Vládny blok FIDESZ - KDNP na čele s premiérom Viktorom Orbánom včera v parlamentných voľbách v Maďarsku doslova “prevalcoval” spojenú opozíciu a zostáva pri moci aj 4. funkčné obdobie. Spôsob predvolebnej kampane, jednostrannosť médií aj Orbánove postoje v uplynulých týždňoch, či krátko po voľbách, si žiadajú našu pozornosť. S južným susedom nás spája naša najdlhšia hranica aj polmiliónová maďarská menšina, rozdeľujú nás však naše postoje k EÚ, NATO, Ukrajine aj Rusku … a to pre dobré susedské vzťahy neveští nič dobré.
Nikto nepochybuje o tom, že Orbán a FIDESZ urobili pre Maďarov doma aj v okolitých krajinách veľa. Dlhodobé znižovanie tzv. "režijných" nákladov na život výrazne pomohlo rodinám s deťmi, výstavba infraštruktúry a investície do vidieka zase pomohli prílevu investícií do chudobnejších častí krajiny. Rýchlostná cesta Miskolc - štátna hranica SR napr. minulý rok dokonca "napojila" aj Košice a východ Slovenska na európsku diaľničnú sieť. Nezabudnime však ani na kontroverzný zákon o zahraničných Maďaroch a na dvojité občianstvo, proti ktorým síce Slovensko stále vzdoruje, ale v takom Podkarpatí či v Sedmohradsku sa veselo uplatňujú.
Orbán dlhodobo zaujíma pozície odlišné od politiky EÚ - vo vzťahu k dodržiavaniu vnútroštátnych demokratických pravidiel, k prijímaniu utečencov či vojne na Ukrajine. Predvolebná kampaň bola vedená vo všetkých oficiálnych médiách v takom diskreditačnom štýle voči opozícii, že u nás si niečo také ani nedokážeme predstaviť. Verte mi, rozumiem po maďarsky, bolo to nielen za hranicou objektivity, ale už aj slušnosti ...
Aj po včerajšom "obrovskom" úspechu poslal Viktor Orbán jasný odkaz slovami, že toto "víťazstvo je vidieť aj z Mesiaca, ale z Bruselu určite" a po tom, čo vymenoval proti akej "obrovskej" presile protivníkov museli zvíťaziť - "miestna ľavica, medzinárodná ľavica, byrokrati z Bruselu, Sorosove impérium, medzinárodné mediá", nezabudol k nim pridať aj ukrajinského prezidenta ...
Ak sú teda EÚ a Zelenskyj protivníkom Orbána, kto je jeho spojencom? Po exkluzívnych cenách plynu, osobnej návšteve Moskvy "v predvečer" vojny a bojkote vojenskej pomoci Ukrajine nám logicky vychádza odpoveď … PUTIN!
Maďarsko sa pod Orbánovým vedením vydalo na nebezpečnú cestu vzďaľovania sa od EÚ a vedenia vlastnej "národnej" politiky. Kým mohlo Maďarsko napr. vo veci imigrantov počítať s podporou krajín V4 či vo veci oslabovania vnútornej demokracie s podporou Poľska, vo veci "protivojnového" postoja k Ukrajine už zostáva osamotené.
Postupná zmena kurzu zahraničnej politiky našich južných susedov si žiada pozornosť. Slovensko je v posledných týždňoch vo svojich postojoch jasne na strane EÚ a NATO, v ostrom kontraste s Maďarskom. Žiaľ, pre naše budúce susedské vzťahy to môže znamenať problém …
Autor je bývalým poradcom premiérky Ivety Radičovej a predsedom stálej delegácie NR SR v PZ OBSE