Prečo je nákup húfnic Zuzana 2 zlým riešením

Ministerstvo obrany v lete čo najkradmejšie podpísalo zmluvy na dodávku samohybných kanónových húfnic Zuzana 2.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je pochopiteľné že nákup zbraňových systémov môže byt pre väčšinu populácie príliš vzdialenou oblasťou od ich vedomostí, skúseností a záujmov. Ide však o naše peniaze a preto je potrebné pochopiť prečo je tento nákup zlým rozhodnutím. Skúste si na chvíľu predstaviť že nejde o nákup húfnic ale o niečo tak bežné, že stým prichádzate dennodenne do styku ako napríklad nákup počítačov.

Predstavte si že ste učiteľ na jednej z mnohých stredných odborných škôl po celom slovenskú. V roku 2016 na vašej skole došlo k zmene riaditeľa ktorým sa stal jeden z vašich kolegov. Vaša škola dlhé roky trpela podfinancovaním, ktoré viedlo k stavu, kedy škola nedokázala plniť svoje základné úlohy. Preto vy už dlhodobo očakávate zmenu, ktorá musí tento stav zvrátiť. Tak ako vaši kolegovia, tak aj vy ste pred 3 rokmi boli optimistický, lebo sa na post riaditeľa dostal jeden z vás učiteľov, od ktorého očakávate že by mal rozumieť potrebám vašej školy. V tom istom čase, vďaka tomu že sa ekonomike dobre darilo rástol vašej škole každoročne rozpočet a teraz je viac ako o polovicu väčší ako za jeho predchodcu a tak pre zlepšenie stavu vašej školy boli splnené všetky potrebné predpoklady.

Prvým krokom každého nového riaditeľa je stanovenie priorít. Keďže vybavenie výuky všeobecných predmetov bolo oproti vybaveniu odborných predmetov v lepšom stave. Oceňujete že prioritou sa stáva modernizácia vybavenia výuky pre odborné predmety. Najme ak si uvedomíte že skoro všetko vybavenie tried pre odborné predmety je po dobe svojej technickej životnosti. Prvé vaše rozpaky z nového vedenia prinieslo práve určenie priorít. Zo všetkých tried pre výuku odborných predmetov je v najlepšom stave laboratórium výpočtovej techniky. Počítačov síce nie je dostatok, ale boli zakúpené pred 2 rokmi takže nemajú za sebou ani polovicu svojej technickej životnosti. Logickým krokom by teda bola modernizácia vybavenia všetkých ostatných tried pre výuku odborných predmetov.

Predstavte si že ste dôstojník ozbrojených síl. Po parlamentných voľbách v roku 2016 došlo k zmene na postu ministra obrany ktorým sa stal bývalí 1. zástupca generálneho štábu Peter Gajdoš. Rezort obrany bol dlhé roky podfinancovaný, čo viedlo k stavu že OS SR nedokázali plniť základne úlohy. Preto vy dlhodobo očakávate zmenu, ktorá musí tento stav zvrátiť. Tak ako vaši kolegovia, tak aj vy ste pred 3 rokmi boli optimistický, lebo do vedenia sa dostal generál od ktorého očakávate že by mal rozumieť potrebám OS SR. V tom istom čase, vďaka tomu že sa ekonomike dobre darilo, rástol rezortu obrany rozpočet a teraz je viac ako polovicu väčší ako za jeho predchodcu a tak pre zlepšenie stavu OS SR boli splnené všetky potrebné predpoklady.

Prvým krokom každého nového ministra je stanovenie priorít. Keďže vybavenie Vzdušných síl bolo oproti vybaveniu Pozemných síl v lepšom stave. Oceňujete že prioritou sa stáva modernizácia Pozemných síl. Najme ak si uvedomíte že skoro všetko vybavenie Pozemných síl je po dobe technickej životnosti. Prvé vaše rozpaky z nového vedenia však prinieslo práve určenie priorít. Zo všetkých časti Pozemných síl sú v najlepšom stave práve jednotky palebnej podpory. Samohybných húfnic Zuzana vz. 2000 síce nie je dostatok, ale boli zakúpené pred necelými 20 rokmi takže nemajú za sebou ani polovicu svojej technickej životnosti. Logickým krokom by teda bola modernizácia všetkých ostatných častí pozemných síl.

Zuzana 2
Zuzana 2  (zdroj: KONŠTRUKTA-Defence, a.s.)

Okrem počítačov je súčasťou nových priorít v oblasti modernizácie tried pre odborné predmety dokončenie modernizácie počítačovej siete. Už v minulosti bola časť počítačov modernizovaná novými sieťovým kartami. Jediným skutočným prínosom nových počítačov je tak to, že sú vybavené väčšou operačnou pamäťou. Všetky ostatné parametre sú praktický rovnaké. Problémom je že na to aby ste dosiahli rovnaké vlastnosti stačilo modernizovať pôvodné počítače väčšou operačnou pamäťou. To je dokonca možné realizovať v rámci odbornej výuky priamo na škole vlastnými silami.

Staré počítače sa však vyznačujú jedným významným nedostatkom. Aby vtedajšie vedenie školy podporilo miestnu ekonomiku boli zakúpene u lokálnej IT firmy. Firmu to však v skutočnosti nijako nepodporilo. Tá predala len zopár ďalší počítačov iným školám, pretože cena počítačov bola predražená. Navyše vďaka tomu že išlo o malú sériu počítačov ktoré boli zložené z malo používaných komponentov, je ich údržba veľmi drahá. To vedie k tomu že počítače sú často nefunkčné. Aj napriek tomuto faktu sa nové vedenie školy rozhodlo zopakovať tú istú chybu druhý krát.

Ak je obstaranie nových počítačov miesto súčasných zjavne nezmyselné, dúfate že aspoň nákup bude transparentný. Aj v tomto nový riaditeľ zlyhal. Cena počítačov neodpovedá ich kvalite. Napriek cene ktorá odpovedá špičkovým počítačom na trhu. Ich skutočný výkon je o o 1/3 nižší a tak premýšľate či je riaditeľ tak nekompetentný alebo cielene poškodzuje vašu školu. A tak miesto modernizácie vašej školy zostali len zbytočne premrhané peniaze.

Tak si na zlyhanie riaditeľa a ľudí okolo neho spomeňte keď budete znova voliť nového riaditeľa. A voľby sú už predo dvermi.

Okrem húfnic je súčasťou nových priorít v oblasti modernizácie jednotiek palebnej podpory dokončenie modernizácie systému riadenia paľby DELOSYS. Už v minulosti bola časť samohybných húfnic Zuzana modernizovaná týmto systémom riadenia paľby. Jediným skutočným prínosom nových húfnic je tak to, že sú vybavené novou dlhšou hlavňou. Všetky ostatné parametre sú praktický rovnaké. Problémom je že na to aby ste dosiahli rovnaké vlastnosti stačilo modernizovať pôvodné húfnice novou dlhšou hlavňou. To je dokonca možné realizovať na útvare vlastnými silami OS SR.

Húfnice Zuzana vz. 2000 sa však Vyznačujú jedným významným nedostatkom. Aby vtedajšie vedenie MO SR podporilo národnú ekonomiku boli zvolené húfnice od Slovenského výrobcu. Slovensku ekonomiku to však v skutočnosti nijako nepodporilo. Bolo predaných len zopár ďalších kusov húfnic do Grécka, pretože cena bola predražená. Navyše vďaka tomu že išlo o malú sériu húfnic, je ich údržba veľmi drahá. To vedie k tomu že húfnice sú často nefunkčné. Aj napriek tomuto faktu sa Peter Gajdoš rozhodol zopakovať tú istú chybu druhý krát.

Ak je obstaranie nových húfnic miesto súčasných zjavne nezmyselné, dúfate že aspoň nákup bude transparentný. Aj v tomto minister zlyhal. Cena húfnic neodpovedá ich kvalite. Napriek cene ktorá odpovedá špičkovým húfniciam na trhu. Bojový výkon húfnic Zuzana 2 je o o 1/3 nižší a tak premýšľate či je minister obrany Gajdoš tak nekompetentný alebo cielene poškodzuje Slovensku republiku. A tak miesto modernizácie ozbrojených síl zostali len zbytočne premrhané peniaze.

Tak si na zlyhanie ministra Gajdoša a ľudí okolo neho spomeňte pri nasledujúcich voľbách. A voľby sú už predo dvermi.

Vladimír Bednár

Vladimír Bednár

Bloger 
  • Počet článkov:  146
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Píšem tento blog od januára 2007. Prvý krát som publikoval v roku 1998 v časopise Apológia (predchodca časopisu Ministerstva obrany - Obrana). Tento blog bol citovaný v odborných a laických médiach na Slovensku (SME, Denník N, Trend, Aktuality.sk a ďalšie) v Iráne, Číne, Česku a Maďarsku. Tento Blog nie je jazykovo korigovaný. Zoznam autorových rubrík:  Ministerstvo obrany SRModernizácia OS SRSpravodajské službyObranné plánovanieBezpečnost. a obranná politikaMedzinárodná politikaIné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu