
Všetko je tu od seba dosť vzdialené.
Mesto od druhého mesta, jedna farma sem, druhá až niekde tam. Ak nemáš auto, tak môžeš ostať doma sledovať počasie.
No my sme chceli krásy Islandu objavovať hneď!
Vyhľadali sme si teda (normálne tu je že wifi free v celom mestečku) nejaké miesta prírodne nadšandardné, ktoré sú zdolateľné za jeden deň aj pešo. No a po krátkom zvažovaní a o trochu dlhšom obliekaní sme sa vydali po hlavnej ceste, až k hore vzdialenej 6,3 km ktorej trasu nám pomáhal objaviť starý známy Google maps.
Cesta ktorú ujdeš autom za 8 minút, nam zabrala približne 2hodiny . Mohla by aj menej, ale pozrite sa čo všetko krásne sme po ceste stretli.



No a na Islande, okrem iných pre nás podivuhodných zvyklostí ktoré chcem spomenúť neskôr, sú jedna z ich špecialít aj nezvyčajné dopravné značky. Túto sme objavili hneď na tomto našom prvom výlete. Nebudem ju veľmi opisovať. Ale znamená to, čo vidíte :D

Cieľ našej cesty sa nazýval Helgafell. Je to vrch ktorý má len 73m no z hora ponúka nečakané rozľahlý výhľad na všetky strany, hlavne krásnu zátoku Breiðafjörður.
A dokonca ponúka aj čosi naviac.
Traduje sa o nej legenda, že ten kto vystúpi na tento vrch bez toho, aby sa čo i len raz otočil za seba a po ceste sa s niekým rozprával, môže si zaželať tri želania, ktoré sa mu splnia.
Helgafell je na súkromnom pozemku blízkej farmy. Vstup bol donedávna bezplatný, no dnes po príchode nájdete v malej drevenej búdke sedieť starčeka, ktorý bude pravdepodobne niečo pliesť (z vlny, nie z myšlienok) :-) a tomu musíte zaplatiť ,,symbolických" 400 islandských krón. Čo sú v prepočte asi nejaké 3 eurá.




