Recept pre Druckera – zvýšiť kontrolu nad VšZP!

Minulý týždeň zverejnené zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) sú dôkazom, že za druhej Ficovej vlády fungovala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nehospodárne a netransparentne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Kontrola bez akýchkoľvek pochybností potvrdila podozrenia v prípade známych káuz z nedávnej minulosti - „Teta Anka“ a „Klinika Kostka“. Vo VšZP sa šafárilo s peniazmi. Zmluvy boli uzatvárané na základe klientelizmu. Viacerí „vybraní“ poskytovatelia lekárenskej či ambulantnej zdravotnej starostlivosti a „niektorí“ poskytovatelia vyšetrení magnetickou rezonanciou mali jednoducho vyššie platby a lepšie podmienky ako ostatní porovnateľní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. V prípade „Klinika Kostka“ došlo dokonca k zazmluvneniu neexistujúceho výkonu, za ktorý ale poisťovňa platila z verejných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tých „vybraných“ samozrejme vyberali vrcholoví manažéri štátnej poisťovne. Otázne je, či sa to dialo na pokyn alebo s vedomím ministrov zdravotníctva či iných špičiek SMERu. Nikdy sa to asi nedozvieme, ale zdá sa to byť veľmi pravdepodobné.

Vo VšZP rozkvitalo aj rodinkárstvo. Viaceré firmy, v ktorých figurovala príbuzná bývalého generálneho riaditeľa M. Foraia – známa „teta Anka“, dostali lepšie zmluvné podmienky, než aké boli schopné splniť, či aké boli účelné z pohľadu potreby zdravotnej starostlivosti v danom regióne. Neobyčajne dobre sa darilo aj firmám švagra ďalšieho bývalého generálneho riaditeľa M. Vaďuru. V jeho prípade je to o to komickejšie, že to bol práve on, ktorý na poslaneckom prieskume po odchode jeho predchodcu M. Foraia poslancom vysvetľoval, ako transparentne a za akých prísnych podmienok prebieha nákup zdravotnej starostlivosti v podaní VšZP.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti bude asi čeliť konaniu pred parlamentným Výborom pre nezlučiteľnosť funkcií pre uprednostňovanie blízkych osôb. Ale poznajúc SMERácku väčšinu so satelitmi SIEŤ a MOST, z tohto obláčika asi nezaprší. Ani v prípade vyšetrovania týchto káuz v podaní orgánov činných v trestnom konaní si veľké ilúzie nerobím.

Na rade je teda minister zdravotníctva Drucker. Po 100 dňoch v úrade musí po týchto objektívnych zisteniach nezávislej inštitúcie rázne konať. Ináč vznikne podozrenie, že podobne ako jeho predchodcovia „zdravotnícku mafiu“ kryje.

Rád mu verejne ponúkam niekoľko krokov:

1, Zvýšiť kontrolu fungovania VšZP prostredníctvom nezávislej dozornej rady a posilnením stálej kontroly zo strany ministerstva zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

2, Legislatívne posilniť kompetencie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý by mohol priebežne sledovať výhodnosť uzatvárania a úprav zmlúv s poskytovateľmi a v prípade sťažností robiť arbitrážne konanie.

3, Posilniť verejnú kontrolu zmluvných vzťahov tým, že sa upraví zverejňovanie zmlúv zdravotných poisťovní s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Verejnosť musí vedieť jasne identifikovať základnú zmluvu a jej aktuálny dodatkami zmenený stav pri každom poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.

Opakovane som posilnenie kompetencií ÚDZS vo vzťahu k zmluvám navrhoval novelou zákona v parlamente, ale bezúspešne. Súčasné zistenia NKÚ by však mali prinútiť ministerstvo zdravotníctva konať. Recept je jednoduchý - zvýšiť kontrolu nad VšZP!

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa Vám blog páčil, hlasujte zaň prosím na vybrali.sme.sk. Ďakujem!

Viliam Novotný

Viliam Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  192
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Som lekár a politik so skúsenosťami z verejných funkcií na miestnej, regionálnej a celoštátnej úrovni. Od roku 2016 vediem stranu ŠANCA a spolu so svojimi kolegami ponúkame riešenia najpálčivejších problémov ľudí na Slovensku.V roku 2018 sme s aktívnymi ľuďmi a odborníkmi vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan a s jej podporou som v ostatných komunálnych voľbách kandidoval na primátora mesta Košice.http://www.sanca.skViliam Novotný - Facebook Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu