Írsko 17: Bank holidays

Keďže sa ešte včera hovorilo v slovenskom parlamente o návrhu presunúť nejaké voľné dni tak, aby sme si mohli občas užiť dlhšie víkendy, spomenul som si, ako to majú zariadené v Írsku. A dávam to k dobru aj tým, čo to nemali možnosť zažiť na vlastnej koži a ako to tak vyzerá, u nás asi ani tak skoro nezažijú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Čiže jedná sa o dni, ktoré na írskom, ale skoro rovnako i na tom vedľajšom väčšom, anglickom ostrove, pozostávajú zo sviatkov církevných ( ktorých je menej, než u nás), no i sekulárnych, dni, kedy bežne človek nemusí vytrčiť nohu z domu, a ktoré nesú špeciálne pomenovanie - Bank holidays.

Odkiaľ sa vzalo toto zvláštne slovné spojenie? Musím povedať, že v Írsku mi to z ľudí v mojom okolí nik nevedel vysvetliť, a tak o jeho pôvode som sa musel dočítať až oveľa neskôr na jednej anglickej internetovej stránke.

Meno teda pochádza zo zákona, odhlasovaného britským parlamentom v roku 1871 ( čiže z doby, keď Írsko a Veľká Británia jedno boli), v ktorom boli určené dni, kedy má byť uzavretá Bank of England, toho času, predpokladám, asi najväčšia britská banka. Tým pádom mali úradníci tejto banky zabezpečené voľné dni. Zámerom zákona však bolo dosiahnuť, aby sa tým pádom zavreli aj mnohé ďalšie podniky, ktoré mali na ňu silnú väzbu a tak mali získať voľno aj zamestnanci tých firiem.

No a tento predpoklad sa naplnil, pretože sa stalo presne to, čo parlament očakával. A keďže ostatné firmy, pôvodne nezapojené, zistili, že v dané dni nemajú s kým robiť biznis, tak sa postupne pridávali aj ony, až kým to neurobila väčšina podnikov v krajinách britskej koruny a všetci ich pracovníci, poddaní britskej kráľovnej získali takto voľné dni.

Všimnime si inak pri tej príležitosti rozdiel v našej a britskej mentalite. Ich parlament - The House of Common - si nedovolil povedať: Briti, všetci musíte v predpísané dni zavrieť! Nie, prikázal to len banke, ktorá podliehala jeho právomoci a tak nenásilne dosiahol to, o čo mu išlo. Veľký rozdiel voči Slovensku, kde si hocikto nám všetkým napríklad dovolí prikázať, aby sme do obchodu v nedeľu nevliezli. Že, pán B.!

Britské a tým pádom aj írske sekulárne Bank holidays, sú voči ľuďom priateľskejšie, než väčšina církevných. Na rozdiel od nich, nepripadajú na pevné, nemenné dátumy, ale vždy na pondelky. Takto predlžujú víkendy a myslím, že je to tak, aby boli rovnomerne rozložené behom celého roka a ľudia si tak mohli užiť všetky ročné obdobia. Toto je veľmi dobré pre rodiny s deťmi, ktoré si tým pádom môžu “vyraziť“ von a vyjašiť sa spolu kdesi v prírode. Spomínam to preto, lebo niekto, kto zakazuje u nás nedeľný predaj v ich mene, je proti presúvaniu voľna zo stredu týždňa na jeho koniec, ktoré by im pomohlo rovnako.

A ďalšia poznámka – napriek tomu, že mnohé obchody nie sú počas Bank holidays zavreté, tak predavači, ktorí vtedy pracujú, to robia väčšinou radi, pretože vtedy majú za prácu ale naozaj veľmi veľké príplatky. Vtedy neuvidíte obsluhovať tých, čo majú malé deti, ale napríklad takých, čo sú radi, že kvôli robote svoju starú doma nevidia zas oni. Oba prípady pomáhajú rodine, pán B.

A ešte jeden bonus navyše. Pokiaľ má zamestnanec “normálne“ voľno v tie dni, keď by na neho inak vyšlo voľno z dôvodu Bank holiday, tak dostane príplatok i bez toho, žeby do práce čo i len vkročil.

Myslím, že posledný bod som nevysvetlil dobre, ak tomu však chcete porozumieť lepšie, treba sa obrátiť na niekoho, koho zadok teraz, na rozdiel od môjho, spočíva na stoličke nie v Bratislave, ale napríklad v Londýne, či Dubline. Výsledok však mohol teda byť aj taký, že človek si na výplatnej páske našiel aj peniaze, ktoré ani nečakal. Wow!

Andrej Vitek

Andrej Vitek

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Osamelý asteroid, nehlučne letiaci davom. Zoznam autorových rubrík:  ÍrskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu