Pomáha ministerstvo obrany a EU legislatíva okrádať spoločnosť?

Rezort obrany je doslovne v ruinách. Aj bez reality prítomnosti ruských agresorov na ukrajinskej záhumienke je nutné modernizovať de facto celé ozbrojené sily a nič na tom nezmienia ani slaboduché komentáre o tom že nákupnému zoznamu ministerstva obrany už chýbajú len atómové ponorky. Zdá sa teda že snahe ministra obrany o modernizáciu ozbrojených síl nemožno nič vyčítať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Ministerstvo obrany SR
Ministerstvo obrany SR (zdroj: Vladimír Bednár)

Ak však sledujete vyjadrenia ministra obrany a jednotlivé kroky ministerstva, dobrý pocit z modernizácie vás rýchlo opustí. Ministerstvo ako na páse podpisuje zmluvy o medzištátnej spolupráci či už pri obstaraní automatických pušiek alebo stíhacích lietadiel ale nedokáže priniesť ani jeden argument prečo zvolený spôsob obstarania by mal byť najlepší. Áno, minister Glváč síce stále dookola hovorí o spoločnej bojovej skupine. Asi verí že 100 krát opakovaná lož sa stane pravdou. Avšak v spoločnej bojove skupine krajín V4 budú Slováci a Česi v menšine tak prečo neunifikujeme s Poliakmi ak nám tak záleží na interoperabilite? Rovnako nespomína že spolupráca s Českými ozbrojenými silami na misiách je skôr výnimočná. Hovorí o nemožnosti tak rýchlo obstarať zbrane bežným spôsobom ale zabudol ze rovnako rýchlo rezort dokázal vybrať Spartany a ďalšie systémy. Alebo hovorí o najlacnejšom variante nákupu stíhacích lietadiel ale akosi zabudol že Gripen nie je ani najlačnejšie, ani najlepšie, dokonca nie je ani najefektívnejšie riešenie. Ak nejde o medzinárodnú spoluprácu, ak nejde o najlačnejšie, najlepšie alebo najefektívnejšie riešenie o čo teda ide. Na to priamu odpoveď nepoznáme ale skutočný dôvod si môže každý domyslieť sám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na čo však poznáme odpoveď je že medzivládne dohody ktoré tak aktívne podpisuje ministerstvo obrany umožňujú legálne obísť pravidla európskej únie pre verejného obstarávania obranných výrobkov a tým zabezpečiť že výber bude legálne netransparentný. Minister sa pritom ani netají že sa snaží zneužiť tieto legislatívne možnosti. Potom už zostava len otázka prečo ministerstvo pod vedením ministra Glváča cielene vytvára podmienky pre nevýhodné a netransparentné prezbrojenie ozbrojených síl. Opäť odpoveď na tuto otázku nechávam na čitateľa.

Zaujímavé je aj neustále zdôrazňovanie že kroky ministerstva obrany sú v súlade s platnou európskou legislatívou. Ministerstvo totiž malo viacej možností ako znetrasparentniť výberové konanie. Napríklad ministerstvo mohlo použiť článok 346 Zmluvy o fungovaní EÚ, avšak v takom prípade by celá politická zodpovednosť na účelový výber padla na súčasnú vládnu garnitúru. Ministerstvo vybralo taký spôsob, ktorý bude najviac chrániť súčasnú politickú moc bez ohľadu na skutočné záujmy občanov. Minister Glváč tak pekne demonštroval že zákony sami o sebe nikdy nemôžu zabezpečiť ochranu občanov. Zákony je totiž možné zneužiť. Tak ako teraz zneužíva legislatívu EU súčasné vedenie rezortu obrany. Tým povyšuje kvalitatívny a mravný úpadok vedenia rezortu obrany na novú úroveň. 

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu