nízkymi parapetmi, aby mal človek na vozíku dostatočný výhľad z okna. Ďalšou často podceňovanou vecou pri návrhu bezbariérového bytu je kuchynská linka. Invalid odkázaný sám na seba potrebuje upravenú nižšiu kuchynskú linku, bez spodných vstavaných skriniek, ktoré je vhodné nahradiť posuvnými skrinkami na kolieskach. Skrinky nad pracovnou plochou treba umiestniť podľa dosahu postihnutej osoby a použiť plytké skrinky. Batéria by mala byť vybavená výsuvnou sprchou pre jednoduchšie umytie riadu a potravín.

Kúpeľňa

Bezpečnosť v kúpeľni je veľmi dôležitá. Bezbariérová vaňa či protišmykové podlahy sú v tejto miestnosti samozrejmosťou.

Dvere

Širšie zárubne dvier ocenia najmä vozíčkari, no i pri menej mobilných ľuďoch je táto úprava viac než žiadaná.

) Každé podlažie okrem podlažia, ktoré je prístupné priamo z upraveného terénu, a každý užívaný povalový priestor budovy musia byť prístupné najmenej jedným schodišťom - hlavným. Ďalšie schodištia, pomocné, sa navrhujú predovšetkým na riešenie únikovej cesty v súlade so slovenskými technickými normami.26) Namiesto schodišťa možno navrhnúť šikmú rampu, ktorá na únikových cestách nesmie mať väčší sklon ako 1 : 8. (2) Najmenšia podchodná a priechodná výška schodišťa, priechodná šírka ramena schodišťa, rozmery podesty a medzipodesty a šírka schodišťového stupňa sú dané slovenskou technickou normou.27) (3) Každý schodišťový stupeň v jednom schodišťovom ramene musí mať rovnakú výšku.

Ohľadom nábytku je najdôležitejšia posteľ, ktorá by mala byť vo výške sedadla vozíka, v ideálnom prípade polohovateľná; ďalej vhodný stôl, jednotlivý nábytok by si však mal podľa svojich potrieb zvoliť vozičkár sám. Vzhľadom na hendikep však väčšina imobilných ľudí nedokáže pracovať tak, aby si vedeli náklady na nový bezbariérový byt alebo úpravu ich bytu sami dovoliť. Kompromisy či provizórne riešenia však veľmi často znamenajú život v neľudských podmienkach.

) Bytová budova musí spĺňať požiadavky úžitkové, hygienické,41) požiarnej bezpečnosti a civilnej ochrany. (2) Podlažie vymedzujú dve najbližšie nad sebou nasledujúce horizontálne deliace konštrukcie. Bytová budova môže mať podzemné, nadzemné a ustupujúce podlažie, ktorých kritériá sú dané slovenskou technickou normou.

Pevne verím, že sa podobné rekonštrukcie budú realizovať aj v našom meste

Skryť Zatvoriť reklamu