Sestričkám nedali peniaze ale uznesenie

Schválený štátny rozpočet do zdravotníctva viac peňazí neprináša. Na zdravotnú starostlivosť bude presne toľko peňazí ako v roku 2015.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vláda nedala peniaze na krytie vlastných sľubov – vyšších miezd pre sestričky a zdravotníkov v nemocniciach, ani na kompenzáciu nižších zdravotných odvodov pre nízkopríjmových pracujúcich. Vymysleli ale fintu. Schválili uznesenie, že peniaze na platy sestier v tom rozpočte vlastne už sú.

Nie je to po prvý raz, čo SMER oklamal pacientov aj zdravotníkov. A to vraj pre Ficovu vládu bolo zdravotníctvo prioritou. Nebolo! Keď sa pozriete na všetky rozpočty, ktoré predkladal minister financií Kažimír za 4 roky, tú prioritu tam nie a nie nájsť. Stačí sa pozrieť na platby štátu za svojich poistencov – 4,25%, 4,0%, 4,16% - neskôr upravených na 4,44% a na budúci rok 4,30% priemernej mzdy. A to už desať rokov deklarujú, že ich cieľ je 5%-ný odvod za poistencov štátu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vždy ale vymysleli nejakú fintu. Tak napríklad minulý rok vláda vzala 100 mil. eur z poistného plateného štátom a potom kompenzovala výpadok 150 mil. eur zo zníženia zdravotných odvodov nízkopríjmových pracujúcich. Všetci tlieskali, lenže tých pôvodne znížených 100 miliónov už dať nechceli. V novembri ale už museli zvýšiť platbu za poistencov štátu o 86 mil. eur, lebo nemocnice nemali na vykrytie zvýšenia minimálnej mzdy a platov lekárov. Teda predchádzajúcich sľubov Ficovej vlády.

Pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok použili novú fintu. Minister Kažimír tvrdí, že pridáva 270 miliónov do zdravotníctva. Asociácia nemocníc ich nevie nájsť a hovorí len o 43 miliónoch. Pravdou je, že ak sa pozeráte na reálne peniaze na zdravotnú starostlivosť, bez Kažimírových fiškálnych fínt a nákladov na chod ministerstva zdravotníctva, viac peňazí ako v roku 2015 nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadnych plus 55 miliónov eur na platy sestier a zdravotníkov a žiadna kompenzácia nižších odvodov nízkopríjmových pracujúcich. Len uznesenie.

Takže ak sestrám v januári povie riaditeľ nemocnice, že na ich platy nemá peniaze, lebo poisťovne mu nepridali, mohol by im minister zdravotníctva Čislák rozdať to uznesenie. Aby všetci vedeli, že tie peniaze tam niekde sú, len ich nikto nevidel.

Otázne je, čo na to povie Ústavný súd SR, ktorý už v 2013 zrušil mzdovú reguláciu u sestier pre jej nedostatočné finančné krytie.

Ale SMER to nezaujíma, lebo voľby sú už 5. marca. Dovtedy sestričky nejako zabavia.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte zaň, prosím, na vybrali.sme.sk. Ďakujem.

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  94x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu