november 1993
Prezident Michal Kováč v Bruseli rokoval s vtedajším generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Manfredom Wörnerom. Aliancia privítala záujem Slovenska o členstvo v NATO a vyjadrila mu podporu rovnako ako Českej republike, Maďarsku a Poľsku.
január 1994
V Prahe sa s predstaviteľmi Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska stretol americký prezident Bill Clinton. Povedal, že Partnerstvo pre mier nemajú chápať ako náhradu členstva v NATO, ale ako prípravu na prijatie. Prezidenta M. Kováča B. Clinton ubezpečil, že Slovensko má rovnaké postavenie ako ostatné tri štáty Visegrádskej štvorky. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar bol výsledkami pražského rokovania nadšený. Verejnosti oznámil, že otázka už nestojí tak, či Slovensko bude členom NATO, alebo nie, ale už ide iba o čas a spôsob, kedy a ako sa to stane.
február 1994
Premiér V. Mečiar v bruselskom sídle NATO podpísal rámcový politický dokument o pristúpení SR k projektu Partnerstvo pre mier.
august 1995
Prezidenta Michala Kováča vo Washingtone upozornil zástupca námestníka ministra zahraničných vecí USA, že SR nedrží krok s ostatnými štátmi strednej Európy a dostane sa na cestu politickej izolácie. Odporučil mu, aby tento fakt nezakrýval pred slovenskou verejnosťou. Premiér Mečiar z Bratislavy odpovedal zaslaním diplomatickej nóty do Washingtonu, čím potvrdil zaostávanie v chápaní demokracie. USA na nótu odpovedali vzápätí, no v SR nebola zverejnená.
október 1995
Vláda Spojených štátov zaslala Slovensku demarš, v ktorom pripomenula, že kľúčom podpory krajiny je pokrok v transformácii krajiny a plnenie požadovaných demokratických kritérií.
apríl 1996
Generálny tajomník NATO Javier Solana pred návštevou Bratislavy uistil Slovensko, že dosiaľ nevypadlo z radov adeptov na vstup do NATO. Bratislavu však vyzval, aby dokázala, že Slovensko je demokratickou krajinou.
október 1996
Ministrovi zahraničných vecí Pavlovi Hamžíkovi v USA hovorca amerického Ministerstva zahraničných vecí USA vyjadril obavu o uplatňovanie demokracie na Slovensku.
október 1996
USA a EÚ ústami svojich veľvyslancov na Slovensku opätovne vyslovili záujem o integráciu SR do EÚ a NATO, zároveň však zdôraznili, že vláda a občania SR sa musia sami rozhodnúť, či SR chce rešpektovať základné demokratické hodnoty týchto štruktúr.
január 1997
Premiér V. Mečiar ubezpečil vedenie Armády SR v Trenčíne o orientácii na členstvo v NATO. Za správne považoval, aby o členstve v NATO rozhodli občania v referende.
marec 1997
V Bratislave sa konala konferencia Slovensko a NATO, cieľom ktorej bolo zhromaždiť čo najviac poznatkov o politických, ekonomických a sociálnych aspektoch členstva.
marec 1997
Premiér V. Mečiar prvý raz verejne pripustil, že Slovensko nemusí byť v prvej vlne rozšírenia NATO. Urobil tak na mítingu s priaznivcami HZDS v Trnave.
apríl 1997
Minister zahraničných vecí Pavol Hamžík odcestoval na pracovnú návštevu USA. Témou rozhovorov s ministerkou zahraničných vecí SR Madeleine Albrightovou a ďalšími predstaviteľmi vládnych kruhov boli otázky týkajúce sa úsilia SR o vstup do NATO a ďalších západných integračných štruktúr a možnosti rozvoja bilaterálnych vzťahov.
máj 1997
Referendum o vstupe SR do NATO bolo vyhlásené za neplatné.
júl 1997
Summit NATO v Madride rozhodol, že na konzultácie o rozširovaní aliancie budú v prvej vlne prizvané krajiny Poľsko, Maďarsko a Česká republika.
marec 1998
Generálny tajomník NATO Javier Solana na návšteve SR povedal, že riešenie problémov, ktoré sú prekážkou pre začlenenie Slovenska do NATO je na Bratislave, nie na Bruseli.
november 1998
Premiér Mikuláš Dzurinda na návšteve sídla NATO a Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli rokoval s generálnym tajomníkom NATO Javierom Solanom. Po stretnutí vyslovil očakávanie, že budúcoročný aprílový summit NATO vyšle "dobrý signál pre Slovensko". Solana povedal, že nepochybuje o Slovensku ako o "nesporne solídnom partnerovi".
december 1998
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa zúčastnil na pravidelnom zasadnutí Euroatlantickej partnerskej rady na úrovni ministrov zahraničných vecí v Bruseli. Šéfka americkej diplomacie Madeleine Allbrightová na stretnutí s ministrom zahraničných vecí Kukanom konštatovala, že SR je jeden z najlepšie pripravených kandidátov na vstup do NATO.
január 1999
Minister zahraničia Eduard Kukan na päťdňovej návšteve USA. Témou návštevy boli strategické ciele slovenskej zahraničnej politiky v integrácii do NATO.
marec 1999
Poslanci NR SR na čele s Jozefom Migašom odcestovali na týždennú návštevu USA, ktorej cieľom bolo hľadanie podpory pre čo najskorší vstup SR do NATO.
12. marec 1999
Do NATO vstúpili Česká republika, Maďarsko a Poľsko.
marec 1999
Vláda SR súhlasila s otvorením slovenského vzdušného priestoru pre lietadlá NATO v súvislosti s operáciou aliancie Spojenecká sila v Juhoslávii.
apríl 1999
Slovensko bolo na washingtonskom summite zaradené na zoznam kandidátskych krajín na vstup do NATO.
október 1999
Slovenská vláda schválila Národný program prípravy SR na členstvo v NATO
máj 2000
Pokrok Slovenska na ceste do NATO ocenil počas návštevy Bratislavy generálny tajomník Aliancie George Robertson.
september 2000
Poslanci slovenského parlamentu vytvorili skupinu pre rýchlu integráciu Slovenska do NATO.
október 2000
Na konferencii Slovensko patrí do NATO v Bratislave sa zástupcovia nových členov zhodli na nesporných výhodách vstupu do organizácie.
november 2000
Generálny tajomník NATO George Robertson ocenil pri stretnutí s Mikulášom Dzurindom v Bruseli pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo pri príprave na členstvo v NATO.
marec 2001
NR SR prijala novú bezpečnostnú stratégiu, ktorá počíta so vstupom krajiny do NATO.
marec 2001
Vláda SR schválila aktualizovaný Národný program prípravy Slovenskej republiky na členstvo v NATO, ktorý mal v kľúčovom období pred pražským summitom aliancie prispieť k pozvaniu Slovenska medzi spojencov.
marec 2001
V Bratislave sa konala konferencia Nové európske demokracie: vodcovstvo a zodpovednosť, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia desiatich postkomunistických krajín usilujúcich sa o členstvo v NATO.
november 2001
Generálny tajomník NATO George Robertson počas návštevy Bratislavy oznámil, že Slovensko je na správnej ceste armádnych reforiem i upevňovania demokracie, ale musí na tejto ceste zotrvať.
október 2002
Generálny tajomník NATO George Robertson vyhlásil v Bruseli, že občania Slovenska hlasovali v nedávnych parlamentných voľbách za integráciu, ktorá im prinesie viac stability a prosperity. Odmietol však predpovedať, či Slovensko na pražskom novembrovom summite dostane ponuku na členstvo v NATO. Rozhodnutie Slovákov však označil za múdre.
21. - 22. november 2002
Slovensko dostalo na pražskom summite Aliancie spolu s ďalšími šiestimi krajinami pozvánku na prístupové rokovania o vstupe do NATO
26. marec 2003
V Bruseli predstavitelia členských krajín NATO, za účasti predstaviteľov pozvaných krajín, podpísali sedem protokolov o pristúpení k Severoatlantickej zmluve. Začala sa ratifikácia protokolov v členských krajinách.
10. apríl 2003
Národná rada (NR) SR schválila pristúpenie Slovenskej republiky k Severoatlantickej aliancii. O päť dní neskôr podpísal prístupovú listinu prezident Rudolf Schuster.
16. apríl 2003
Aktivisti petičného výboru za vypísanie referenda o vstupe Slovenska do NATO vyhlásili, že už nebudú zbierať podpisy. K 16. aprílu sa pod petíciu o vypísaní referenda o vstupe Slovenska do NATO podpísalo 191 000 ľudí. Na vypísanie referenda je potrebných 350 tisíc platných podpisov.
8. máj 2003
Senát USA chválil vstup Slovenska a ďalších šiestich krajín do Severoatlantickej aliancie. Za vstup hlasovalo všetkých 96 senátorov.
2. september 2003
Nový slovenský veľvyslanec pri NATO Igor Slobodník odovzdal v Bruseli poverovacie listiny generálnemu
tajomníkovi Severoatlantickej aliancie lordovi Georgeovi Robertsonovi.
19. november 2003
Plnenie záväzkov pred vstupom do Severoatlantickej aliancie zhodnotili v Bruseli predstavitelia členských štátov a Slovenska. Rokovanie Posilneného politického výboru NATO a SR sa zišlo posledný raz pred rozšírením aliancie. Za SR sa na ňom zúčastnili štátni tajomníci ministerstiev zahraničných vecí, obrany a hospodárstva a zástupcovia Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
5. február 2004
Rozšírenie NATO o sedem nových členov vrátane Slovenska ratifikovali už všetky členské krajiny aliancie.
13. február 2004
Členstvo Slovenska bude prínosom pre Severoatlantickú alianciu, konštatoval počas návštevy v Bratislave najvyšší veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe James L. Jones.
2. marec 2004
Šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer požiadal sedem krajín pozvaných do NATO, aby pristúpili k Severoatlantickej zmluve a zavŕšili tak svoj prístupový proces.
19. marec 2004
Slovensko je spoľahlivý partner pre Severoatlantickú alianciu, konštatoval v Bratislave generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer, ktorý sa zúčastnil na medzinárodnej konferencii Rozšírená Európa: nová agenda.
29. marec 2004
Slovensko sa stane plnoprávnym členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Stane sa tak po tom, ako premiér Mikuláš Dzurinda odovzdá americkej vláde ako depozitárovi ratifikačné listiny k Washingtonskej zmluve, čím sa zavŕši integračný proces Slovenska do NATO. Spolu s našou krajinou odovzdá vo Washingtone listiny aj Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko. Aliancia sa tak rozšíri zo súčasných 19 na 26 členov.
Spracované podľa https://www.sme.sk/c/1318645/vstup-sr-do-nato.html