Odkaz Ficovi – peniaze alebo život!

Písmo: A- | A+

Životnosť ministra zdravotníctva na Slovensku je priemerne rok a pol. Tí zo SMERu sa striedajú už tradične v dvojročných intervaloch. Scenár je vždy ten istý.

Prvý rok odpútavajú pozornosť od skutočných problémov zdravotníctva rôznymi „projektmi“. Za všetky by som spomenul jednu zdravotnú poisťovňu či novú nemocnicu v Bratislave. Potom sa však začne ukazovať, že kráľ je nahý, kopia sa škandály a na sklonku druhého roka je čas na výmenu. Zdá sa, že tento osud neminie ani súčasného ministra Tomáša Druckera.

Už v decembri sa o jeho odchode pošepkávalo. Po tom, čo sa to na neho začalo “valiť” pre plánované nepreplácanie liečby slepnúcim, tetovaným či pacientom s pírsingom, zasiahol Robert Fico. Obmedzovanie liečby pre pacientov - poistencov štátnej SMERom rozkradnutej a po uši zadlženej VšZP rázne zastavil. A zo šírenia dezinformácii obvinil ako ináč médiá a súkromné poisťovne. Zopakoval aj nový slogan, že zajacoviny v zdravotníctve nedovolí!

A tak neborák Drucker súhlasil so svojim šéfom a začal používať nový výraz - redistribúcia zdrojov. Po slovensky to znamená, že tých 115 mil. eur čo musia tento rok ušetriť podľa ozdravného plánu, VšZP jednoducho nevyplatí mnohým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Pacienti budú teda dlhšie čakať, viac doplácať a dlhšie cestovať za zdravotnou starostlivosťou. Ale SMER bude predstierať, že sa ich to nedotklo, prípadne zasiahne Fico a zastaví aj tento plán.

VšZP však stojí pred bankrotom, výška jej záväzkov prekročila hodnotu majetku. Aj keď Drucker o tom zatiaľ neuvažuje, jediným systémovým riešením je odplatný prevod časti poistného kmeňa na iné poisťovne. Neohrozí sa tým liečba pacientov a zároveň sa zachráni VšZP pred bankrotom. Je lepšie previesť časť poistencov krachujúcej štátnej poisťovne, ako im odopierať liečbu. Ak má vláda problém s UNIONom a s Dôverou, tak nech prevedie časť poistného kmeňa na novú súkromnú poisťovňu, ktorej vznik by iniciovala. Po tohto týždňovej Ficovej zdravotníckej show je nám však jasné, že cez ideológiu SMERu to nemá veľkú šancu prejsť.

Myslím, že aj otázka značne nedomyslených poplatkov na pohotovosti a extra platieb v ambulanciách, proti ktorým sa už mimochodom ohradili aj lekári, nenechá Fica ľahostajným. Platby v hotovosti sú pre SMER symbolom Zajaca a to predsa nemôžu dovoliť! A to si predstavte, ak by sa Drucker predsa len dostal aj k nejakým systémovým krokom, ako zúženie rozsahu starostlivosti, zoznam legitímnych poplatkov či nebodaj pripoistenie. Fico by vyletel z kože!

Dilema, ktorú sme riešili od nástupu ministra Druckera, teda akú dlhú reťaz dostal, sa začína vyjasňovať. Veľmi krátku! Hneď ako si to uvedomil, stavil všetko na jednu kartu. Ak nesmie šetriť, ani meniť systém, chce peniaze na dofinancovanie zdravotníctva, alebo odíde. Proste Fico vyber si: peniaze alebo život ministra!

Vláda sa totiž k nemu od začiatku správa macošsky. V rozpočte schválila do zdravotníctva o 170 mil. eur menej ako v roku 2016. Zdedil rozkradnutú štátnu VšZP s odhadovanou stratou 283 mil. eur a dlh štátnych nemocníc nad 500 mil. eur. Takže sa asi črtá tradičné SMERácke riešenie, rozkrádačku a zlé hospodárenie zaplatia pracujúci zo svojich daní a odvodov. O tom je Druckerov apel na “dofinancovanie”!”

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte prosím na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Skryť Zatvoriť reklamu