Ako zareaguje Izrael ?

Dnes 29. Januára sa po deviatich mesiacoch uskutočnil prvý samovražedný útok na území Izraela. Ranná explózia nálože v letovisku Eilat si vyžiadala okrem život samovražedného útočníka tri ľudské životy. K útoku sa prihlásili tri palestínske organizácie Islamský džihád, Brigády mučeníkov al-Aksá a doteraz neznáma Armáda veriacich. Okamžité po útoku sa rozprúdila diskusia nad tým akým spôsobom na tento útok odpovie Izrael.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Izraelské tanky Merkava 2 pri hraniciach s pásmom Gazy.
Izraelské tanky Merkava 2 pri hraniciach s pásmom Gazy. (zdroj: www.usatoday.com)

V reakcii Izraelská ministerka zahraničia Cipi Livniová, minister obrany Amir Perec a premiér Ehud Olmert veľmi zdržanlivo uviedli že Izrael prijme nevyhnutne kroky na zabránenie podobným útokom. Izrael v tejto situácii môže použiť široké spektrum obranných krokov. Od pasívnej reakcie po opätovne obsadenie pásma Gazy a južnej časti Libanonu. Ak však Izrael nebude chcieť nahrať neprajníkom a tým zastaviť pokrok v Izraelsko–Palestínskych vzťahoch, musí vylúčiť radikálne reakcie. Je však pravdepodobné že sa Izrael uchýli k fyzickej likvidácii tých ktorý stoja v pozadí prípravy týchto útokov. Taký to postup priniesol v minulosti už isté výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Avšak Izrael ako aj medzinárodné spoločenstvo ma aj inú možnosť ako bojovať proti radikálom o čom svedčípodpora Izraela ktorú poskytuje umiernenému hnutiu Fatah vo forme materiálnej a vojenskej pomoci v snahách o získaní kontroly nad politickým vplyvom v pasme Gazy. Takéto CIMIC (Civil Military Cooperation) operácie môžu viesť potlačeniu radikálneho hnutia Hamas a v konečnom dôsledku k posunu v mierovom procese. Je pravdepodobne že Izrael sa rozhodne pre kombináciu fyzickej likvidácie a CIMIC operácii. Avšak korene násilia v tomto regióne ležia s časti inde. Násilie neustane pokiaľ nenávisť, chudoba a xenofóbia budú zásobovať radikálne skupiny stále novými a novými bojovníkmi. Obavám sa že odstránenie týchto zdrojov násilia nieje možné bez toho aby s zmenila vnútropolitická situácia v Palestíne. Možné riešenie tohto problému je teda už v uvedenej podpore umiernených hnutí ktoré by svojou rastúcou silou mohli najprv obmedziť, a postupom času ukončiť násilie v tomto regione. Zostava už len dúfať že čoskoro príde čas kedy sa nebudeme musieť zamýšľať nad tým ako v takýchto situáciách zareaguje Izrael.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu