Kompetenčná vojna o postavenie sestier

Trend posilňovania kompetencií sestier je prítomný vo vyspelých krajinách EÚ, len Slovensko akoby na dlhú dobu zaspalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dve pripravované vyhlášky ministerstva zdravotníctva sú po rokoch výrazným krokom k posilneniu postavenia sestier. Vyvolali však vášnivú kompetenčnú vojnu medzi zdravotníkmi. 

Posledná vyhláška, ktorá zadefinovala kompetencie sestier bola z roku 2005, teda ešte z reformných čias. Potom sa až minulý rok objavila vyhláška MZ SR, ktorá posilnila kompetencie zdravotníckych asistentov. Bola to logická reakcia na nedostatok personálu v ambulanciách a nemocniciach, ale medzi sestrami spôsobila obavy. Ak majú zdravotnícki asistenti podobné kompetencie ako sestry, plánuje ministerstvo zdravotníctva nahradiť sestry lacnejšiou pracovnou silou? Snaha sestier o posilnenie ich kompetencií teda ešte zosilnela a zdá sa, že bude vyslyšaná.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V priebehu najbližších týždňov by sa mali objaviť dve ministerské vyhlášky, pri ktorých sa práve vyhodnocuje pripomienkové konanie, ktoré po 13 rokoch posilnia kompetencie sestier. Vyhláška, ktorou sa vydáva zoznam zdravotníckych pomôcok, ktoré je oprávnená predpísať sestra alebo pôrodná asistentka a vyhláška, ktorou sa určuje rozsah ošetrovateľskej praxe poskytovanej sestrou samostatne a v spolupráci s lekárom.

Pripravované zmeny samozrejme rozvírili diskusiu medzi lekármi, ktorí sa rozchádzajú v názore na úpravu kompetencií sestier. Posilňovanie kompetencií zdravotníckych asistentov pritom prijímali lekári viac menej s porozumením. Malo to samozrejme svoju logiku, veď ak môžu asistenti prakticky robiť to isté ako sestry a plat majú nižší, môže to na ambulanciách a v nemocniciach byť výhodné. Posilňovanie kompetencií sestier však naopak vyvoláva obavy najmä medzi lekármi špecialistami, lebo to môže ohroziť ich príjmy za niektoré výkony.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším problémom je, že sestry za viac právomocí očakávajú aj vyššie platy. Rezort s tým ale otáľa s odôvodnením, že mzdy sestier rástli v posledných rokoch rýchlejšie ako priemerná mzda v národnom hospodárstve. Minuloročný prieskum však ukázal, že zákonom garantované platy dostáva len asi 40% všetkých sestier. Takže ich snahe o spojenie posilnenia kompetencií so zvýšením miezd sa dá rozumieť.

Dnes majú sestry bakalárske či magisterské vzdelanie a špecializačné štúdium pre daný medicínsky odbor. Neexistuje preto žiadny dôvod, aby sestry nemohli preberať časť kompetencií lekárov v nemocniciach: cievkovať pacientov, zavádzať vnútrožilové kanyly, podávať infúzie a lieky do žily, preväzovať rany a vyberať stehy, predchádzať a ošetrovať preležaniny, podávať a upravovať dávky liekov proti bolesti či na zníženie telesnej teploty, zavádzať žalúdočné a dvanástnikové sondy. Už dnes to totiž vzhľadom k nedostatku a vyťaženosti lekárov, s ich tichým súhlasom a bez právneho krytia, v mnohých nemocniciach a ambulanciách aj tak robia.

Skryť Vypnúť reklamu

Sestry sú veľkou príležitosťou pre skvalitnenie a posilnenie ambulantnej starostlivosti. Ak budú mať kompetencie na predpisovanie plienok, podložiek, inkontinenčných pomôcok či materiálu na ošetrovanie rán, ale aj povedzme vybraných liekov a zdravotníckych pomôcok pre pacientov v dlhodobej starostlivosti na základe indikácie lekára, výrazným spôsobom tým odbremenia preťažených ambulantných lekárov, ktorí sa namiesto liečby často venujú len predpisovaniu rovnakých liekov či pomôcok.

Preberanie medicínskych kompetencií sestrami je jedinou cestou, ako riešiť nedostatok lekárov a zároveň rastúci dopyt po zdravotnej starostlivosti nielen na Slovensku, ale v celej EÚ. Využije sa tak odborný potenciál sestier, získajú lepšie finančné ocenenie, ich povolanie sa stane príťažlivejším a hlavne pacienti budú musieť menej čakať v čakárňach.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa vám blog páčil, hlasujte na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu