Kto si odskáče zmenky v nemocniciach ?

Vládni poslanci v utorok 5. februára schválili návrh vládnej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ako aj viaceré pozmeňujúce poslanecké návrhy. Podľa jedného zo schválených poslaneckých návrhov, ktorý predložil poslanec Jozef Valocký ( prezident bývalej Asociácie fakultných nemocníc, t.č. Asociácie štátnych nemocníc), je možné v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti zavedenie viaczmennej prevádzky.  Lekárske odborové združenie sa proti tomuto návrhu postavilo ešte pred jeho schválením. V nasledujúcich riadkoch bližšie vysvetlím, z čoho sme vychádzali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Vládni poslanci v utorok 5. februára schválili návrh vládnej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ako aj viaceré pozmeňujúce poslanecké návrhy. Podľa jedného zo schválených poslaneckých návrhov, ktorý predložil poslanec Jozef Valocký ( prezident bývalej Asociácie fakultných nemocníc, t.č. Asociácie štátnych nemocníc), je možné v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti zavedenie viaczmennej prevádzky. Lekárske odborové združenie sa proti tomuto návrhu postavilo ešte pred jeho schválením. V nasledujúcich riadkoch bližšie vysvetlím, z čoho sme vychádzali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predovšetkým jednozmenná prevádzka na oddeleniach nemocníc je bežná v krajinách Európskej únie a ostatného civilizovaného sveta práve preto, že sa najlepšie osvedčila. Normálna pracovná doba v jednozmennej prevádzke je od 7:00 do 15:00 (resp. 15:30) od pondelka do piatku. Mimo normálnej pracovnej doby, keď sú lekári v práci, vykonávajú buď tzv. malú alebo veľkú službu. Malá služba trvá od 15:00 (resp. od 15:30) do 07:00 nasledujúceho dňa - teda 16hodín, i keď daný lekár v tento deň pracuje aj tak 24 hodín, lebo najprv odpracuje normálny pracovný čas od 7:00 do 15:00 následne pokračuje službou. V sobotu a nedeľu, ako aj dňoch pracovného voľna vykonáva tzv. veľkú službu. Trvá od 7:00 do 7:00 nasledujúceho dňa. Vtedy chod oddelenia zabezpečuje zväčša jeden alebo dvaja (podľa typu oddelenia) slúžiaci lekári, ktorí vybavujú príjmy na oddelení a zabezpečujú pacientov, ktorí na danom oddelení ležia, aby o nich bolo postarané nonstop 24 hodín. V službe sa práca lekára, ako jedinej profesie, delí na dve : 1.Aktívna práca - ak sa venuje pacientovi - to je u lekárov vedené ako nadčas a 2. pasívna práca - vtedy čaká na pacienta, že bude potrebovať lekársku pomoc, to je tzv. ústavná pohotovostná služba, ktorá je menej finančne ohodnotená. Ak lekár odslúži službu, na druhý deň po službe nesmie byť v práci a za tento deň samozrejme nemá mzdu. Príplatok za nočnú prácu máme len za aktívnu prácu.

V súčasnom chode hospitalizovaného pacienta rieši od 7:00 do 15:00 jeho ošetrujúci lekár, ktorí ho väčšinou má počas celej hospitalizácie od prijatia až do prepustenia - teda pacienta na začiatku vyspovedá zo všetkých ťažkostí, naordinuje liečbu, vyšetrenia, cez deň pacienta viackrát sleduje, kontroluje, komunikuje, sleduje výsledky vyšetrení, sleduje ako sa časom pacient s liečbou stotožnil, vytvoria si vzťah pacient - a JEHO ošetrujúci lekár. Sleduje ako zaberá liečba, ako sa mení jeho stav, následne pacienta prepúšťa, poučí ho na základe hospitalizácie, čo má doma robiť, ako sa liečiť, ku komu má ísť na kontrolu. Napríklad niekedy pri zapálenom slepom čreve, ak má chirurg podozrenie, pacienta príjme a brucho sleduje aj niekoľko hodín, niekedy aj celý deň, ako sa nález na bruchu mení (chirurg ma to "brucho v rukách"), až potom sa rozhodne, či je potrebná operácia.

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to v prípade dvojzmennej a trojzmennej prevádzke? Vidím tam štyri roviny problémov:

1. Diskontinuita liečby

Ak sa v ten deň pri pacientovi v zmenke vymenia traja lekári, sledovanie stavu pacienta, ako sme ho opísali vyššie, je absolútne nemožné. Ak ste pozerali seriál Dr. House, tak si predstavte, že by daného pacienta Dr. House videl len od 6:00 do 18:00 (alebo do 15:00) jeden deň a potom o dva dni na 12 hodín a potom až o dva dni. Absolútne by nemal prehľad aké príznaky sa u pacienta prejavili, aké mal ťažkosti, ako zaberajú lieky, aké informácie priniesli a ako to vnímajú príbuzní. Aj doktor House by mal problém, ak by pacienta nevidel deň - dva, čo nebol v práci.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Nemecku a Veľkej Británii majú isté problémy so Zákonníkom práce, lebo majú málo lekárov, ale kvôli pacientovi to neriešia zmenkami, radšej draho zaplatia personálne agentúry (500euro za získaného lekára) a ponúkajú množstvo výhod, aby dotiahli do Nemecka, či Veľkej Británie lekárov zo zahraničia. Pred niekoľkými rokmi v Rakúsku a Nemecku politici uvažovali o zavedení zmennosti v nemocniciach, od týchto úvah sa v oboch štátoch ustúpili, práve pre nevýhodnosť pre pacienta. Na Slovensku, podľa predkladateľov toho zákona, máme asi iných pacientov.

2.Fyziologický aspekt
Nevýhody dvojzmennej aj trojzmennej prevádzky sú i vo fyziologickej rovine: Kedy by ste chceli byť operovaný, v rannej zmene cez deň, alebo v nočnej? Je tu pohľad fyziologickej únavy a nižšieho výkonu samotného lekára v noci, ale aj fyziologických pochodov vášho tela ako pacienta - vaše telo sa s operáciou lepšie vyrovná počas dňa ako v noci. Tak je nastavený náš organizmus, stres zvláda lepšie cez deň. Medzi nami lekármi je bežná vec, že odporúčame, aby bol daný pacient operovaný radšej medzi prvými, lebo počas dňa s pribúdajúcimi operáciami klesá pozornosť a stúpa únava jednak operatéra, ale i anestéziológa.

SkryťVypnúť reklamu


3. Personálna rovina

V každej zmene je potrebné, aby bol na oddelení na daný počet pacientov stanovený počet atestovaných lekárov, ktorých je na Slovensku nedostatok. Vo všetkých zmenách niekoľko lekárov, ktorí potom chýbajú po zmene na oddelení - to je ten rozdiel oproti dnešnému chodu, kde je viac lekárov v normálnej pracovnej dobe, ale len jeden-dvaja v sobotu, nedeľu, vo sviatok a po 15-tej v pracovný deň a rovnako len títo jeden-dvaja lekári, ktorí slúžili, chýbajú na oddelení v nasledujúci deň.
Je to jednoduchá matematika. Nedávno som bol na klinike, kde pracuje deväť lekárov. Ak by mali dodržať všetky zákonné danosti trojzmenky, tak by mali byť na oddelení dvadsiati lekári. Nadčasy a ústavná pohotovostná služba čo sa týka limitov a ich prekračovania je rovnaký problém ako pri súčasnom chode. Aj pri zmennej prevádzke riaditeľ potrebuje súhlas od jednotlivých lekárov na nadčasy a pohotovosť nad limity určené Zákonníkom práce, takže tento problém sa zmenkou vôbec nerieši.


4. Finančná stránka:

Pre chod nemocnice je lacnejšie väčšinu výkonov urobiť v pracovné dni od 7:00 do 15:00 (plyn, energie, upratovanie, dezinfekcia, sterilizácia,...), ako pracovať nonstop 24 hodín v kuse vo všetkých priestoroch. Hlavne nemocnica šetrí na platoch. Pri zmennej prevádzke v každej zmene ide o aktívnu prácu počas celej doby a to pre viacerých lekárov (mimochodom, o to viac rastú nadčasy). Rovnako v celej nočnej zmene je príplatok za všetky hodiny nočnej práce, či lekár pacienta ošetruje, alebo na pacienta čaká na lekárskej izbe, rovnako má viacero lekárov viac príplatkov za víkend a sviatok. Pri súčasnom chode má lekár (len jeden či dvaja slúžiaci) nočný príplatok len za hodiny, kde sa pacientovi dokázateľne venoval, ak na neho čaká na lekárskej izbe, tak má len pasívnu prácu a bez nočného, či iného príplatku.

Ak o probléme hovoríme vecne, o čom som sa snažil v predchádzajúcich riadkoch, je jasné, že neexistuje logický dôvod na zavedenie dvojzmennej alebo trojzmennej prevádzky. Lekári sú zvyknutí na svoje náročné povolanie, častejšie poobedňajšie a nočné služby v zmennej prevádzke by bez väčších ťažkostí zvládli. Tento návrh však najťažšie dopadne na pacientov, pre ktorých zavedenie dvojzmennej alebo trojzmennej prevádzky predstavuje bezpochyby zníženie štandardu zdravotnej starostlivosti. Pacient tak príde o SVOJHO ošetrujúceho lekára. 

Práve preto novú zákonnú úpravu považujeme čisto za pokus o zastrašovanie lekárov a ich zástupcov, bez toho aby sa prihliadalo na potreby pacienta.

Peter Visolajský

Peter Visolajský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Som otec rodiny a pediater. Lekár, ktorý sa rozhodol napriek všetkému zostať na Slovensku. Chcem zverejňovať svoje postrehy a veci, o ktorých viem a tým pomáhať zlepšovať spoločnosť na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ZDRAVOTNICTVOSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu