Teslov štvorkolesový zázrak

Písmo: A- | A+

7.1. si každý rok pripomíname výročie smrti jedného z najväčších géniov a pre mňa osobne bez pochyby najväčšieho vynálezcu všetkých čias Nikolu Teslu. Tento rok, 71 rokov po jeho smrti, by som mu rád venoval kátku písomnú spomienku, keďže je mi osobne veľkou inšpiráciou. Hoc si Teslu môžme pripomenúť miliónom spôsobov, ospevovaním nespočetného množstva jeho vynálezov, vďaka ktorým dnešný technologický svet vyzerá tak ako vyzerá, dnes volím spomienku na tohto génia prostredníctvom automobilu.

Konkrétne sa jedná modelu Silver-Arrow ročníku 1931. Legenda vraví, že srbský génius v lete roku 1931 uskutočnil jazdu v tomto automobile. Nič by na tom nebolo neobvyklého, keby nešlo o automobil čisto elektrického pohonu. Tesla totiž miesto predného sedadla namontoval krabicu, z ktorej vychádzala 1,8m dlhá anténa a dve kovové tyčinky. Vnútri krabičky mali byť vákuové trubice (typu 70-L-7) a iné elektrické náčinia. Táto krabička však bola pripojená k niečomu dôležitejšiemu - k motoru AC (Alternating Current = striedavý prúd), ktorého vynálezcom nebol nik iný než práve Tesla. Americký srb mal údajne v aute jazdiť celý jeden týždeň, pričom svedkovia hovoria o rýchlostiach až 90mph, ktoré bol schopný dosiahnuť. Motor mal dosahovať 1800 otáčok za minútu a mal generovať veľké množstvo tepla, čo si logicky vyžadovalo veľký chladiaci ventilátor. Motor mal mať výkon schopný vyrobiť energiu pre celý dom. Najčastejšia otázka, ktorú si však ľudia kladú, je čo bolo Teslovi zdrojom energie - debata často pre mnohých zachádza až k čiernej mágií, ktorej mal byť vynálezca schopným užívateľom. Hoci sa Tesla javil ako z iného sveta (jeho myšlienky boli možno z tohto sveta, ale minimálne o 100 rokov predbehli svoju dobu), upustím od tejto vysoko nepravdepodobnej teórie a odpoveď budem hľadať pomocou logických súvislostí - Tesla, mág v oblasti elektromagnetizmu, mohol objaviť zdroj získavania energie, jednoducho povedané - priamo zo Zeme. Mohol sa tiež napojiť na gravitačnú frekvenciu, alebo doslova fantasticky objavil energiu nulového bodu (v bode nula je energie nižšia ako v ostatnom médiu - pri použití určitých procesov sa energia v tomto bode rozloží na kladnú a zápornú, pričom pri úniku energie z tohto bodu do cievky pri poklese elektromagnetického pola vzniká silná magnetická oscilácia (kmitanie)). Takto fungujúci systém zachytí energiu zo Zeme alebo Slnka (Tesla hovoril o kozmických lúčoch) a premení ju v elektrický prúd. Ako aj celá osoba Nikolu Teslu, aj tento jeho experiment nám zostane záhadou.


PS: nie som fyzik ani elekrotechnik, za prípadné zlé vysvetlenie fyzikálnych princípov získavania energie sa ospravedlňujem a veľmi rád sa nechám poučiť.

 

Skryť Zatvoriť reklamu