Už len ten pohľad na toľkú krásu si vás podmaní. Svokrovcov mám priamo z Dolného Kubína, malebné mestečko so všetkým, čo k tomu patrí. Zakaždým keď sa vybalíme už uvažujeme kam by sme šli na výlet. Ak sme tam týždeň využijeme každý deň. Už len pri raňajkách z okna paneláku vidíte sametové kopce na ktorých sa pasú ovečky, hneď vedľa je salaš. Rána sú príjemne chladné, vlhkosť vzduchu dodá pľúcam a telu neskutočnú energiu, žiadna suchá páľava. Podľa plánu sme šli pozrieť postupne všetky možné dostupné krásy tejto krajinky a ja skúsim opísať ich skutočnú typickosť, ktorú táto prenádherná krajina nepopierateľne má.
Oravský hrad, bol úplne prvý. Táto skvostná a neoddeliteľná súčasť Oravského kraja patrí medzi najpozoruhodnejšie stavby na Slovensku. Hrad sa svojou výškou týči na vysokom skalnom podloží vo výške 112m nad hladinou rieky Orava v Oravskom Podzámku, ktorý je plný kaviarničiek, turistov, mnohorakých predavačov suvenírov a samozrejme domácich, ktorí zavše zvedavo hľadia na turistov. Keď som tak stála tesne pod ňou výška hradu dodáva doslova rešpekt. Kľukatou cestičkou, ktorá nie je najkratšia si brázdite cestičku rovno k vchodu. Podľa odborných článkov prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267. V tomto období plnil hrad dve funkcie a to, strážnu funkciu, chránil obchodnú cestu do Poľska a správnu funkciu, bol správnym sídlom a zastával významné miesto v sústave obranných hradov severnej časti pohraničného územia krajiny. Oravský Hrad pozostáva z troch samostatných častí, hornej, strednej a dolnej. Horná časť, Citadela, nazývaná tiež Horný hrad je najstaršou a najvyššou časťou hradu, tí ktorí ju navštívili vedia prečo. V Citadele je umiestnená expozícia archeológie. Verte mi vyliezla som na ňu hoci mám panický strach z výšok. Úzkymi schodíkmi sa dostanete až hore. Doslova "leziete" po úzkom schodisku popri skale, jediným oporným bodom bol môj muž, do ktorého som bola doslova zakliesnená :) A stálo to zato, pohľad, ktorý ponúka je neuveriteľný. Scenéria krajiny pod ňou je ako namaľovaná. Domčeky, polia, kopce a lesy sú doslova maličké. Celú krajinu máte na dlani. Nevedela som sa vynadívať. Ďalej sme sa dostali do strednej časti hradu, ktorú dal postaviť Matej Korvín sa volá Korvínov palác. V tejto časti máte možnosť vidieť prenádherné skvosty slohov z čias gotiky, renesancie ale aj romantizmu. Sú tam aj ďalekohľady, takže je možnosť si pozrieť aj cez ne. Vedľa obrovskej „terasy“ hneď vľavo je mohutný zráz, len okom som pozrela dolu až sa mi zakrútila hlava. Ďalej nasledovala najnižšia, časť hradu, je to Dolný palác, taktiež Dolný Hrad. Avšak v roku 1800 postihol tento hrad niekoľkodňový požiar, ktorý ho poriadne poškodil. Kým spravoval Hrad František Zichy (1792-1813) uskutočnili sa najnevyhnutnejšie opravy. K opätovnému praktickému využitiu Oravskeho hradu došlo až v roku 1868, kedy vtedajší správca Edmund Zichy v spolupráci so záchrancami kultúrnych pamiatok Oravy založil jedno z prvých múzeí na Slovensku. Veľké opravy tohto hradu sa rozbehli v roku 1953 a trvali až do roku 1968. Po dokončení sa stal Oravský hrad dôstojným sídlom Oravského múzea. Na Oravskom hrade sú umiestnené štyri expozície prírodovedná, archeologická, národopisná a historická, ktorá je skvostom pre tých, ktorí milujú vrzgot starých drevených schodov, pach dreva tak typický na staré hrady a zámky. Slanický ostrov umenia - Oravská priehrada, to bolo druhé „zastaveníčko“
V obci Slanica, zatopenej dnes vodami Oravskej priehrady, stál v minulosti na kopci kostol. Aj dnes ešte stojí na svojom pôvodnom mieste, len z tým rozdielom, že z kopca sa stal ostrov uprostred Oravskej priehrady. Slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia Svätého kríža nachádzajúci sa na ostrove bol postavený v rokoch 1766 - 1769 ako baroková kaplnka. Roku 1843 ho klasicisticky prestavali na dvojvežový kostol s biedermaierovskou fasádou na východnej strane a na strane severnej pristavili „zámočnícku” kaplnku. Kostol bol sakrálne používaný do roku 1952. Jeho barokový interiér je uložený v depozitoch Oravskej galérie. V exteriéri je nainštalovaná expozícia slovenskej ľudovej tvorby. V neďalekej hrobke rodiny Klinovskej sa nachádza menšia expozícia histórie zatopených obcí. Na ostrove je aj socha Antona Bernoláka v nadživotnej veľkosti, dielo M. Machalu z r. 1938. Na ostrov je zabezpečená doprava loďou, scenéria krajiny je krásna. Zároveň je možné dopraviť sa na ostrov aj loďou z prístavu pri hoteli, pričom doprava touto loďou je spojená s vyhliadkovou plavbou po Oravskej priehrade.
Oravská priehrada, ďalší kúsok Oravy
Vodná nádrž Oravská priehrada je najvyhľadávanejším turistickým centrom hornej Oravy, ktorá sa podľa miestnej rieky nazýva Biela Orava. Oravská priehrada so svojimi strediskami, z ktorých najznámejšie je Slanická osada, dáva možnosti pre rozvíjanie mnohých vodných športov ako vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie windsurfing, jachting a iné. Príjemným spestrením môže byť plavba výletnou loďou na Slanický ostrov, ktorý je pozostatkom jednej zo zatopených obcí - Slanica. Na ostrovčeku sa nachádza kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom je umiestnené múzeum ľudovej plastiky a maľby, diela neznámych ľudových rezbárov a kamenárov z minulých storočí.
Hviezdoslavova hájovňa, tretie „zastaveníčko“
Táto krásna expozícia v autentickom prírodnom prostredí predstavuje jednu z najväčších a najznámejších prác P. O. Hviezdoslava - lyrickoepickú skladbu Hájnikova žena. Jeho pôsobenie na Hornej Orave blízko hôr, v styku s prostým ľudom, v krásnom a tichom kraji bolo jeho najplodnejším obdobím. Tu vzniklo množstvo jeho významných a pozoruhodných diel, z ktorých najznámejšie bolo Hájnikova žena. Je to dielo o konflikte dvoch svetov: chalúp a kaštieľov, pravdy chudoby a neprávosti pánov. Celá expozícia i budova hájovne sú situované uprostred krásnej prírody okolitej krajiny. V blízkosti záhradky tečie potôčik, ba môžeme pozorovať i múry starého mlyna. V predizbe nájdeme ukážky odievania ľudu, výtvarnej výzdoby a sveta poľovníctva. V nej môžeme citiť poľovnícku vášeň jednej z postáv Artuša Vilániho, ktorý si chce prisvojiť všetko čo mu padne do mušky. Prvá izba je rekonštrukciou pôvodného obývacieho zariadenia rodiny Ľachovcov – vlastnoručne vyrezávaný nábytok, množstvo doplnkov evokujúcich hájničku, ktorá akoby niekde na chvíľu odbehla – vyzlečená sukienka, chlieb a nôž na stole.... V druhej izbe sú umiestnené veci s pomocou ktorých a pri ktorých vznikalo dielo. Pracovný kútik spisovateľa s niekoľkými kusmi prostého zariadenia najmä pracovným stolom na ktorom sú kópie pôvodného rukopisu. Na vešiaku pôvodné básnikovo oblečenie. V strednej miestnosti s pôvodnými výklenkami kuchyne je štylizovaný pohľad na obraz Martinského života a prostredia a inštitúcií, ktoré sa priamo podieľali na sprístupňovaní a uverejnení básnikovej tvorby.
Leštiny - drevený artikulárny kostol, štvrté „zastaveníčko“
V priamo v obci Leštiny sa nachádza národná kultúrna pamiatka – artikulárny drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688–9. Kostol dal postaviť Jób Zmeškal, ktorý bol kapitánom hradnej stráže na Oravskom zámku, ale aj prvým „vycišpánom“ v Dolnom Kubíne. Interiér kostola zdobí barokový oltár s polychrómovanou drevorezbou zo začiatku 14. storočia, maľba žlto-bielych kvetov na modrom základe na zábradlí z roku 1821, bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia. Zaujímavé sú aj patronátne lavice, v ktorých sedávali zámožní páni okolia.
Verím, že som priblížila aspoň čiastočne tento kúsok krásnych skvostov, lebo sú iba zrnkom z mnohých tejto krajiny, kde zurčia potoky, v šírych poliach cvrlikajú cvrčky, na kopcoch cvengotajú ovečky a bučia kravy, ktoré sa popásajú na čerstvej a šťavnatej tráve. Večer ak sa prejdete počujete šumieť lesy ich tajomnú pieseň, mesiac mĺkvo svieti na kľukaté cestičky a opar, ktorý sa ako lenivý mrak nadnáša nad hrdými korunami ihličnanov skrýva a chráni poklady, ktoré sú zrejmé. Orava je nádherný kraj...
zdroj odborných pojmov: www.orava.sk
www.venda.sk
foto zdroj: www.oravatourist.orava.sk
www.penzionrelax.sk
www.n-kst.orava.sk
www.orava-info.sk