reklama

Chaos s Rašiho parkovaním

„Téma parkovania pod patronátom súkromnej firmy EEI mi prehrala nedávne župné voľby a ak nič neurobíte, mnohým z vás prehrá aj blížiace sa komunálne voľby“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Toto vyjadrenie zaznelo od frustrovaného primátora Košíc Richarda Rašiho (SMER) poslancom mestského zastupiteľstva na decembrovom rokovaní. Vypovedať zmluvu s EEI preto na pondelkovom zastupiteľstve poslancom odporučil ako jednu z možností, hoci pripustil, že rozhodnutie môže napokon aj vetovať. Mestské zastupiteľstvo si nakoniec vybralo inú možnosť, uzatvorenie dohody o ukončení prevádzkovania parkovania v 10 rezidentských lokalitách, pričom EEI v centre mesta zostáva. Ak bol doteraz s parkovaním chaos, teraz to mestskí páni dotiahli do dokonalosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Parkovanie v Košiciach sa v uplynulých rokoch stalo Rašiho skutočnou nočnou morou. Pôsobenie najväčšieho parkovacieho operátora EEI pritom v posledných rokoch rozbúrilo emócie vo viacerých mestách Slovenska, niektoré samosprávy spoluprácu radšej odmietli. Najväčšiemu odporu však musela firma i poslanci, ktorí jej vstup do mesta v roku 2012 odobrili, čeliť práve v Košiciach.

Prvým sporným momentom kontraktu je jeho samotné vysúťaženie. Mesto síce prenajalo parkoviská na základe súťaže, pri jej nastavovaní sa však nevyhlo pochybeniam. Magistrát totiž nedodržal zákon o majetku obcí, ktorý od roku 2011 prikazuje samosprávam prenechávať majetok za - v danom čase a na danom mieste – obvyklé nájomné. Obídené boli aj vlastné pravidlá prenajímania majetku mesta z roku 2010, ktoré stanovujú minimálnu cenu prenájmov vo výške jednej desatiny z ceny určenej znaleckým posudkom. Ten si magistrát nedal vypracovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kauza sa potom ďalej vyhrocovala, keď primátor R. Raši a poslanci mestského zastupiteľstva od 1. júla 2016 dodatkom rozšírili platené parkovanie z centra do okolitých tzv. rezidentských lokalít. Proti tomu sa zdvihla vlna občianskych protestov, objavili sa aj prípady poškodzovania značiek, automatov na úhradu za parkovanie aj útoky na pracovníkov označujúcich parkoviská. Protesty organizovali viaceré občianske iniciatívy. Súčasne sa rozbehla aj petičná akcia, žiadajúca úpravu inkriminovaného nariadenia.

Februárové mestské zastupiteľstvo teda stálo pred rozhodnutím ako ďalej. V situácii, do ktorej zaviedol primátor a poslanci mesto vo vzťahu k EEI, mali k dispozícii len zlé a horšie riešenia. Na jednej strane bola možnosť ponechať zmluvný vzťah na prevádzkovanie parkovacích miest pre EEI do 31. júla 2022, čo by vo finančnom vyjadrení znamenalo 750 tis. eur z nájomného pre mesto a v roku 2022 odkúpenie investícií, ktoré urobila EEI za cca 1,1 mil. eur. Na druhej strane bolo okamžité vypovedanie zmluvy k 31. júlu 2018, čo by zrejme vyvolalo súdny spor a v prípade jeho prehry odškodné pre EEI vo výške 4 až 6 mil. eur. Poslanci si na záver vybrali „mačkopsa“, centrum pre EEI a rezidentské lokality pre mesto. Ak definitívny návrh zastupiteľstvo v apríli schváli, cena pre mesto bude v prípade mimosúdnej dohody „len“ 1,1 mil. eur za tzv. „technické zhodnotenie“ parkovacích miest v rezidentských lokalitách. To, kto bude od 1. augusta prevádzkovať parkovanie v širšom centre, mesto zatiaľ netuší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na záver treba povedať, že Raši a jeho suita sa do parkovania dokonale zamotali a od samého začiatku proces podcenili a nezvládli. Jediné spravodlivé a rozumné riešenie je vypovedanie zmluvy s EEI, ktorá je s veľkou pravdepodobnosťou neplatná. Pri jej uzatvorení sa nedodržal platný zákon. Súdny spor by bol ale logickou reakciou EEI a škody z neho vyplývajúce ďalšou cenou za 8 rokov SMERáckej show v meste.

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu