Dovoľte mi úryvok z knihy Obnovenie poriadku. " Poučenie priamo vymedzovalo exponentov pravice z radov inteligencie, hovorilo o tom, že ich treba zbaviť možnosti ovplyvňovať verejný život. .... Zbaviť vplyvu znamenalo predovšetkým zbaviť miesta. Po exponentoch pravice,pracovníkoch oznamovacích prostriedkov, novinároch, prišli na rad vedeckí pracovníci, najprv pracovníci spoločenskovedných odborov, historici, filozofi, politológovia, literárni vedci, filmoví a ddivadelní teoretici. Na rad však prišli aj prírodovedci, lekári, inžinieri, učitelia stedných a základných škôl, radoví pracovníci v národnom hospodárstve a mnohí ďalší. "
Poučenie z krízového vývoja bola schválené 11. decembra 1970 a stál za ním hlavne Gustáv Husák.
Dnes, po 54- roch rokoch, tu máme žiaľ tiež čosi podobné. Tomáš Taraba, minister životného prostredia, odvoláva odborné kapacity a na ich miesto dosadzuje sebe lojálnych ľudí. Ministerka kultúry takisto dosadzuje ľudí bez odbornej klasifikácie na prácu s deťmi.
Takisto ako v minulosti, aj dnes sa útočí na novinárov a určuje sa im, čo sa má a nemá písať. Premiér tohto štátu o nich hovorí ako o prascoch.
Vládni politici sa tiež snažia určovať, čo má a nemá vysielať verejnoprávna televízia. Vraciame sa späť do čias normalizácie, kedy boli za vyslovenie názoru ľudia postihovaní.
Vo svojich predošlých článkoch som sa snažil s pomocou knihy Obnovenie poriadku, čitateľom ukázať, ako postupoval minulý režim voči svojim občanom a inštitúciám. Chcel som, aby si čitatelia uvedomili, že im bola odopieraná sloboda slova, sloboda tlače, sloboda zhromažďovania.
Vládni politici majú však záľubu v minulom režime a tak nie len moje varovania vzali presne opačne. Opäť nad nami uťahujú šrúby.
Narodil som sa v roku 1997. Teda v Slovenskej republike s demokratickým režimom. Nemyslel som si, že sa opäť ocitnem v štáte, ktorý obmedzuje slobody vlastných občanov. Žiaľ, je to opäť tu. Opäť sa potláča sloboda tlače, je tu snaha o ovládnutie justície. Hovorí sa o zlom západe. Sledujú sa nepohodlné osoby.