Depresia, melanchólia, úzkosť

Vedeli ste napríklad, že pri boji s melancholickou náladou je dôležité dodržiavať aj správnu životosprávu? Vyhýbajte sa nadmernému užívaniu kofeínu, alkoholu aj nikotínu, obmedzte príjem rafinovaných cukrov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Poznáte ten pocit, keď sa vám nechce vstať z postele, prepadáte beznádeji, či pocitom osamelosti? Nebojte sa, takéto dni máva občas každý.V jesennom období môžu byť tieto pocity smútku častejšie a to aj kvôli zníženému prísunu vitamínu D zo slnka, z chladnejšieho počasia, kratších dní a smutnejšieho pohľadu do vašej záhrady.

Dôležité je uvedomiť si, či je tento problem len krátkodobý, sezónny, ovplyvnený hádkou v rodine ,alebo tým, že vaše pracovné výsledky nie sú podľa vášho očakávania ,alebo ide o dlhšie trvajúci problém. Hoci často používame pre svoj krátkodobý nekomfortný pocit mysle slovo depresia/depka, nie je to celkom správne. Depresia je jedno z najvážnejších psychických ochorení a ak máte stavy nevysvetliteľného smútku a nervového napätia, ktoré trvajú viac ako mesiac alebo sa periodicky vracajú, odporúčame vám radšej vyhľadať špecialistu, ktorý vám odborne pomôže. Neliečená depresia môže mať totiž dlhotrvajúce negatívne následky nielen na vašej psychike, ale môže poškodiť aj váš imunitný systém, či spôsobiť problémy s krvným obehom.Aj v tomto prípade podobne ako pri všetkých ochoreniach je na mieste zodpovedne pristúpiť k svojej chorobe či zhoršeniu zdravotného stavu a zvoliť pre seba tú najlepšiu cestu liečby. Nikto vás nepozná lepšie ako vy sami. Nie každému vyhovujú upokojujúce lieky, hoci na prvý pohľad spôsobia emočný útlm a vám sa tak neustále v hlave neprevýja ten istý film myšlienok, zlyhaní, ľútosti, nedokonalosti seba samého. Táto emočná plochosť vám môže načas pomôcť v tragických okamihoch, nie je to však cesta do konca života.Zamyslite sa nad tým, či je váš smútok/nervozita/nespavosť spôsobená vonkajšími faktormi a skúste s nimi bojovať najskôr voľne dostupnými metódami. Vedeli ste napríklad, že pri boji s melancholickou náladou je dôležité dodržiavať aj správnu životosprávu? Vyhýbajte sa nadmernému užívaniu kofeínu, alkoholu aj nikotínu, obmedzte príjem rafinovaných cukrov. Zvýšte spotrebu vitamínu A a B a minerálnych látok – železo, magnézium, draslík. Nezabúdajte na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, šport a primerane dlhý spánok. Doprajte si spoločnosť ľudí, ktorých mate radi a vždy vás nakopnú a pozitívne naladia, urobte si radosť, choďte do prírody. Pomôcť môže aj aromaterapia – esenciálne oleje z levandule, eukalyptu, čajovníka, či tymiánu prevoňajú váš dom a vyčistia vám hlavu :)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak pociťujete nárazove stavy zvýšenej nervozity práve v tomto jesennom období, kolíše vám nálada, cítite napätie, ťažšie zaspávate alebo mate nepokojné noci, pomôžu vám napríklad aj recepty z bylinkovej záhrady:

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ je nazývaný aj bylinkou slnka, už na prvý pohľad vnáša do života svetlo a optimizmus. Je najznámejšou antidepresívnou bylinkou, obsahuje látku hypericín, ktorá účinne bojuje s pocitami beznádeje. Čaj z ľubovníka je však treba piť pravidelne, aspoň 3dcl nesladeného čaju denne a je dôležité pripraviť si stále čerstvý čaj. Ideálne pred spaním. Mal by byť našim spoločníkom počas dlhých jesenných večerov. Pomôže pri pocitoch strachu a tiež pri problémoch so žalúdkom a žlčníkom, ktoré často súvisia práve so stresom. Pravidelné pitie ľubovníka vám zabezpečí aj dobrý spánok. Ešte účinnejší je na vnútorné užívanie vo forme oleja alebo tinktúry z ľubovníka.

SkryťVypnúť reklamu

Čaj z HARMANČEKA nám v ťažkých chvíľach varievali už naše babičky. Pomáha zmierniť psychické napätie a pôsobí priaznivo aj pri nachladnutí a kašli, ktorý nás v jeseni tiež často trápi. Čaj sa pripravuje z čerstvých aj sušených kvetov, luhuje sa 10minút a pije sa jedna šálka denne nalačno.

VALERIÁNA LEKÁRSKA je tiež považovaná sa silne upokojujúcu bylinu. stabilizuje nervovú sústavu, pôsobí uvoľňujúco a upokojujúco. Pomáha pri všetkých ťažkostiach nervového pôvodu ako je stres, psychická vyčerpanosť či nadmerná únava. Užívať ju môžeme vo forme čaju ideálne v kombinácii v bylinnej zmesi s chmeľom. Pre tých, ktorí nečajíčkujú je možnosť užívať valeriánu vo forme tinktúry.

SkryťVypnúť reklamu

MEDOVKA LEKÁRSKA upokojuje celý organizmus a podnecuje tak liečenie všetkých orgánov, ktoré sú vyťažené nadmernou psychickou záťažou. Medovkový čaj pred spaním zabezpečí kvalitný spánok, čo je pri psychických problémoch mimoriadne dôležité.

ŽENŠEN zvyšuje mentálnu aj fyzickú výkonnosť a pomáha aj pri problémoch s koncentráciou. Je súčasťou mnohých bylinkových čajov ale použiť môžete aj kvalitné tablety ženšenu či tinkúru.

Ďalšie bylinky a prostriedky vhodné na upokojenie, pri nervozite, nespavosti, melanchólii, nervozite ale aj ako prevencia, ktorú môžete nasadiť s nástupom jesene.

* zmesi bylín, Energia, Neurastemia, Stres

SkryťVypnúť reklamu

* Valeriana tablety, Šišiak bajkalský

* čaje z Ajuverdy, Kudzu, Shatawari

* rybí olej s vitamínom D

Všety produkty nájdete v Bylinkarni u Vladky, v Senici v kamennej predajni

alebo v eshope www. bylinkáreň u Vladky.sk
 

 

Vladimíra Andacká

Vladimíra Andacká

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

tento rok som vyhrala súťaž ženy Jarná premena do 50 rokov, svoj podiel majú na tom bylinky, prírodná liečba na podporu chudnutia, každá žena , môže vyhrať sama nad sebou, mne sa to podarilo, aj keď nikdo neveril, že to dokážem , dôvodom bol môj zdravotný stav, skoro nefunčná štítna žľaza, nulový metabolizmus, autoimunitne ochorenie a intolerancie, laktozová, lepková, histamínová.,, Na každú chorobu vyrástla bylinka.... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu